Чи вражають результати економіки в 2018 році

16 липня 2018, 15:00
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Зростання економіки поки щоскладно назвати вражаючим і поточний квартальний результат можна порівнювати з поточним прогнозом МФВ на весь 2018 рік.

На одній з останніх конференцій Прем'єр-міністр Володимир Гройсман коротко відзвітував про зростання економіки і якості життя, зазначивши, що за 1 квартал реальний ВВП зріс на 3.1% (більше, ніж очікувалося), а промисловість і реальні зарплати в 2018 році зросли на 2.5% і 11.8% відповідно (найімовірніше – дані про промисловість і зарплати наведені за січень-травень 2018 року).

Відео дня

На жаль, зростання економіки поки що складно назвати вражаючим і поточний квартальний результат можна порівнювати з поточним прогнозом МФВ на весь 2018 рік (3.2%). Вивчаючи структуру ВВП можна відзначити, що в 1 кварталі було не так вже й багато драйверів (тобто галузей, які б росли значно швидше за економіку). Якщо опустити субсидії (які теж входять до складу ВВП), таких галузей було всього чотири:

  • Торгівля (+ 5.8%) – доходи українців, що відновлюються, продовжують йти в магазини.
  • Інформація та телекомунікації (+ 4.9%) – тільки заради цього потрібно було якомога швидше видати мобільним операторам 3G/4G ліцензії.
  • Фінансова та страхова діяльність (+ 9.7%) – банківська система нарощує прибутковість після списань і фіксації збитків 2016 і 2017 років.
  • Операції з нерухомістю (+ 3.7%) – зростання будівництва в минулому році склало майже 27%, що підтримує і ринок операцій з нерухомістю

Нескладно помітити, що всі драйвери знаходяться в сфері послуг, і орієнтовані переважно на внутрішній ринок, тобто на доходи населення (які реально зростають). Цього поки що об'єктивно мало для забезпечення стабільного зростання в 5-7% щорічно, на які здатна українська економіка в разі наявності інвестицій. Під час одного з виступів Іван Міклош згадував, що згідно з дослідженнями, довгострокове зростання більше 5% можливе тільки в тому випадку, коли співвідношення інвестицій до ВВП становить не менше 25%: на цей момент – це відношення за розрахунками МВФ становить близько 17%, тото додатково Україні необхідно близько 8% від поточного ВВП, або $9-10 млрд щорічно. Це можливо тільки в разі ефективного проведення реформ і залучення іноземних інвестицій, оскільки такого внутрішнього ресурсу (на багаторічній основі) Україна поки що не має в своєму розпорядженні.

Як можна помітити, промисловість зросла менше, ніж ВВП (за уточненими даними – зростання в першому кварталі склало 2.4%, а за січень-травень – 2.6%) і не стала драйвером зростання економіки. Незважаючи на це, результат все одно можна вважати відносно непоганим, оскільки в минулому році зростання промисловості практично не спостерігалося (+ 0.4% за результатами року). З драйверами зростання теж все не так добре, як хотілося б, оскільки зростання промисловості переважно забезпечили:

  • Виробництво та розподілення електроенергії, газу, пари та кондиціонованого повітря (+ 4.2%) – завдяки зростанню тарифів
  • Добування металевих руд (+ 3.9%) – за рахунок сприятливої цінової кон'юнктури (особливо якщо пам'ятати, що в другій половині року цілком можливий сильний спад цін через потенційну торгову війну між США і Китаєм)
  • Виробництво коксу і продуктів нафтопереробки (+ 7.1%)
  • Виробництво хімічної продукції (+ 41.6%) – за рахунок сприятливої цінової кон'юнктури.

На жаль, зростання промисловості поки що є нестабільним, і як і раніше сильно зав'язане на зовнішню цінову кон'юнктуру (насамперед – на метал, нафту і газ).

Що ж стосується зарплат – то вони дійсно ростуть. Це пов'язано як з підвищенням мінімальної зарплати в 2018 році (+ 16.3%), так і з об'єктивним скороченням пропозиції робочої сили через міграцію. Позитивний момент у збільшенні доходів населення полягає в зростанні витрат і тих галузей ВВП, які з ними пов'язані (наприклад, торгівлі). Однак без підвищення продуктивності праці зростання зарплат – це і збільшення навантаження на підприємства і скорочення конкурентоспроможності української продукції на зовнішніх ринках. Зростання продуктивності праці забезпечується зокрема за рахунок інвестицій в капітал, яких як і раніше дуже не вистачає.

Тут коло, мабуть, замикається: для швидкого зростання економіки потрібні інвестиції, для відновлення промисловості потрібні інвестиції і навіть для зростання продуктивності праці потрібні інвестиції, а для інвестицій потрібні реформи, які традиційно йдуть повільно.

Безумовно, в уряду і парламенту все ще є козирі в рукаві: наприклад, однією з реформ, які можуть дати суттєвий поштовх зростанню економіки, є відкриття ринку сільськогосподарської землі. У найсприятливішому сценарії (якщо землю можна буде купувати нерезидентам) це може досить швидко збільшити приплив іноземних інвестицій, які так потрібні для інтенсивного зростання.

На жаль, часу в України не так вже й багато, особливо в світлі багатомільярдних виплат 2018-2020 років. Такий стан створює додаткові ризики, але робить Україну все більш залежною від програми МВФ, а значить в української влади залишається все менше аргументів для відтягування необхідних реформ і шанси вийти з порочного кола низького зростання в України є.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X