Викинути не можна переробити

4 травня 2018, 12:30

За даними Держстату, щороку в країні утворюється близько 500 млн тонн відходів. Єва Полакова – експертний радник з питань довкілля Європейської Народної партії* поділилась досвідом з менеджменту сміття.

В очікуванні законопроекту, який не суперечитиме Національній стратегії управління відходами в Україні до 2030 року, а також прийняття Національного плану управління відходами українські громадські організації консультуються з європейськими експертами для того, аби визначити необхідні кроки на шляху до імплементації законодавства ЄС у сфері поводження з відходами. Єва Полакова – експертний радник з питань довкілля Європейської Народної партії* поділилась досвідом Словаччини з менеджменту сміття.

Відео дня

За даними Державної служби статистики України, щороку в країні утворюється близько 500 млн тонн відходів. З них від 11 до 17 млн тонн – частка твердих побутових відходів. Здається, не так вже й багато. Та навіть з цього сміття переробляється лише 3,7%, у той час як у Словаччині, яка має 14-літній стаж перебування у лавах Євросоюзу, цей рівень складає 20 %. При цьому, за словами Єви Полакової, від досягнення поставлених цілей щодо переробки її країна відстає на 5 років. В середньому ж по країнам ЄС відсоток переробляння твердих побутових відходів становить 60%. Цього рівня Словаччина планує досягти до 2030. А тепер уявімо, скільки років знадобиться Україні, щоб перескочити з позначки у 3,7% хоча б до рівня Словаччини.

Проте, крім прийняття згаданих необхідних документів у галузі, на цьому непростому шляху можна визначити основні кроки, через здійснення яких, Україні вдасться наблизитись до бажаного рівня у поводженні з відходами:

  1. Встановити відповідальність виробника (аби він сплачував за утилізацію упаковки);
  2. Забезпечити інфраструктуру для повсюдного сортування відходів;
  3. Підняти податки на захоронення сміття;
  4. Визначити механізм стягнення штрафів, і права інспекторів з довкілля;
  5. Забезпечити належну освіту громадян на всіх рівнях щодо питання поводження з відходами.

Виробник платить за упаковку

Зараз стратегія Європи щодо сміттєвого менеджменту базується на підвищенні відповідальності виробників. Це означає, що виробники відповідають за всі продукти і за їхню упаковку, яка надходить на ринок. Вони платять за переробку відходів, але при цьому вони мають право розроблювати схеми і стратегії переробки, згідно з ринком, за умови, що ці схеми мають бути конкурентними, тобто, винесеними на суспільний розгляд. У цьому аспекті найважливіше завдання нового законодавства - встановити мінімальні вимоги для цих схем.

У Словаччині, у розрізі цього питання, виникла проблема того, що деякі виробники пропонують збирати тільки найбільш цінні відходи, і тільки в містах (де, традиційно, цінність побутових відходів вища), і забувають про менш заселені території, з меншим обсягом або меншою цінністю сміття. Тож, законодавчо визначені мінімальні вимоги щодо схем переробки допоможуть уникнути цієї проблеми.

Інший важливий аспект - це встановлення чіткого переліку відповідальностей: за що саме відповідальний виробник. Це необхідно для того, аби врешті їм не довелося виписувати відкриті чеки на покриття всіх витрат стосовно управління сміттям. Наприклад, щоб виробники не виявились відповідальними за викидання сміття на вулицю, тобто, за те, що їхні товари, або упаковку від них, деякі громадяни залишають у непередбачених для цього місцях.

Потрібно також зрозуміти, що не самі виробники займаються питанням переробки, сортування та утилізації сміття. У Європі за це також відповідає муніципалітет та треті приватні компанії, яких наймають виробники. У Словаччині це питання вирішують неприбуткові організації, залучені виробниками.

Повсюдне сортування

Сьогодні в Україні близько 600 населених пунктів (зокрема містечок та селищ) роздільно сортують відходи. 600 з більш ніж 29000 населених пунктів. Проте, по країні достатня кількість громадян усвідомлює необхідність сортування побутових відходів, але відсутність інфраструктури (спеціальних роздільних баків, підземних смітників) заважає їм це зробити, адже не всім по кишені користуватись послугами приватних компаній, які можуть забезпечити вивіз відсортованого сміття, як то кажуть, «за викликом». Крім наявності безпосередньо інфраструктурних об’єктів, незамінне також розуміння основних принципів сортування відходів, наприклад: необхідності відокремлення частин упаковки, створених з різних матеріалів, і відповідно розсортування їх до різних контейнерів; миття пластикових упаковок перед викиданням, аби запобігти утворенню грибка тощо.

Підняття податків за захоронення

Одним з кроків на шляху щодо імплементації Європейського законодавства стосовно побутових відходів є, звісно, підняття податків на захоронення сміття (на сьогодні в Україні ця сума складає від €2 до €4 за тонну). Це не тільки допомогло б зменшити загальну площу захоронень, і, можливо, призупинити людей від їх створення, а також додало б додаткових фінансів у місцеві адміністрації.

Проте, іншою стороною медалі, є той факт, що підняття тарифів на захоронення сміття автоматично призведе до зростання ціни на його вивезення. Відповідно, зростає вірогідність того, що люди ховатимуть відходи, створюватимуть місцеві звалища, приховуватимуть сміття, аби уникнути сплати податків за нього. У Словаччині ця проблема зараз на часі, і уряд бореться з цим на місцевому рівні, шляхом введення штрафів, а в деяких регіонах навіть і обмеженням волі на кілька місяців за адміністративне правопорушення.

У цьому ракурсі постає також проблема з місцевими комунами, меншинами, або соціальними групами, які існують на межі бідності, і залишають по собі сміття, яке викидається стихійно. Представники деяких українських організацій з захисту довкілля не у захваті від ідеї сплати за здачу сміття (у пунктах прийому продтари), так як це призводить до розорення смітників, проте Ева зауважила, що у випадку її країни – це насправді приносить більше користі, ніж шкоди, і об’єми сміття на вулицях та стихійні звалища стають реально помітно меншими.

Механізм стягнення штрафів

Іншим аспектом, який викликає багато питань, є механізм стягнення штрафів за стихійні звалища. В Україні за діючим законодавством людина має право не надавати особистої інформації. Тобто, виникає питання: хто уповноважений в таких випадках арештовувати, вимагати особисті дані, розслідувати та призначати покарання? Відповідь словацької експертки така: на це матиме право інспектор з довкілля. У випадку ж, коли порушник відмовлятиметься надавати персональні дані, інспектор матиме право викликати поліцію і арештувати його за перешкоджання роботі правоохоронних органів.

Освіта громадян

Усі ці елементи, звісно, сприятимуть покращенню ситуації з відходами в Україні, проте підняття податків, встановлення штрафів тощо - це лише частина рішення проблеми. На думку європейського експерта основним шляхом до її вирішення є освіта громадян та боротьба зі звичками людей. За освіту несуть відповідальність і виробники продукції, і місцеві громади, і, звісно ж, волонтери.

Якщо у громадян, починаючи з дитсадочка, буде стійке уявлення процесу поводження з відходами, сортування упаковок, коли все це буде починатись ще з етапу купівлі продуктів – виробиться звичка адекватного сприйняття проблеми сміття. Для цього необхідна діюча стратегія, яка комбінуватиме загальноосвітню інформаційну кампанію, і стаціонарний освітній процес у галузі сміттєвого менеджменту.

Щоб закінчити на мажорній ноті, ось вам гарний приклад для наслідування, і ідея, куди подіти сміття: у Бельгії, зокрема у Брюсселі, останніми роками розпочалося масове будівництво багатоповерхових житлових та офісних будівель із садами, фермами або газонами на даху, які підтримуються, утеплюються і удобрюються завдяки спресованому сміттю з цих самих будинків.

фото з annemariemaes.net
фото з annemariemaes.net Фото:

*ЄНП – найбільша політична партія у Європі, до якої належать різні демократичні партії з країн – членів Євросоюзу, та інших, зокрема України.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X