Імовірність кризи зменшилася

1 березня 2019, 20:25

Що вплинуло на глобальні ринки цього тижня

З макроекономічних новин, напевно, найголовніша – це дані про динаміку ВВП США в 4 кварталі, які повинні були з'явитися ще в січні, але через shutdown все відсунулося більше, ніж на місяць. Отже, в четвертому кварталі ВВП виріс на 2.6%, що вище середнього прогнозу, на рівні 2.2%, який склали опитані Bloomberg економісти, але гірше, ніж в попередніх кварталах. У другому кварталі ВВП виріс на 4.2%, в третьому сповільнився до 3.4%, але, тим не менш, у 2018 році зростання склало 3.1%, що вище 3%, на які націлювалась адміністрація Трампа.

Відео дня

В цілому, четвертий квартал був досить турбулентним для американської економіки, включаючи послаблення в таких важливих сферах, як житлова нерухомість, виробництво і роздрібні продажі, падіння яких у грудні досягло максимуму, з вересня 2009.

І, тим не менш, американська економіка поки залишається «острівцем щастя» серед глобальної економіки, що переживає непрості часи.

Погіршення економічної ситуації в усьому світі стало одним з факторів, які призвели до пом'якшення монетарної політики з боку ФРС. Виступаючи перед Комітетом Сенату США цього тижня, Голова ФРС Пауелл заявив, що незважаючи на позитивну економічну статистику, ФРС проявить «стриманість» відносно подальшого підвищення ставки і продовжить уважно стежити за головними потенційними загрозами для глобальної економіки – американо-китайською торговою війною і невизначеністю з Brexit.

Більш м'яка політика з боку ФРС вселяє надії в серця інвесторів. Один з найуспішніших і найвідоміших інвесторів на земній кулі Рей Даліо, засновник і керівник інвестфонду Bridgewater Associates, висловив думку, що ймовірність настання кризи американської економіки до президентських виборів 2020 року знизилася до близько 35%. Тижнями раніше, виступаючи в Гарвардському університеті, він заявив, що ймовірність рецесії становить 70%. Причиною для перегляду прогнозу, як раз, і послужила «стримана» позиція ФРС.

До речі, пом'якшення політики з боку ФРС означає хороші новини і для України, завжди готової взяти в борг. Чим нижче ставка в США, тим дешевше запозичення, хоча, напевно, зараз це не головне, адже міжнародні ринки капіталу для нас як і раніше закриті. Але подібна політика ФРС не дає зміцнюватися долару, а це означає, що обслуговувати наш доларовий борг буде легше і в бюджеті залишиться трохи більше грошей на інші потреби.

Незважаючи на загальну впевненість у тому, що рецесія ще попереду, головний економіст Goldman Sachs вважає, що глобальна економіка вже досягла дна. Про це він написав у вівторок: «З'являються зелені паростки, які вказують, що поступове зростання почнеться вже зараз». Але, незважаючи на всю значимість Goldman, їхня думка не змогла вчинити жодного впливу на ринки. Як і раніше, більшість інвесторів вважає, що 2019 буде важким випробуванням для глобальної економіки і досягнень перших двох місяців року, коли ринки продемонстрували відмінний зростання, може не вистачити, щоб протриматися весь рік.

Сезон корпоративних результатів добігає кінця цього тижня не так вже й багато компаній оприлюднили звітність за четвертий квартал. У фокусі був роздріб, результати різні, але в будь-якому випадку їх недостатньо, щоб задати напрямок ринку.

Ну, а поки ринок «топчеться на місці» і чекає нових каталізаторів. Рано чи пізно імпульс, який дав ФРС, втратить силу, і поки найочевиднішим фактором, що впливає на ринки, залишаються американо-китайські переговори. Трамп пообіцяв не підвищувати тарифи з 1 березня і відсунув прийняття рішення на невизначений термін, при цьому наполягаючи, що переговори йдуть відмінно і «велика угода» вже не за горами. Якщо угоду про торгівлю буде підписано на зустрічі Трампа і Сі Цзіньпіна, то, безумовно, це стане хорошою новиною для ринків. Хоча бурхливої реакції може і не бути, адже можливість позитивного результату переговорів вже частково врахована в нинішніх цінах.

Хороших всім вихідних і вдалих інвестицій!

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X