Усім нам виплатять мінімальну з/п

13 січня 2017, 12:30
Як пролог мені згадується впевнена заява Уляни Андріївни Бунші, героїні Наталії Крачковської у комедії «Іван Васильович змінює професію», про те, що усіх нас вилікують

Ось і з мінімальною заробітною платою практично так само.

З 1 січня 2017 р. усім працівникам роботодавці повинні виплачувати мінімум 3200 грн. На страшилках законодавства, які пов’язані із впровадженням нового розміру мінімальної заробітної плати, ми зосередимося далі. Ми можемо повсюдно обговорювати цю тему за філіжанкою чаю, жалітися на наш Уряд, будь-яким зручним способом проявляти емоції. Проте реформа оплати праці у державі розпочата. Тому незалежно від суб’єктивного ставлення, зачепить вона багатьох, якщо не більшість.

Відео дня

11 січня 2017 р. члени Кабінету Міністрів на засіданні Уряду ярко продемонстрували суспільству свій оскал. Кількість політичних погроз приватному секторові на предмет наслідків недотримання законодавства у частині впровадження нової мінімальної заробітної плати просто вражає, та й форми реалізації погроз також не відстають. Пройшло усього лише декілька робочих днів 2017 року, а у бізнес вже почали метати списи.

Парламент та Уряд свою справу зробили, прийняли реформу у сфері оплати праці. Дозвольте ж бізнесу адаптуватися! Від того, що Уряд створює чергові робочі групи, планує проводити публічні шмагання, ініціювати масові перевірки, у тому, що стосується трудових прав громадян України багато чого не зміниться. Також не потрібно забувати, що коли йдеться про особистий інтерес кожного працівника і роботодавця, то інстинкт виживання бере гору над декларативними ідеалами Уряду. Тому слід очікувати, що суб’єкти трудових відносин знайдуть для себе, а не для держави, вигідне рішення.

Серед основних нововведень, які реалізовані Законом України від 6 грудня 2016 р. №1774 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» можна назвати доповнення Закону України «Про оплату праці» статтею 3-1, у частині першій якої закріплено, що розмір заробітної плати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчою за розмір мінімальної заробітної плати. Також внесені зміни до статті 95 КЗпП України щодо визначення мінімальної заробітної плати. Наразі мінімальна заробітна плата – це встановлений законом мінімальний розмір оплати праці за виконану працівником місячну (годинну) норму праці. Мінімальна заробітна плата встановлюється одночасно у місячному та погодинному розмірах.

Примушування до дотримання нового стандарту мінімальної заробітної плати підкріплюється тим, що відповідно до статті 6 Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 03 листопада 2016 р. №1728 мораторій на перевірки не поширюється на випадки здійснення заходів нагляду (контролю) Державною службою України з питань праці та її територіальними органами.

У зв’язку з цим настає зірковий час Державної служби України з питань праці, що підтверджується новими змінами у статті 265 КЗпП України про відповідальність за порушення законодавства про працю, які внесені Законом №1774. Саме ці зміни встановлюють, що за недопущення до проведення перевірки роботодавець повинен виплатити штраф у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, тобто 9600 грн. А у випадках, якщо до проведення перевірки не допустили, коли підставою для проведення перевірки є виявлення того, що працівник став до роботи без оформлення трудового договору, коли працівника оформили на неповний робочий день при фактичному відпрацюванні повний день, при виплаті заробітної плати без нарахування та сплати ЄСВ, то загрожує штраф у стократному розмірі мінімальної заробітної плати, тобто 320 000 грн.

Заклики до громадян «доносити» та «скаржитися» на роботодавців – порочні, містять потенційні блага для держави у частині насильницького поповнення бюджету, але жодним чином для працівників і роботодавців. Залишаються відкритими питання про виплату заробітної плати «у конвертах», про приховані трудові відносини, у тому числі з приватними підприємцями. У перспективі хочеться бачити з боку Уряду сприяння розвитку стандартів врегулювання трудових спорів, захисту трудових прав працівників у законному порядку, що очевидно не сформується під тиском погроз масовими перевірками. Зрозуміло те, що від усіх нововведень у державній політиці виграють консультанти, радники, юристи, економісти, які тримають на контролі усі зміни у законодавстві.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X