Україні потрібен ринок землі

19 жовтня 2016, 14:11
Україні обов'язково потрібен вільний ринок землі. Без вільного ринку землі не буде абсолютно ніяких реформ у сільському господарстві

Але при цьому я б звернув увагу на те, яким чином його треба вводити. Потрібно подивитися на міжнародний досвід. Досвід абсолютно різноманітний. Якщо взяти Європу і Америку, то це абсолютно різні підходи до формування ринку землі. Наприклад, в Європі ти можеш володіти землею, але ти не можеш нею оперувати, до тих пір, поки ти не будеш визнаний найкращим оператором землі. У США цей ринок врегульовано таким чином, що держава буде контролювати, кому ти продаєш цю землю. Тому Україні, я думаю, потрібно вивчити цей досвід і зробити найкращий вибір, який тільки можливий.

Відео дня

Я думаю, нашим невеликим сільгоспвиробникам потрібно дати більше свободи і більше державної підтримки. Якщо взяти міжнародний досвід, у Європі середній розмір господарства близько 100 гектарів. Це дозволяє локально управляти і соціальними проблемами, і дозволяє заробляти гроші безпосередньо виробникам. У нашій країні фермери, у яких менше 400 гектарів, вони навіть банками не розглядаються як потенційні позичальники. І в цьому є проблема. Я думаю, що майбутнє все-таки за невеликими сільгоспвиробниками. І тут не є самоціллю виробляти якомога більше. Тут є самоціллю задовольнити всі потреби, які існують у сільському господарстві. Зокрема й соціальні. Вони пов'язані з регіональним розвитком. У нас в сільській місцевості проживає 14 мільйонів осіб. Але задіяні в сільгоспвиробництві лише близько 2-3 мільйонів. А інші люди не задіяні в цьому процесі. І мені здається, що відкриття ринку землі дало б шанс кожному з жителів сіл приєднатися і відчути себе необхідним в цьому суспільстві, що є метою існування людини.

На мою думку, земельна реформа гальмується в основному великими корпораціями, які хочуть як і раніше управляти землею і при цьому не платити великих грошей реальним власникам землі.

Я не вірю в те, що наші політики відкриють ринок землі. Я просто в це не вірю. Поки будуть у політиці ті самі люди, вони, звичайно ж, не будуть відкривати ринок землі. Як правило, політика забезпечує додаткове заробляння прибутку конкретним бізнес-структурам. Політики у нас не змінюються через те, що конкретні бізнес-структури теж не змінюються.

Але що потрібно країні, так це допомогти дрібним і середнім фермерам. Об'єднатися в кооперативи, безкоштовно видати якісь кредити або з мінімальною оплатою. І тоді вони самі собою будуть розвиватися. Звичайно, власник, який буде оперувати своєю землею, він буде більш ефективний, ніж власник, який оперує чужою землею. Якщо взяти досвід невеликих господарств у Польщі, де кожен фермер працює на 2-3 гектарах, можна сказати, що з одного гектара можна заробляти набагато більше, якщо вирощувати більш необхідну продукцію, на яку є попит на ринку. Польща вирощує ягоди і вирощує яблука. І це дає з одного гектара набагато більше прибутку, ніж якщо вирощувати пшеницю. Ми вирощуємо більше зернових, намагаємося їх експортувати. Але при цьому ми імпортуємо яблука. Це ж смішно. Ми – країна, яка може виробляти абсолютно весь спектр сільськогосподарських продуктів, – ми імпортуємо. Звичайно, реформа ринку землі зробить її використання більш ефективним.

Показати ще новини
Радіо НВ
X