Такі спокусливі державні підприємства

7 червня 2018, 11:00

Прозора приватизація нарешті почнеться в цьому році. Інвестиційні радники вже шукають потенційних покупців для першого об’єкта великої приватизації - Центренерго, а Уряд ухвалив правила приватизації малих підприємств.

Приватизація - це абсолютно вимушений крок. Не в тому сенсі, що нам потрібні гроші, а тому, що державне майно іржавіє і перетворюється на труху. Державні підприємства в переважній більшості працюють за рахунок радянського спадку: вони ніколи не модернізувалися, працюють неефективно та є збитковими. Ми всі також розуміємо, що на цих підприємствах процвітає корупція. В головах людей живе думка: "суспільне, отже нічиє". Хто перший добіг - той і намагається відпиляти на металобрухт те, що може понести з собою.

Відео дня

В наявних умовах - з чинною політичною системою, системою державного управління, зарплатами держслужбовців, з якістю правоохоронної системи - державні підприємства - це велика спокуса для чиновників. Давати чиновникам можливість керувати держпідприємствами - все одно, що поставити перед дитиною печиво і цукерки та сказати: "Ні в якому разі не їж, візьми себе в руки".

Прозора приватизація нарешті почнеться в цьому році. Інвестиційні радники вже шукають потенційних покупців для першого об’єкта великої приватизації - Центренерго, а Уряд ухвалив правила приватизації малих підприємств.

У держави насправді дуже багато майна в кожній сфері економіки: починаючи від гаражів та складів та завершуючи санаторіями й радянськими готелями. Усі ці об’єкти, якщо вони мають активи до 250 млн грн, категоризуються як "малі" і продаються на онлайн-аукціоні в Prozorro.Продажі. Вони, на відміну від великих підприємств, не є готовим бізнесом. Такі підприємства або взагалі не працюють, або занадто малі для того, щоб проводити там складні бізнес-процедури. Ніхто не буде витрачати час та гроші на розробку детальної фінансової моделі, залучення радників, аудиторів та консультантів для оцінки та продажу підприємства з виручкою до мільйона гривень.

Ці державні підприємства можуть бути цікавими для дрібних та середніх інвесторів як виробничі майданчики, платформи для розбудови бізнесу. Наприклад, ми продаватимемо державні елеватори, навколо яких аграрний бізнес зможе будувати потужності для переробки зерна на товари з вищою доданою вартістю. Ми будемо виставляти на продаж приміщення старих заводів і їхні цілісні майнові комплекси, до яких підведена електрика, газ, залізничне сполучення. Для запуску виробництва на таких майданчиках інвестору потрібно тільки завезти нове обладнання та, можливо, запровадити енергоефективні технології, щоб не обігрівати величезні гігантоманські цехи. На таких виробничих платформах можна запустити будь-яке виробництво: від автозапчастин до легкої промисловості.

Найзручніше те, що для того, щоб купити виробничий майданчик у держави клієнту не треба нікуди їхати чи заповнювати тонну папірців - потрібно просто взяти участь в електронному аукціоні. Сподіваюсь, що вже в червні ми побачимо перші лоти в системі Prozorro.Продажі і всі охочі зможуть спробувати себе в ролі інвестора.

Хороша новина - Фонд державного майна доповнив перелік об’єктів малої приватизації. Тепер він налічує 716 об’єктів замість 576. Крім того, на аукціони мають бути виставлені сотні об’єктів комунальної власності.

Спрощення процедури малої приватизації - це великий крок для підтримки середнього класу. Основні покупці цих дрібних об’єктів - малий та середній бізнес. Наша мета як держави - підтримувати малих та середніх підприємців, щоб вони росли та ставали великими підприємцями, які створюють багато робочих місць та розвивають економіку. Приватизація - одна з можливостей, які створює для бізнесу держава і вона не повинна ставати "яблуком розбрату". Економіка держави та громадяни тільки виграють від залучення на держпідприємства ефективних власників.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Тому вперед, до перемог!

Показати ще новини
Радіо NV
X