Політична угода Центренерго з США

1 серпня 2017, 16:05
Угода Центренерго з американською компанією Xcoal тут же отримала схвальні відгуки від міністрів енергетики та комерції США

Такого визнання мабуть не отримувала жодна українська компанія і жодна угода. А що ж такого Центренерго зробила, чого не зробили інші українські компанії? Спробуємо розібратися.

Відео дня

Містер-Ікс-Вугілля

Центренерго підписала угоду із "лижним інструктором" – невідомою американською конторою, що ніби-то займається торгівлею вугілля. Останні новини на сайті американської Xcoal (або по-нашому "Ікс-вугілля") датуються 2012 роком – тож взагалі незрозуміло, чим ця компанія сьогодні займається. Можна сказати, що компанія переплюнула Нафтогаз, який одного разу підписував "велику" угоду з "американською" Frontera – до речі, більш прозорою компанією.

Ціна питання

Центренерго також переплюнула ДТЕК по ціні закупівлі антрациту: нещодавні імпортні закупи ДТЕК були десь по 98 доларів за стандартизоване вугілля, що дійшло до наших берегів із Південної Африки наприкінці червня. У випадку угоди Центренерго та Xcoal – маємо 113 доларів за тонну поки що невідомо якого вугілля.

Економічна чи політична доцільність?

На відміну від аеропорту Бориспіль, Центренерго, схоже, не переймалася економічною доцільністю контракту. Мабуть цим компанія і заслужила визнання від американських міністрів. Ось що про цю угоду у своєму прес-релізі сказав міністр комерції Вілбур Росс: "Як було обіцяно під час виборчої кампанії, президент Трамп вивільняє з кайданів американську енергетику кожного дня на своїй посаді. Це приносить величезну вигоду вугільним громадам нашої країни…". Виходить, цією угодою наша влада усього лише виконує передвиборчі обіцянки президента Трампа - робить кращим життя американських шахтарів. Так ніби українські шахтарі на життя не скаржаться, а наш президент у повному обсязі виконав свої передвиборчі обіцянки.

Про перевагу політичної доцільності над економікою можна також судити з прес релізу самої Центренерго, яка фактично зняла із себе відповідальність за угодою: "Контракт укладено на виконання домовленостей між Президентами України та Сполучених Штатів Америки, досягнутих у ході візиту Петра Порошенка до США", – заявили у компанії.

Знову електроенергія подорожчає?

Американське вугілля буде спалюватися на Трипільській ТЕС Центренерго, і при такій ціні лише паливні витрати станції потягнуть десь 175 копійок за кВтг. Це набагато більше, ніж раніше анонсований середній тариф наших ТЕС на 2017 рік – 130 копійок. Більш того, прикладу Центренерго може слідувати ДТЕК, цілком справедливо вимагаючи вищих тарифів для своїх антрацитових станцій. Таким чином, із формули "Роттердам+" ми можемо перейти на більш витратну формулу "Аппалачі+", із відповідним зростанням рахунків за електроенергію.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Після того, що американці зробили з Центренерго, вони зобов’язані її приватизувати

З іншого боку, у нас є шанс отримати певний зиск із "налагодження ділових стосунків американськими партнерами". Як відомо, державну Центренерго вже котрий рік намагаються виставити на приватизацію. Тож якщо наші нові партнери, американські вугільні чи енергетичні компанії, приймуть активну участь у такій приватизації – та ще й запропонують хорошу ціну – то, можливо, і український бюджет матиме "величезну вигоду".

Показати ще новини
Радіо NV
X