Сумнівна стратегія розвитку Ощадбанку

26 липня 2018, 13:30
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Ощадбанк оприлюднив дані щодо своєї діяльності. Дозволю собі прокоментувати їх та висловити деякі думки щодо результатів поточної діяльності та стратегії розвитку Ощадбанку.

З одного боку, за останні майже три з половиною роки Ощадбанк вдалося чи не вдвічі збільшити розмір своїх активів. Станом на 01 червня 2018 року чисті активи становили 236 млрд грн (+89% відносно 01 січня 2015 року).

Відео дня

За цей період банк збільшив розмір загального кредитного портфелю на 44%. Станом на 01 червня 2018 року він склав 135 млрд грн. Однак, збільшення об’ємного показника не позначилося на якості заборгованості. Про що свідчить збільшення резервів за кредитними операціями клієнтів на 160%, а знецінених кредитів майже на 200%. Що в результаті призвело до росту чистого кредитного портфелю лише на 4%.

Вкладення банку в основні засоби та нематеріальні активи за період з 2014 року збільшилися майже на 5 млрд грн. Станом на 01 квітня 2018 року вони складають 8 млрд грн. Їх частка у власному капіталі збільшилася на 10 п.п. (з 18% до 26%). Метою подібних інвестицій мала б стати підвищена операційна ефективність. Однак, співвідношення операційних витрат до операційного прибутку, без врахування витрат на формування резервів, говорить про зворотнє. Значення цього показника станом на 01 квітня 2018 року склало близько 155%, при рекомендованому значенні не більше 70%. Іншими словами, банк здійснює витрати, що не покриваються доходами та свідчить про низький рівень управління витратами (кост-менеджменту).

Крім того, за останні три роки помітна тенденція до росту операційних витрат, лише за 2017 рік вони зросли на 28 %, що не має відображення на такому ж темпі росту операційного прибутку. У 2017 році відносно 2016 року операційний прибуток зріс лише на 11%.

Відношення операційних витрат до середніх чистих активів також має тенденцію до збільшення. Станом на 1 квітня 2018 року воно склало 3,19 %. Це також свідчить про випереджання темпів зростання витрат на діяльність банку, порівняно з ростом активів.

Рух грошових коштів від операційної діяльності до змін в операційних активах та зобов’язаннях у 2017 році був негативним (-799 млн грн), подібна тенденція спостерігається і в 2018 році (за І кв. -268 млн грн). Таким чином, фактично отриманих доходів банку не достатньо для покриття понесених операційних витрат, що веде за собою відволікання залучених коштів клієнтів на зазначені цілі.

Цікава картина і з оптимізацією мережі установ Ощадбанку. Кількість відділень з кінця 2015 року скоротилася на 25%. Станом на 01 квітня 2018 року – 3,1 тис. відділень, а до 2022 року має становити 1,9-2,1 тис. Однак, при цьому середня чисельність персоналу у І кв. 2018 році склала 30,5 тис. осіб, що на 8% перевищує середнє значення 2015 року.

Враховуючи, що витрати держави на докапіталізацію банку загалом у 2014-2017 роках склали 25,5 млрд грн, всі ці дані не викликають у мене особливого позитиву. Особливо коли голова правління банку заявляє про необхідність додаткової докапіталізації Ощадбанку ще на 11 млрд грн.

Резюмуючи вищесказане, змушений зазначити, що очевидно на даний момент банк фінансує себе виключно за рахунок вкладників і претендує на додаткові запозичення від держави. Не найкраща картина загалом. А я ж бо користувався виключно відкритими джерелами. Проте ще печальнішою вона може стати, якщо ЄБРР, що вже задекларував намір частково увійти до капіталу банку, проведе повну і прозору процедуру Due Diligence.

При цьому шила в мішку вже не сховати і результати такої оцінки можуть взагалі поставити хрест на всій недавно прийнятій Кабміном стратегії розвитку державних банків на період з 2018 по 2022 роки. Відносно адекватності якої у мене є взагалі дуже серйозні сумніви. І тут мова йде вже не тільки про Ощадбанк, а стосується і інших державних банків – Укрексіма, Укргазбанку та Приватбанку. А до розробки цієї стратегії залучали консалтингову компанію McKinsey & Company і обійшлася вона бюджету недешево.

Так стратегія розвитку Ощадбанку передбачає формування універсальної банківської установи з подальшим розвитком сегменту кредитування клієнтів корпоративного бізнесу та посиленням присутності на ринку кредитування малого й середнього бізнесу.

У той же час слід зазначити, що уряд не визначив, по-перше, чітке функціональне розділення діяльності усіх наявних державних банків, які контролюють більше 62% усіх депозитів населення та майже 60% усіх активів банківської системи. Очевидно, що державні банки не повинні конкурувати між собою за клієнтуру та напрями діяльності. Робити усі ці банки однаковими універсальними банківськими установами – це шлях до вкрай неефективного управління наявними державними можливостями.

По-друге, на рівні Нацбанку та уряду необхідно проводити політику по кардинальному зниженню ставок по гривневим депозитам фізосіб. Це при тому, що депозити та кредити в іноземних валютах взагалі повинні бути згодом заборонені. Громадян потрібно відучувати від вкрай шкідливої звички бути рантьє, тобто вони не повинні розглядати депозити у якості стабільного джерела доходів. Тільки за такого підходу можна сформувати передумови для кардинального зниження ставок по кредитам.

По-третє, протягом останніх десяти років найбільші втрати державних банків були внаслідок неповернення кредитів великими корпораціями. Це було наслідком сукупності факторів – корупції та низької кваліфікації менеджменту державних банків, корупції в судах, правоохоронних органах та органах юстиції, поганої правової захищеності прав кредиторів. Виходячи з цього, державні банки на найближчі 5-7 років повинні повністю припинити кредитувати великі приватні компанії.

Якраз, Ощадбанк, який навіть з урахуванням залучити в акціонери ЄБРР, залишатиметься під контролем держави, мав би зосередитись на розрахункових операціях та кредитуванні населення (іпотека, заходи з енергоощадності, споживчі кредити) та кредитуванні стратегічних державних підприємств, які ще дуже довго залишатимуться у державній власності, наприклад, таких як, Нафтогаз, Енергоатом, Укрзалізниця, тощо.

За таких умов можна швидше вивести Ощадбанк на стабільну прибуткову діяльність і провести куди серйознішу оптимізацію чисельності персоналу та операційних витрат.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X