Судовий бій за податки у АТО

17 січня 2018, 09:00

У 2017 році адміністративні суди поповнилися новими рішеннями у справах за позовами платників податків, які виявили бажання повернути надміру сплачені суми з плати за землю.

Мова йде лише про земельні ділянки, які розташовані на тимчасово окупованій території та перебувають у власності або користуванні фізичних або юридичних осіб.

Ця тенденція намітилася з 1 січня 2017 р., зі вступом в силу Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" (надалі – "Закон №1797"), який передбачав, що плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) не нараховується та не сплачується у період проведення антитерористичної операції (АТО) стосовно земельних ділянок, які розташовані на тимчасово окупованій території.

Відео дня

Плата за бажанням

Нараховані та сплачені за період проведення АТО суми плати за землю, відповідно до п.38.7 ПКУ в редакції Закону №1797, вважалися надміру сплаченими грошовими зобов'язаннями та підлягали поверненню. Тільки-от порядку повернення Закон №1797 не містив, що стало підставою для відмови у поверненні сплачених сум у вигляді податку на землю тим першим платниками податків, які звернулися із заявами до місцевих ДПІ. Не було прийнято ані підзаконного нормативно-правового акту, який би уможливив повернення, ані видано Узагальнюючої консультації.

Крапку на сподіваннях повернути переплачені суми з плати за землю поставило прийняття Закону №1989. Закон містив норму, яка наголошувала на відсутності у платника податків обов’язку нараховувати собі зобов’язання з плати на землю. Проте, права на повернення уже сплачених сум податку платник також не мав.

Закономірно, що та частина платників податків, яка заявила про своє бажання повернути кошти до набрання чинності Законом №1989, звернулася в суд. Станом на кінець грудня 2017 року у судах розглянуто біля 10 таких спорів, а перше рішення з’явилося ще 01.02.2017р.

Формування практики

Відповідно до ЄДРСР, адміністративні суди станом на січень 2018 року задовольняють позовні вимоги більшості платників податків щодо повернення надміру сплачених податкових зобов’язань із плати за землю (орендна плата), що знаходяться в зоні АТО, які зверталися до контролюючого органу із заявою про повернення надміру сплачених сум податку. Проте, починаючи із першого рішення у цих справах прослідковується чітка тенденція – задоволенню підлягали ті позови платників податків, які заявили бажання повернути кошти у період між набранням чинності вищезазначених законів.

Зокрема, суди у справах №812/537/17 та №805/3016/17-а стають на сторону платника податків, зазначаючи про правильність позиції платника податків щодо застосування Закону №1797, а не Закону № 1989 з огляду на момент виникнення спірних правовідносин. Однак, основним моментом, на якому наголошують судді у цих справах є необхідність подання відповідної заяви про повернення сплачених сум з плати за землю.

Також, не менш важливою умовою в цьому контексті, є зменшення податкових зобов’язань з плати за землю шляхом подання уточнюючої декларації з плати за землю за відповідний рік. Для вирішення питання щодо повернення надміру сплачених сум позитивно, платник податків зобов’язаний надати до суду підтвердження такого зменшення (тобто, копію поданої уточнюючої декларації).

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Отже, для задоволення позовних вимог платників податків судам важлива наявність права на повернення надміру сплачених сум плати за землю, що підтверджується виконанням вищезазначених умов.

Як захистити права платників податку?

Наступним моментом, на якому варто зупинити увагу у цій категорії спорів є спосіб захисту права платника податків на повернення надміру сплачених сум плати за землю.

Суд у справі №805/3016/17-а вважає, що єдиним способом відновлення прав позивача та ефективним механізмом захисту таких прав, який відповідатиме принципу верховенства права, є позов про зобов'язання державної податкової інспекції подати відповідному органу Держказначейства висновок про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань, а не вимога повернути надміру сплачені суми податку, як у свій час робили платники податків у спорах про бюджетне відшкодування ПДВ.

Виконання рішення суду

Із отриманням рішення суду, яким контролюючий орган зобов’язується подати відповідний висновок органу Держказначейства, труднощі із поверненням сплачених сум плати за землю для платників податків не закінчуються.

Так, в одній із справ представник контролюючого органу зазначив, що законодавство передбачає узгодження відповідного висновку з фінансовим органом утворених обласних військово-цивільних адміністрацій. Проте, останніх повноважень щодо такого погодження ще не надано – висновок контролюючого органу так і не був переданий органу Держказначейства.

Хоча суд і не підтримав таку позицію, говорити про сформованість практики у такому руслі занадто рано - невідомо чи надалі практика буде складатися таким же чином.

Тобто, якщо мова про практику погодження висновку контролюючого органу про повернення надміру сплачених сум податку з відповідним фінансовим органом обласної військово-цивільної адміністрації, то процес виконання рішень суду у цій категорії справ може затягуватися.

Отже, є підстави вважати, що у платників податків можуть виникати труднощі як на етапі судового оскарження бездіяльності контролюючого органу, так і під час виконання рішення суду. Якщо на етапі судового оскарження, активно діючи шляхом правильного обрання способу захисту свого порушеного права та формування аргументованої позиції, платник податків може сподіватися на схиляння терез правосуддя на свій бік, то під час виконання рішення – платник податків ставиться в залежність від обставин, на які важко впливати.

Показати ще новини
Радіо НВ
X