Справедливість – понад усе

7 червня 2018, 17:32

7 червня Верховна Рада України за присутності в залі засідань Прем’єр-міністра та Президента України проголосувала у другому читанні та в цілому за ЗП №7440 Про Вищий антикорупційний суд.

Понад дворічна епопея із прийняттям закону про антикорупційний суд завершилась 317-ма голосами "ТАК" створенню незалежного антикорупційного судочинства в Україні. Протягом останніх двох років Україна пройшла усі 5 стадій реагування на потенційні зміни: заперечення, гнів, торг, депресію, і, врешті-решт, прийняття. Автор законопроекту – Петро Порошенко – особисто пройшов шлях від категоричного заперечення ідеї створення антикорупційного суду до підняття суду на знамена власної перемоги.

Відео дня

За цей час декілька десятків людей із українських громадських організацій, органів державної влади та міжнародних партнерів України вклали неймовірну кількість власного часу та ресурсів в те, щоб Україна справді отримала незалежний та справедливий суд, ключовим завданням якого було б нанесення нищівного удару по топ-корупції та забезпечення невідворотності покарання для корупціонерів.

Прийняття даного закону є великим успіхом для поступу антикорупційної реформи в Україні та однозначно справить позитивний ефект на економічне становище держави. Це великий позитивний сигнал міжнародним партнерам про те, що Україна виконує взяті на себе зобов’язання та готова системно працювати над покращенням системи правосуддя. Це чіткий сигнал міжнародному бізнесу, що ми крок за кроком стаємо на рейки здійснення справедливого правосуддя та покращення інвестиційного клімату в Україні.

В Законі враховані усі рекомендації Венеціанської комісії, викладені у висновку від 06.10.2017, а також зауваження, висловлені Міжнародним валютним фондом та Світовим банком:

  • Юрисдикція суду звужена виключно до топ-корупційних справ, які підслідні Національному антикорупційному бюро України.
  • Нереалістичні вимоги до кандидатів на посади суддів були виключені із фінального тексту Закону, а самим суддям будуть надані належні гарантії фінансової та особистої безпеки.
  • Встановлено мінімальну кількість суддів Вищого антикорупційного суду – 35, із яких 10 будуть суддями апеляційної палати.
  • Забезпечено інституційну та функціональну незалежність Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду.

І найголовніше – міжнародні експерти отримують ключову роль в процесі добору суддів. Громадська рада міжнародних експертів (у складі 6 членів) разом з Вищою кваліфікаційною комісією суддів прийматиме рішення стосовно відповідності кандидатів критеріям професійної етики і доброчесності. Якщо ж кандидат не відповідатиме таким критеріям, він припинятиме участь у конкурсі. До того ж для прийняття рішення необхідними є голоси мінімум половини складу Громадської ради міжнародних експертів, що забезпечує неможливість ігнорування їхньої позиції.

Водночас, варто врахувати, що наявні технічні ризики затягування та маніпулювання процедурою відбору суддів. Так, обов’язковою є участь не менше шести членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів у кожній співбесіді кандидатів з міжнародними експертами. У Громадської ради міжнародних експертів є лише 30 днів для аналізу кандидата та призначення спільного засідання для встановлення відповідності кандидата критеріям професійної етики та доброчесності. Номінувати кандидатів до Громадської ради міжнародних експертів можуть лише міжнародні організації, з якими Україна співпрацює у сфері запобігання та протидії корупції відповідно до міжнародних договорів України. Таким чином, номінувати кандидатів не зможуть, наприклад, проекти міжнародної технічної допомоги, які реалізовуються в Україні в тому числі і в антикорупційній сфері.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Ці та інші деталі можуть стати критичними під час здійснення добору суддів. Тому, прискіпливий контроль суспільства за цим процесом є надзвичайно важливим.

І важливим є не втрачати темп. Задля успішного поступу на шляху до створення в незалежного антикорупційного судочинства в Україні наступними кроками повинні стати:

  1. Подання Президентом України та прийняття Верховною Радою Закону про утворення Вищого антикорупційного суду, як того вимагає визначена Конституцією процедура формування нових судів.
  2. Внесення змін до ЗУ Про судоустрій і статус суддів задля врегулювання питання добору суддів до Вищого антикорупційного суду із наявним порядком добору та призначення на посаду судді.
  3. Рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів про оголошення добору кандидатів на посади суддів.
  4. Рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів про утворення Громадської ради міжнародних експертів.

Сьогоднішнє голосування засвідчило безумовне прагнення України до верховенства права. Однак, пам’ятаймо, що за право і справедливість потрібно боротися щодня. А боротьба тільки починається.

Показати ще новини
Радіо NV
X