Соціальний діалог за зачиненими дверима

23 лютого 2017, 18:14
Декілька думок щодо ситуації у русі роботодавців та реалізації в Україні базових принципів соціального діалогу

Наша команда перебувала у витоках руху роботодавців в Україні. Перше галузеве об’єднання роботодавців ми почали створювати ще у 2001 році. А у 2006 ми виступили ініціаторами створення Конфедерації роботодавців України. Соціальний діалог в Україні зажди провадився надзвичайно складно. Представники влади (за будь-якого Президента) відмовлялись розуміти значущість цього процесу для України. Соціальне партнерство традиційно сприймалося владою як прикра ширма, видимість консультацій влади та бізнесу. Формальне створення при міністерствах та відомствах консультативно-дорадчих органів за участю профспілок та роботодавців мало на меті імітувати соціальний діалог.

Відео дня

Для того, щоби посилити вплив роботодавців було прийнято низку важливих інституційних рішень. По-перше, у 2009 р. було укладено угоду про створення Спільного Представницького органу роботодавців.

По-друге, у 2010 році був пролобійований Закон «Про соціальний діалог», який мав визначити та забезпечити базові принципи співпраці соціальних партнерів.

По-третє, у 2012 році ми розробляємо та приймаємо нову редакцію Закону «Про організації роботодавців». Цей документ наш авторський колектив писав відповідно до новітніх європейських реалій.

Разом з тим, мушу зазначити, що законодавчі новації не завжди встигають за об’єктивними економічними та соціальними реаліями.

Навіть консолідувавши свої позицію, роботодавці та профспілки не змогли донести до будь-якого уряду важливість стратегічного бачення розвитку економічної та соціальної моделі країни. Без сумніву, за умов фактичних бойових дій, говорити про стратегію розвитку держави на десятиліття – дуже важко. Але не говорити, і не діяти у цьому напрямку – неможливо.

У державі роками загострюються катастрофічні проблеми:

  • відсутність підтримки інноваційної економіки,
  • ставка на сировинний сегмент,
  • важка бюрократично-патерналістська (популістська) модель соціального захисту,
  • тотальний занепад професійної освіти,
  • погіршення стану середньої та вищої школи,
  • політична корупція та тотальний непрофесіоналізм в управлінні.

Професійні дискусії з науковцями-демографами для роботодавців мають відверто «валідольний» характер. У той час, як на ринку праці катастрофічно не вистачає інженерів, слюсарів, сантехніків, у країні фактично знищена система професійної освіти. І при цьому щорічно десятки тисяч фахівців такого рівня виїжджають на заробітки за кордон.

У своїх публічних виступах урядовці нібито і визнають рівень проблеми, але вжитих заходів – відверто недостатньо.

І от у цей, дуже непростий для всіх нас час, загострюються проблеми і всередині руху роботодавців. Голос організацій роботодавців і без того не дуже потужний, починає слабшати внаслідок незрозумілих внутрішніх конфліктів. Замість того, щоби посилити чинний СПО роботодавців, шляхом інтеграції до нього нових учасників, спостерігаються спроби підвісити роботу цього органу, заморозити його на деякий час, ініціювавши переукледення нової угоди.

Є зайвим говорити, що чинним законодавством не передбачено будь-яких правових методів розірвання Угоди про створення СПО. Натомість не існує жодних обмежень щодо включення до складу СПО нових репрезентативних організацій.

Спільний представницький орган сторони роботодавців – дуже ефективний механізм захисту інтересів бізнесу у співпраці із державою. Але він таким залишиться надалі тільки за умов дотримання базових цінностей соціального діалогу та соціального партнерства.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X