Сортувати чи не сортувати відходи

15 січня 2018, 17:00

Останні півроку преса іскрить заголовками про те, що з 1 січня 2018 року українців зобов'яжуть сортувати відходи, а якщо цього робити не будуть, то платити штрафи. Чи так це? Давайте розберемося.

Отже, фундаментом даної інформації, яка поширюється в медіа, є закон України "Про Відходи", а точніше стаття 32, п. І), якої свідчить: "З 1 січня 2018 року забороняється поховання не перероблених/необроблених побутових відходів." Що це означає? Це означає, що в 2018 році полігони, звалища, місця поховання ТПВ не можуть приймати побутові відходи, які не пройшли переробку/обробку.

Відео дня

Що значить обробка (переробка) відходів? Визначення даного терміну є в тому ж законі: "Здійснення будь-яких технологічних операцій, пов'язаних зі зміною фізичних, хімічних або біологічних властивостей відходів, з метою підготовки їх до екологічно безпечного зберігання, перевезення, утилізації чи видалення".

Швидкий аналіз дає негайне виведення: Полігони і звалища управляються комунальними або іншими суб'єктами господарювання. Дана стаття забороняє цим суб'єктам приймати не перероблені відходи. Ця стаття взагалі не зачіпає сортування побутових відходів, і це ніяким чином не зобов'язує українців ці відходи сортувати.

Деякі вважають дані нововведення хорошими ініціативами, які призведуть до зменшення кількості ТПВ, які необхідно захоронити. На жаль, ця стаття навіть не вирішує питання зменшення відходів, що надходять на звалища, так як заводів, які можуть або мають технологію переробки побутових відходів, в Україні просто не існує. Таким чином, з 1 січня 2018 року зовсім нічого не змінилося. Досить подивитися у вікно і побачити, що нових контейнерів для роздільного збору не з'явилося, а населення як не сортувало сміття, так і не сортує.

Але найцікавіше в іншому. У тому ж законі, який був прийнятий ще в 1998 році, в ст. 33 пункт 5, свідчить про таке: "Забороняється змішування чи захоронення відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія". Саме ця стаття і має на увазі роздільне збирання. Так як утилізація – це використання відходів як вторинного матеріалу, а в Україні є технології для утилізації макулатури, пластику, скла та металобрухту. Саме ця стаття зобов'язує українців розділяти відходи ще з 1998 року. А не з 1 січня 2018 року, як це подається.

У законі "Про Відходи" також визначено, що роздільний збір побутових відходів здійснюється їх власником (тобто населенням) і навіть є методологія, розроблена Міністерством регіонального розвитку та будівництва – Наказ № 133 від 01.08.2011 року. В даному документі є точні інструкції для муніципалітетів і суб'єктів господарювання, як потрібно здійснювати роздільний збір в населених пунктах.

Отже, роздільний збір як зобов'язання для українців, був введений ще в 1998 році, і інформація про те, що з 1 січня 2018 треба сортувати відходи – не вірна і не відповідає законодавчим актам.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

А тепер поговоримо про штрафи. Навіть смішно говорити на цю тему. Населення неправильно викидає побутові відходи ще з 1998 року і давайте пригадаємо хоч один прецедент, щоб когось за це оштрафували? Просто немає такого випадку. Тому, інформація про те, що населення будуть штрафувати, так само перебільшена. Та й хто буде штрафувати за подібні порушення?

Відповідно до закону, з 1 січня, треба буде штрафувати всі звалища, які приймають не перероблені ТПВ. Інспектор Держекоінспекціі може виписувати штраф щодня на суму від 850 до 1700 грн відповідно до адміністративного кодексу. Або взагалі закрити звалище за систематичне порушення закону. Але тоді виникає питання – а куди вивозити відходи?

Але і це не найсумніше у всій цій ситуації. Адже те, що привело до даного абсурду – це закон. Закон, написаний в парламенті країни. Закон, проголосований українськими депутатами. Це говорить про низький рівень компетенції депутатського корпусу і непрофесіоналізм профільних міністерств, які допускають такі тексти в законах. Це показує низький рівень кваліфікації бюрократії, яка задіяна в управлінні країною. І найнеприйнятніше те, що ми – українці, повинні дотримуватися і виконувати ці закони.

Це все призводить до маніпуляцій і в інформаційному просторі, коли недосконалість українського законодавства кожен може трактувати як завгодно і в інтересах кого завгодно.

Показати ще новини
Радіо НВ
X