Солодкий експорт

17 листопада 2017, 16:15
Цього року Україна експортувала рекордну кількість меду

За перші дев'ять місяців 2017 року було експортовано понад 46 тис. тонн меду, майже на $87 млн.

Якщо експорт зростає, значить бізнесу це вигідно. До того ж, після того, як Україна почала експортувати мед активніше в Європейський Союз, вона почала шукати нові ринки. Зараз активне зростання відбувається на експорт в США. Там вітчизняного меду закупили в січні-вересні на $23,2 млн, трохи менше в Німеччині ($21,1 млн) і Польщі ($12,3 млн). Причому активне зростання експорту в Америку почався тільки в 2014-2016 роках.

Відео дня

Після того, як український бізнес відчув, що він може заходити на ринки ЄС, то країни Європейського Союзу показали України, як надійного партнера. Так як український мед відповідає європейським стандартам, тому стало значно легше виходити на зовнішні ринки. І це полегшило в тому числі експансію на ринок США.

Зона вільної торгівлі з ЄС дала виграш не тільки за рахунок відкритого доступу на нові ринки і зниження ввізних мит там, а ще й за рахунок того, що бізнес зрозумів: якщо можна продавати на такий складний ринок, як Європейський Союз, то боятися всіх інших партнерів не варто. Треба шукати і ти знайдеш.

Ефект асоціації з ЄС безумовно позначився на експорті українського меду. Тому що зростання почалося саме в 2014 році, коли заробили автономні преференції, як ті, що були до зони вільної торгівлі, так і під час перехідного етапу. Україна зайшла на експорт ЄС без мит в обсягах тарифної квоти. Але ми миттєво її перевищили і останнім роки це перевищення тільки зростає. Так, наприклад, у 2016 році тарифна квота в ЄС була перевищена в 8 разів. І Україна на цьому не зупиняється.

Однак, з точки зору загального експорту, мед залишається маленькою часткою. Україна експортує значно більше товарів таких, як зерно, метали і машинобудування. Чим більше ми експортуємо окремих нішевих продуктів, тим краще, тому що це диверсифікація. Якщо зерно дуже чутливий продукт до коливань ринкових цін, то мед зовсім не такий. А з огляду на можливість продавати органічний мед, абсолютно не вичерпаний потенціал продавати великі обсяги. І те, що розвинені країни зараз активно цікавляться корисними продуктами, а мед вважається дуже корисною їжею, тому потенціал у нас ще величезний.

Показати ще новини
Радіо NV
X