Що таке фінтех

16 січня 2018, 15:00

Сучасному суспільству доводиться звикати до несподіванок. Прогрес науки і техніки рухається дуже швидко, часом змінюючи цілі уклади життя ще до зміни поколінь.

Однак іноді технологічний бум з'являється там, звідки його не чекаєш. В той час, як світ активно спостерігав за зльотом Силіконової долини, неймовірними історіями зборів на Kickstarter, ажіотажем навколо IT-компаній і розвитком інтернету речей. Непомітно, але впевнено вийшли вперед індустрії, які хоча і є технологічними, однак прості і зрозумілі для людей, що не є гіками. Серед них – медицина, транспорт, зв'язок і фінанси.

Відео дня

Фінансові технології, або Фінтех – термін далеко не новий, проте лише в останні роки ця діяльність почала виходити зі світу банкінгу та набувати рис окремої індустрії. Згідно з останніми поданими звітами, станом на середину 2017 року обсяг інвестицій в індустрію Фінтех перевищив $8,4 млрд.

Так що ж таке Фінтех? У самому широкому його визначенні це саме те, чим здається: технології, які використовуються в секторі фінансових послуг, які в основному використовуються самими фінансовими установами. Але все більше і більше Фінтех представляє технології, які кардинально змінюють традиційні фінансові послуги, включаючи мобільні платежі, грошові перекази, кредити, збір коштів та управління активами.

Компанії, зайняті в зазначеній індустрії, можна умовно поділити на дві групи:

 • Стартапи, які надають технічні рішення для існуючих фінансових компаній.
 • Стартапи, які працюють безпосередньо зі споживачами фінансових послуг.

Згідно з базою даних LTP MEDICI, на сьогодні зареєстровано понад 10 тисяч фінтех-компаній, що працюють у самих різних областях. Звичайно ж, більшість їх них далекі від повноцінної реалізації на ринку. Однак багато хто вже має солідну капіталізацію і портфель клієнтів.

За напрямами діяльності розділяють такі категорії фінтех-компаній:

 • Управління особистими фінансами – Понад 600 стартапів реалізували свої мобільні і десктопні програми, що дозволяють стежити за рухами особистих коштів, отримувати докладні звіти і припущення про майбутні витрати на основі предиктивного аналізу.
 • Платежі – Один з найдавніших і найпопулярніших напрямків фінансових технологій. Як не дивно, навіть в сучасному світі SWIFT'a, цей напрям все ще розвивається і найближчим часом може запропонувати суттєво прогресивніші підходи до фінансових транзакцій. Важливу роль у розвитку платежів може зіграти технологія блокчейн, однак про неї пізніше.
 • Кредитування – Незважаючи на відсутність показових результатів на ринку, стартапи у сфері p2p (peer-to-peer) кредитування є одними з найпопулярніших. Навіть сама ідея того, що можливе кредитування без участі банківської установи на основі розподілених технологій, безумовно заслуговує окремої похвали. Сьогодні нові технології у сфері кредитування набирають популярність не тільки в споживчій сфері, але і в бізнес-секторі.
 • Інвестиційні платформи - Інвестування стає все більш автоматизованим і доступним для роздрібних інвесторів. Роботизація та предиктивний аналіз на основі великих даних давно стали тими послугами, за які інвестори готові платити чималі гроші, замість гри у випадковість. Мобільна ж доступність до портфелю приваблює навіть людей, які ніколи не брали участь в інвестуванні.
 • Колективне фінансування (Краудфандінг) – До цих пір найбільш популярними майданчиками для отримання венчурного фінансування лишаються Kickstarter і Indiegogo. Однак, ринок відкритий для нових ідей, і безліч компаній пропонують свої рішення, що дозволяють інвесторам і стартаперам знайти один одного.
 • Безпека – Компанії в цій сфері надають свій сервіс для банківських установ, спрощуючи та автоматизуючи питання аутентифікації клієнтів і розробляючи заходи по боротьбі з шахрайством.
 • B2B фінтех - Окремий напрямок фінтеху, що вирішує проблеми розрахунків і обміну даними в бізнесі. Останнім перспективним трендом цієї діяльності є розробка смарт-контрактів на основі блокчейна.
 • Грошові перекази – На відміну від стартапів у сфері платежів, компанії даного напряму працюють над інноваціями, що дозволяють переказ грошових коштів без участі банківських установ. Як правило, технологія передбачає просту і зрозумілу мобільну платформу і використання альтернативних підходів до аутентифікації клієнтів (наприклад, через соціальні мережі).
 • Аналіз Великих даних - Про Big Data останнім часом не говорить лиш ледачий. Якщо рекламні та PR-агентства вже давно використовують несистематизовані персональні дані у своїй діяльності, то фінансовому сектору ще тільки доведеться оцінити, як це використовувати в бізнесі. Однак вже більше 100 фінтех-стартапів у світі готові їм допомогти.
 • РегТех – Унікальний і зовсім невідомий в Україні напрям інновацій, що дозволяє швидко та автоматизовано адаптувати бізнес до змін законодавства та умов ринку. У чомусь RegTech є частиною популярного зараз напрямку LegalTech, десь дотичний до InsureTech. Йому ще тільки належить знайти своє місце у фінансовій сфері, але стартапи цього напрямку вже збирають мільйони доларів.
 • InsureTech – Фінансовий сектор далеко не обмежується однією лише банківською діяльністю. Страхування прогресує семимильними кроками і вже пропонує ринку повністю автоматизовані страхові продукти. Мобільні додатки, взаємодія на рівні інтернету речей, p2p-страхування, автоматизація регресних виплат – це далеко не повний список стартапів у сфері страхових технологій. Цей напрям представляють більше тисячі фінтех-компаній, і їх число постійно зростає.
 • Штучний інтелект - Навряд чи цей напрямок стане домінуючим у фінансовій сфері найближчим часом, оскільки всі відомі розробки представляють лише так звану "слабку" форму штучного інтелекту. З іншого боку, використання подібних рішень дозволяє скоротити найбільш значні витрати фінансових компаній – витрати на персонал. Отже, перспективність подібних фінтех-стартапів важко переоцінити.
 • Необанки (банки-челенджери) – Унікальні рішення в сфері банківського сервісу без відділень можуть легко заткнути за пояс класичні банківські установи. Єдине, чого їм не вистачає, – це довіри клієнтів і нормативного регулювання.
 • Криптовалюти – Чи є криптоактиви дійсними аналогами валютних засобів, покаже час. Однак криптовалюти вже сьогодні майняться, купуються, продаються та є предметами деривативів. Мільйони держателів криптовалют і мільярди доларів капіталізації говорять самі за себе. До фінтех-стартапів у сфері криптовалют відносять криптобіржі, обмінники, майнінгові компанії, інвестиційні і ICO-майданчики. Однак навіть найбільш професійні експерти не можуть розгледіти майбутнє криптовалютної індустрії.
 • Блокчейн – Технологія розподілених реєстрів настільки кардинально змінила світогляд нашого суспільства, що здається, ніби до суцільного блокчейн-інтернету залишилися лічені дні. Ми знаємо, що використання блокчейн-рішень можливо в будь-якій сфері, в тому числі у фінансових технологіях. Найбільш відомим рішенням у банківських транзакція є платформа Ripple. Однак, по мірі того, як час йде, знаходиться все більше критиків, які заявляють, що впровадження блокчейн-протоколів недоцільно і більш витратне, ніж існуючі технології. Сотні фінтех-стартапів, що пропонують блокчейн і заробляють на цьому гроші, – відповідь, що може утерти носа будь-якому критику.

Наведена вище класифікація є у найвищому ступені умовною. Інноваційні підходи такими й вважаються, оскільки покликані розривати шаблони.

В умовах тотальної непередбачуваності не доводиться очікувати, що знані технології дійсно виявляться тим, чим вони здавалися на початку їх розробки. Однак спостерігаючи за лідерами інновацій та розробками технологічних гігантів, можна спробувати спрогнозувати, до чого все йде.

Серед тенденцій розвитку, що намітилися, можна виділити наступні:

 • Поступова відмова від фізичних інтерфейсів на користь голосового управління і візуальної аутентифікації.
 • Використання технологій віртуальної реальності.
 • Вихід рівня обчислювальних потужностей на абсолютно новий рівень (можливо використання квантових обчислень).

На сьогоднішній день такі технології недоступні для пересічного клієнта, однак їх поява і поширення вже можливо в найближчому майбутньому.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

І все ж, головними перешкодами на шляху розвитку фінтеху є аж ніяк не технології. Фінансова сфера залишається досить консервативною в першу чергу через високу ризикованість операцій, що проводяться всередині неї: втрата грошових коштів значитиме для клієнта фінансової компанії значно більше ніж, наприклад, втрата аккаунта в якомусь іншому сервісі.

Як наслідок, фінансова індустрія залишається однією з найбільш зарегульованих в нормативному плані. Часто ініціативи в області фінансових технологій стикаються з необхідністю отримання ліцензій та спеціальних дозволів, нерідко інноваційні підходи порушують інструкцій по тих чи інших транзакціях, порушують принципи верифікації та ідентифікації.

Тим не менш, прогрес все одно знаходить обхідні шляхи і рухається вперед.

Дуже важливо для державного регулювання фінансової діяльності передбачати і оцінювати тенденції в розвитку технологій, реагуючи на їх виникнення адекватною зміною нормативно-правових актів. Прогрес не вимагає стимулювання від держави, він задовольняється тим, що йому може дати ринок. Сучасним інноваторам буде достатньо й адекватного підходу державних чиновників.

Останнім часом регулятори українського фінансового ринку неодноразово заявляли про своє лояльне ставлення до фінтеху. Будемо сподіватися, що ці заяви виллються в конструктивну взаємодію зі стартапами і не виявляться порожніми словами.

Показати ще новини
Радіо НВ
X