Що роблять єврономери в Україні

28 листопада 2017, 11:00
Станом на листопад 2017 року, проблему з реєстрацією автомобілів на іноземних номерах фактично не вирішено

Запропоновано низку абсолютно різних за своєю суттю законопроектів, які стосуються коригування митного законодавства. В той же час не зрозуміло, яким чином буде вирішено проблему вже завезених автомобілів, які перебувають на території України у тимчасовому або транзитному режимі.

Відео дня

Останніми роками з'явилося чимало компаній, які надають послуги з продажу автомобілів із європейською реєстрацією. Ці послуги включають у себе фактично все: підбір авто, ввезення його на територію України та доставку покупцеві.

Враховуючи законодавчу недосконалість регулювання даних відносин, створився своєрідний шлюз, через який люди із невеликими заощадженнями де-факто купили, а юридично отримали в користування європейські іномарки. За даними ДФС в станом на листопад 2017 року в Україні знаходиться 383,3 тисячі автомобілів з іноземною реєстрацією, з яких 236,6 із порушенням строку перебування в Україні.

Власники відповідних ТЗ об’єднуються у групи тиску, декларуючи мету своєї діяльності, як захист інтересів покупців авто з іноземною реєстрацією.

Що стосується правової сторони питання, суть полягає у тому, що попри існування значної кількості схем із різним рівнем юридичної обґрунтованості і безпеки (користування автомобілем за довіреністю, реєстрація на іноземну компанію тощо), про які розписано чимало статей і зупинятися детально не має сенсу, жодна з них не дає можливості:

  • отримати право власності на авто, а саме право володіти, користуватися і розпоряджатися одночасно, відповідно ви не маєте змоги продати, подарувати чи іншим чином відчужити авто, отримавши за нього компенсацію. Звісно, можуть наводитись доводи про генеральну довіреність у якій є перераховані права, але варто пам'ятати, що довіреність може бути відкликано довірителем у будь-який момент;

  • отримати захист від посягань на авто, а саме правоохоронні та судові органи формально не можуть визнати вас потерпілою стороною при його викраденні. Крім того, ви залишаєтеся безсилим у випадку, наприклад, відкликання довіреності іноземцем або банкрутства іноземної компанії, якій належить авто;

  • уникнути адміністративної відповідальності за порушення митних правил у вигляді, зокрема, штрафу та конфіскації авто. При чому сума штрафів може доходити до 300 відсотків від вартості авто, як встановлено главою 68 Митного кодексу України.

Обхід розмитнення автомобілів досягається через відсутність факту переходу права власності на автомобіль, відтак, формально, автомобіль залишається у власності фактичного продавця – нерезидента, в той же час на території України він перебуває в користуванні і при цьому нібито тимчасово.

Слід відзначити й відсутність правових підстав для втручання у відповідні правовідносини правоохоронних органів, оскільки законодавством чітко передбачено підстави, спосіб та межі дії правоохоронців відносно водіїв будь-яких транспортних засобів безвідносно до країни їхньої реєстрації. Стаття 35 Закону України "Про Національну поліцію" передбачає вичерпний перелік підстав для зупинки транспортного засобу, серед яких відсутні підстави, які б стосувалися порушення порядку розмитнення автомобіля або його іноземної реєстрації.

Наявна ситуація є проблемою українського законодавця, оскільки з моральної точки зору українці так само як і європейці мають право на користування якісними автомобілями за аналогічними цінами, і якщо держава не в змозі забезпечити чи стимулювати таке право, то має бути встановлено справедливі правила для легалізації автомобілів в Україні. Інакше можна говорити про ознаки псевдо-захисту вітчизняного виробника, який не може запропонувати жодної конкурентної переваги, і в цей же час держава фактично позбавляє громадян права на якісне авто.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Показати ще новини
Радіо NV
X