Що не так зі зростанням ВВП

26 березня 2018, 15:00

Нещодавно Держстат України опублікував дані зростання ВВП за 2017. Приріст склав фактично 20%! Це позитив для нашої економіки чи ні?

Почнемо з того, що ВВП поділяється на: номінальний і реальний. Номінальний показує зміну рівня виробництва і рівня цін.

Реальний ВВП показує зміну рівня виробництва без інфляції.

Відео дня

Зростання на 20% показав номінальний ВВП. Добре це чи погано, це дивлячись з чим порівнювати. У 2007 році зростання номінального ВВП склало 35%. У 2011 зростання номінального ВВП Китаю склало 22%. А в 2015 номінальний ВВП Німеччини впав на 12%. З усіма цими даними можна ознайомитися на сайті Світового банку.

Зачекайте, скажете ви. Адже якщо подивитися офіційні джерела, новини, рейтинги і звіти, то ці цифри ніде не фігурують. У 2007 було помітне зростання економіки, але там зростання ВВП було значно скромніше. Так, дійсно, всюди фігурує цифра – 7,9% за 2007. Китайська економіка в 2011 всього на 9,5% зросла. І в 2015 навіть економіка Німеччини показала зростання в 1,7%.

Як же так? А все тому, що в усьому світі зростання ВВП рахують за динамікою зростання реального ВВП. І реальний ВВП України за 2017 показав все ті ж скромні 2,5%.

Фактично, те феноменальне зростання ВВП, що показала Україна було забезпечене інфляцією. Це означає, що з підвищенням доходів зросли й ціни. Споживання товарів і послуг залишилася колишнім Тому для більш адекватної оцінки змін завжди потрібно орієнтуватися на реальний ВВП. Адже саме він показує, що збільшується кількість споживання товарів і послуг.

У чому ще проблема зростання номінального ВВП. Він як швидко зростає, то так і швидко падає. У 2009 році падіння номінального ВВП склало 35%, при цьому падіння реального склало всього 15%. В період 2014-15 номінальний ВВП впав у два рази, при цьому падіння реального склало всього 16%. Все це говорить про те, що номінальний ВВП більш нестабільний показник, ніж реальний. В основному це пов'язано з так званим ефектом Гронінгена або Голландської хвороби, до якої в силу сировинної спрямованості схильна наша економіка. Суть його в тому, що в періоди буму відбувається зміцнення валюти. Таке зміцнення негативно позначається на обробній промисловості. Конкурентоспроможність продукції на зовнішніх ринках падає. При цьому зростання доходів від сировинних товарів тимчасово це приховує. Зростання імпорту і підвищення доходів від сировинних товарів веде до підвищення інфляції. І будь-яке потрясіння на зовнішніх ринках обриває ці веселощі. Дута інфляцією економіка здувається, в основному за рахунок девальвації. Все це вже відбувалося з нами двічі. У 2009 і 2014 роках. Спостерігаючи ситуацію з експортом, на валютному ринку і на внутрішньому, можна сказати що ситуація повторюється.

Тому я дуже скептично ставлюся до зростання номінального ВВП, враховуючи, що реальний при цьому зріс лише на 2,5%. Економіку потрібно терміново виводити з сировинної залежності і розвивати інші галузі. Адже тільки так можна забезпечити зростання реального ВВП 8-10% в рік, враховуючи, що саме він є справжнім показником розвитку.

Показати ще новини
Радіо НВ
X