Чи варто хвилюватися власникам Huawei

29 травня 2019, 13:30
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Новости торговой войны

Схоже, торгова війна між США і Китаєм увійшла в чергову активну фазу: не минає й тижня, щоб сторони не тиснули одна на одну. Зовсім нещодавно Дональд Трамп підписав наказ про введення надзвичайного стану у галузі телекомунікацій, після чого США внесли китайську компанію Huawei Technologies і 70 її підрозділів у "чорний список". Новина, правда, з'явилася на радарах інвесторів тільки на початку тижня, коли стало зрозуміло, що Huawei заборонено купувати обладнання і технології у американських компаній без схвалення уряду США. Запізніла реакція ринку вилилася в розпродаж у секторі напівпровідників: американці, як виявилося, активно використовують китайські напівпровідники і виторг багатьох компаній залежить від Huawei. Втім, кризи в галузі вдалося уникнути завдяки видачі тимчасового дозволу китайському гігантові.

Відео дня

Тепер Huawei на короткому повідку в уряду США. Але користувачі продукції Huawei можуть не переживати: компанії дозволяється підтримувати наявні в США мережі й обладнання, а також оновлювати програмне забезпечення. Це означає, що нинішні власники Huawei не будуть обмежені в доступі. Навіть складно уявити, що було б, якби американського користувача відключили від Google Play Store, Gmail, YouTube. Не виключено, що користувачі Huawei побіжать обмінювати свої смартфони на новенькі Apple, які також виробляють у Китаї.

Тиск американського регулятора на китайських виробників ми вже бачили і раніше, тому навряд чи нинішнє рішення США було великим сюрпризом для менеджменту. Ба більше, Huawei стала настільки потужною компанією, що може собі дозволити мати власну операційну систему. Імовірність такої події в найближчі роки досить велика.

Сполучені Штати не пропонують жодного конкурентного продукту для ринку у сфері 5G, а європейські конкуренти - Ericsson і Nokia - не мають ані можливостей, ані знань для заміни китайського гіганта

Але якщо американського регулятора в ситуації, що склалася, можна зрозуміти - країни перебувають у стані торговельної війни, то що робити європейцям? Сполучені Штати не пропонують ніякого конкурентного продукту для ринку у сфері 5G, а європейські конкуренти  Ericsson і Nokia  не мають ані можливостей, ані знань для заміни китайського гіганта. Німеччина навіть встигла провести конкурси з упровадження 5G, а в кількох містах США вже введено в дію тестування технології.

Тепер хід за Китаєм: він може елементарно знизити ціни і заповнити світовий ринок напівпровідників дешевою продукцією, завдавши таким чином істотної шкоди американським компаніям. Вартість акцій таких гігантів як Micron, Intel і Qualcomm вже відчувають на собі тиск ринку.

Ринок думав, що епопея з митами тимчасово закрита, принаймні до нового витка переговорів між сторонами. Але, схоже, що Дональду Трампу ця гра настільки подобається, що він готовий грати в неї вічно. Щоправда, цього разу незрозуміло, на чиєму боці він грає. Поки одна рука піднімала мита на продукції з Китаю, друга рука скасувала мита на деякі види продукції для Канади і Мексики. Тепер алюміній і сталь з цих країн будуть завозити без мит. Рішення було озвучено ще в лютому, але остаточно сторони домовилися тільки зараз. Не довго думаючи, Трамп вирішив знизити і розмір спеціальних тарифів на сталь для Туреччини. Жест доброї волі був не просто так: фактично Трамп подав руку допомоги Туреччині у важкий для країни момент. Ліра падає, країна поступово занурюється в рецесію, а валютний виторг країні з негативним торговим балансом потрібен як повітря. Підтримка лірі у важливий момент не буде зайвою і особливо в момент перевиборів у Стамбулі, де поки що чинна влада змогла скасувати результати виборів і довести, що опозиція підкуповувала виборців. Але, боюся, що Трамп мав на меті зовсім не порятунок. Вигода США банальна: Туреччина повинна відмовитися від купівлі зброї у Росії і закупити аналогічну в американців.

Акціям US Steell і AK Steell доводиться несолодко. За останній рік вартість їхніх акцій впала на 70% і 68% відповідно. А борги US Steel тепер на ринку коштують стільки ж, скільки українського Метінвесту

Правда, від подібних рішень не в захваті американська сталеливарна промисловість. Акціям US Steell і AK Steell доводиться несолодко. За останній рік вартість їхніх акцій впала на 70% і 68% відповідно. А борги US Steel тепер на ринку коштують стільки ж, скільки українського Метінвесту. Зараз такі активи для хедж фондів  ласий шматок. Тому поки одні інвестори розпродають високоризикові активи, віддаючи перевагу американським казначейським паперам (UST) в очікуванні витка валютних воєн і кризи, другі  навпаки, купують облігації задешево і фіксують хороші прибутковості у своїх портфелях.

Перетікання коштів інвесторів в американські казначейські облігації супроводжується зниженням їх доходностей. Наприклад, прибутковість за десятирічними паперами опустилася до 2,3% — це найнижчий рівень з 2017 року. Правда, тоді ставка ФРС була вищою, ніж сьогодні. Але інвесторів явно турбує ринок, і краще недозаробити прибуток, ніж втратити капітал.

Не додала оптимізму інвесторам і Аргентина: колишній президент Крістіна Фернандес де Кіршнер оголосила про те, що не збирається балотуватися в президенти на осінніх виборах, їй достатньо буде посади віце-президента. У партнери вона взяла собі колишнього прем'єр-міністр Альберто Фернандеса, який буде основним кандидатом на пост президента країни. Цікава пара виходить: обох підозрюють у корупції, і вони є фігурантами кримінальних справ, пов'язаних з відмиванням грошей, обидва називають себе жертвами політичних переслідувань. Дуже нагадує Україну у великому масштабі. Але для тих, хто схильний до ризику, тема Аргентини є цікавою. Ринок пропонує дуже цікавий рівень дохідності за аргентинськими облігаціями, тому ті, хто вже звик до ризику України, можуть спробувати "фрукт" з більшою дохідністю і, якщо вірити рейтинговим агентствам, меншим рівнем ризику.

Спеціально для НВ Бізнес

Більше поглядів  у розділі Експерти НВ Бізнес

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X