Реінтеграційна безкарність

5 жовтня 2017, 15:45
Хто тільки не писав про схеми вітчизняних сепаратистів? Тим не менше, що робить парламентська більшість, щоб врегулювати правовий статус тимчасово окупованих територій і не допускати торгівлі на крові

Добре продуманий бізнес

Цікаві факти для польської публіки відкрив розслідувальний матеріал тамтешнього видання Dziennik.Pl. Його журналісти дослідили схему керівництва так званої ЛНР, що дозволяє їм продавати антрацит в Польщу транзитом через Росію, отримуючи за це надприбутки, фактично знаходячи додаткові кошти для фінансування сепаратизму на сході України.

Відео дня

У фокус розслідування потрапила трейдингова фірма Doncoaltrade. Головним акціонером та президентом компанії є такий собі Олександр Мельничук. Він відомий тим, що раніше був заступником "міністра енергетики ЛНР". Того, чи й надалі він займає цю "посаду" польським журналістам встановити не вдалося.

Його співвласником у документах вказано Романа Зюкова, якому належать 40% акцій компанії. Роман - син Юрія Зюкова , колишнього регіонала, заступника міністра енергетики в уряді Януковича, заступника міністрів енергетики Бойка, Продана та Демчишина, і ще радника міністра Насалика, а також хресного батька внучки Юлії Тимошенко. Багатовекторність в дії.

В квітні 2016 року СБУ анонсувало перевірку Юрія Зюкова на предмет зв’язків з ЛНР. Однак доблесні правоохоронці тоді нічого не знайшли.

Маршрут через Росію до Вісли не є єдиною доріжкою, протоптаною сумлінними трейдерами. Є ще й південний рукав цього Великого Антрацитного Шляху: частина антрациту їде в окупований Росією Крим, а ще частина транспортується Чорним морем до Туреччини. У російському військово-морському судноплавному реєстрі польськими журналістами було знайдено сертифікат Doncoaltrade для відвантаження антрациту на морі. Термін його дії закінчується в травні 2018 року.

Геніально. Диверсифікація шляхів постачання – основа розумного планування бізнесу. І цей бізнес дійсно добре продуманий. Адже заборона на імпорт товарів в ЄС, прийнята у 2014 році, стосується лише Криму і Севастополя, однак аж ніяк не охоплює територію Донбасу. Більше того, Doncoaltrade ще в 2013 році був звільнений польським міністерством фінансів від сплати акцизного збору.

Дилема повернення

Яка нинішня актуальність цієї історії, про яку насправді ще перед поляками писали і наші ЗМІ? А в тому, що Верховна Рада на поточній сесії просто зобов’язана врегулювати питання законодавчих прогалин у юридичному статусі Донбасу та кваліфікації подій, що відбуваються там вже більше трьох останніх років.

В середу до Верховної Ради Президент вніс два cвої законопроекти про реінтеграцію тимчасово окупованих територій, і громадськість нарешті отримала можливість з ними ознайомитись. Текст, м’яко кажучи, розчаровував. В ньому абсолютно не згадується про Крим як тимчасово окуповану територію, все концентрується тільки на Донбасі. Законодавчо закріплюється обов’язковість виконання Мінських домовленостей. Відсутні положення про відповідальність за вчинені злочини та про контроль за рухом товарів через лінію розмежування. Президентський законопроект фактично консервує безкарність мародерів із керівництва самопроголошених республік.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Того ж дня депутати з фракції "Самопомочі" зареєстрували альтернативний законопроект 7163-1, який усуває усі вказані вище недоліки. Однак який варіант збере більше голосів? Тим паче президентські законопроекти розглядатимуться в сесійні залі вже сьогодні.

Влада зобов’язує?

Перш ніж голосувати в рамках вузькопартійної доцільності, кожен з вельмишановних депутатів має поставити собі декілька простих запитань. Чи має криміналітет в машкарі фейкової влади "народних республік" залишатись безкарним? Чому неодмінне повернення Донбасу та Криму в склад України має бути індульгенцією для бізнес-оборудок в стилі Doncoaltrade? Чи будуть їхні надприбутки з подібних мельничуківських схем легалізовані та прощенні нашою добросердою державою? І чи дійсно українське суспільство має здатність терпіти несправедливість до безкінечності?

Відповідь на ці питання знають всі. Однак кожному депутату має вистачити мужності зробити ці відповіді дороговказом для власних дій у сесійній залі. Влада зобов’язує. Людські долі – це не антрацит, який можна продати і забути.

Показати ще новини
Радіо NV
X