ProZorro: система, що трансформує ринок

1 серпня 2018, 14:00

1 серпня система електронних публічних закупівель ProZorro святкуватиме 2-гу річницю з моменту, коли її використання для проведення закупівель стало обов’язковим для всіх бюджетних установ.

В цій статті ми спостерігаємо за історією розвитку ProZorro, а також підбиваємо підсумки дворічної історії державних електронних закупівель в Україні.

Історія ProZorro

З 2014 року, коли з’явився запит на реформи, прозорість та ефективність витрачання бюджетних коштів, чимало уваги було прикуто до державних закупівель. Саме через цей процес відбувалися ледь не найбільші розкрадання бюджету, проводилося відмивання грошей та закуповувались неякісні товари. Було очевидно, що реформа закупівель має стати однією з перших на шляху до "одужання" держави.

Відео дня

Проте на відміну від багатьох інших реформ, у реформі закупівель було зацікавлено одразу декілька сторін, що згодом лягло в основу головного принципу ProZorro – "золотого трикутника" партнерства між громадськістю, бізнесом і державою. Держава була зацікавлена в тому, аби заощаджувати бюджетні кошти і отримувати необхідні ресурси за ринковими цінами, бізнес прагнув отримати рівні та чесні умови гри, аби мати доступ до чималого ринку закупівель. Громадськість, в свою чергу, прагнула мати контроль над використанням бюджетних грошей та прозорий процес проведення закупівель.

З цією метою у тісній співпраці Міністерства економічного розвитку і торгівлі, приватного бізнесу та громадських організації було створено систему ProZorro – унікальне ІТ-рішення, яке задовольнило вимоги всіх сторін. В грудні 2015 року система була передана в користування державі, і вже з квітня 2016 використання ProZorro стало обов’язковим для державних компаній-монополістів та найбільших розпорядників коштів, а з серпня – для всіх бюджетних установ взагалі.

Принцип роботи

Сама система ProZorro являє собою велику базу даних, яка об’єднує необмежену кількість торговельних майданчиків. Кожен створений тендер, кожна дія в рамках будь-якого тендеру та кожне нове підключення до системи одразу стає видимим для всіх інших її учасників.

Реєстрація та підключення здійснюється через низку приватних торговельних майданчиків, кожен з яких відрізняється сервісом, переліком додаткових послуг, користувацьким інтерфейсом і т.д. Оскільки майданчики пов’язані єдиною системою, будь-яка дія на одному з них відображатиметься одразу ж і на всіх інших – таким чином, якщо організатор торгів і учасник працюють через різні майданчики, вони все одно зможуть працювати разом. Кількість майданчиків та їх приватний характер зумовлені тим, що в таких умовах вони змушені конкурувати між собою, а отже і покращувати сервіс.

Назва системи державних закупівель промовисто говорить про те, що всі торги в межах системи є прозорими, а інформація про них – доступна кожному. За допомогою ProZorro кожен може знайти всі закупівлі сусіднього державного підприємства або державної установи аж до найменшого оголошеного тендеру і переглянути умови тендеру, кількість та походження компаній-учасників, тощо. Завдяки цьому, громадськість, журналісти та активісти мають змогу перевіряти підозрілі тендери та скаржитись на порушників тендерного регламенту в АМКУ, що значно зменшує рівень корупції в державних закупівлях.

Сам же тендерний процес відбувається за принципом "аукціону навпаки": всі зареєстровані на торгах учасники по черзі пропонують ціну, нижчу від стартової як мінімум на один, визначений системою крок. Той, хто запропонує найменшу ціну за підсумками 3-х раундів зниження ціни, перемагає у торгах і отримує право на постачання товарів чи виконання послуг за цим тендером.

Великі досягнення

Сьогодні ProZorro – це бренд, який символізує собою приклад успішної реформи і доказ того, що Україна, за умови достатньої кількості докладених зусиль, здатна створювати рішення, аналогів яким немає у світі. Аналітичний модуль BI ProZorro показує, що за час його існування до системи приєдналось майже 32.8 тисяч організаторів торгів, які створили 2.15 млн тендерів на суму понад 1.5 трлн грн. Інша половина успіху – це учасники торгів, тобто компанії постачальники: їх в ProZorro вже більше 180 тис., і в середньому на один тендер припадає 2.34 цінові пропозиції. Завдяки цьому, за 2 роки роботи системі ProZorro вдалося заощадити 55,1 млрд гривень.

Але досягнення ProZorro не можна виміряти лише розміром заощаджених коштів. Цей проект став першою системною реформою в країні з 2014 року, яка не просто продовжує існувати, але й постійно розвивається. В 2016 році, ProZorro отримала міжнародну премію у сфері публічних закупівель Public Sector Procurement Award ледь не вперше продемонструвавши, що українські державні сервіси можуть бути кращими за європейські чи американські.

ProZorro стала зручним інструментом для проведення антикорупційних розслідувань та оцінки ефективності роботи державних структур. Transparency International Ukraine використовує систему як один з інструментів для складання рейтингу прозорості міст, аналізуючи закупівлі місцевих органів влади. А моніторинговий портал DoZorro, створений для відстеження та оскарження порушень у закупівлях знаходить випадки недобросовісної конкуренції та створює сервіси для контролю за державними установами, наприклад - дані по витратах на ремонти шкіл та дитсадків.

Розібравшись із закупівлями, система була перенесена й на продаж майна збанкрутілих банків, а сьогодні через ProZorro.Продажі здійснюється мала приватизація по всій країні. "Молодша сестричка" ProZorro реалізувала державних активів майже на 9.4 млрд грн і отримала не менше міжнародних винагород ніж оригінальна система, останньою з яких став The Shield in the Cloud Innovation Challenge від C5 Accelerate та USA Institute of Peace.

Гучні кейси

Природньо, що за 2 роки трансформації одного з найбільш корумпованих до тих пір ринків з’явилося чимало скандалів та гучних справ. Так, широко розтиражованими в медіа були випадки, коли одне з державних підприємств намагалось закупити автомобілі класу "люкс" у особливого постачальника, або ж коли одна з міських рад хотіла придбати собі мавпу-капуцина (і це не жарт!). Але успішних кейсів - за економією, за обсягами, за якістю наданих послуг, - у ProZorro набагато більше.

Наприклад, ще в 2016 році для проведення реформи газотранспортної мережі, НАК "Нафтогаз України" оголосило тендер на проведення юридичного супроводження цієї процедури. В результаті, підприємство заощадило 75% запланованої вартості послуг, знизивши завдяки ProZorro вартість з 65.5 до 17 млн грн.

В липні цього року Державна фіскальна служба запланувала закупівлю 10 скануючих систем для митниці, очікувана вартість яких склала 1.3 млрд грн. Після проведення торгів, ціна впала майже в 2 рази, і ДФС отримало необхідні сканери за 700 млн грн.

Та, мабуть, найгучнішим кейсом за останній час стало оголошення тендеру на будівництво нових станцій метрополітену та електродепо на Печерсько-Сирецькій лінії в Києві. Очікувана вартість цієї закупівлі становить 5.9 млрд гривень, що робить її другою за вартістю закупівлею в історії ProZorro. Самі торги відбудуться 20 серпня, але вже зараз можна сказати, що проведення закупівлі такого масштабу через відкриту процедуру є безпрецедентним явищем в нашій країні.

Звісно, ProZorro не є панацеєю, що вирішить всі проблеми з корупцією та неефективним використанням бюджетних коштів. Проте та трансформація ринку закупівель, якої вдалось досягти всього лише за 2 роки, дає підстави сподіватись, що історія досягнень системи на цьому не закінчиться.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X