Прогноз прибутковості банків на 2018

11 грудня 2017, 15:00
У грудні міжнародна рейтингова агенція Fitch оприлюднила прогноз щодо українського банківського сектора на 2018 рік

На думку аналітіків, можна очікувати, що українські банки повернуться до прибуткової діяльності. Аналогічні очікування має й Нацбанк, навіть незважаючи на можливий збиток у першому кварталі 2018 року через перехід банків на формування резервів відповідно до стандарту IFRS 9.

Відео дня

Такі оптимістичні прогнози мають кілька причин.

По-перше, продовжилося поступове відновлення української економіки. За результатами третього кварталу, ВВП країни зріс на 2,1% у порівнянні з аналогічним кварталом попереднього року. У результаті, темпи економічного росту дали змогу регулятору пом’якшити монетарну політику. Закінчилося очищення банківської системи і, як наслідок, збільшився рівень довіри населення до неї. Це відобразилося у прирості депозитного портфелю фінансових установ.

Зниження облікової ставки, яке тривало до 27 жовтня, та гривнева надліквідність банківської системи – стимулювали банки до пониження дохідності за клієнтськими депозитами. З початку року український індекс ставок за депозитами фізичних осіб терміном три і шість місяців зменшився на 2,5 п. п. до 13,4% на кінець вересня, а по річних вкладах – на 3 п. п. до 14,6%. Це позитивно відобразилось на P&L банків, зменшивши їх процентні витрати. Для прикладу, за підсумком третього кварталу 2017 року процентні витрати по даній системі склали 17,2 млрд грн. Тоді як за перший квартал 2017 року – вони були вище на 1,3 млрд, а за чевертий квартал 2016 року – на 2,2 млрд грн.

По-друге, є ще один важливий фактор – це позитивні тенденції, які демонструє сама банківська система. Банки сформували у повному обсязі резерви за активними операціями та завершили процес докапіталізації. Станом на 1 жовтня серед платоспроможних банків залишалося лише чотири фінустанови, які мають статутний капітал менший за встановлений Нацбанком мінімальний рівень в 200 млн грн. Один із них вже покинув ринок.

Також банки зараз надліквідні, а залишок їх коштів на коррахунку в НБУ сягає позначки в 50-55 млрд грн, що суттєво перевищує рівень необхідного резерву.

Усе це у поєднанні із пожвавленням економіки та ростом споживчого попиту спонукає банки до нарощування об’ємів кредитування. За дев’ять місяців 2017 року банками видано нових кредитів населенню на 53,2 млрд грн, що на 2,6 млрд грн більше, ніж за весь 2016 рік. Кредитування юридичних осіб поки що зводиться до рефінансування існуючих позик. В даному сегменті також є позитивні зрушення. Однак на відміну від ставок за депозитами, процентні ставки за кредитами демонструють повільніший тренд до падіння.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Для прикладу, за новими кредитами фізичним особам процентні ставки просіли лише на 1 п.п. відносно початку року до 28,8%. Але даний факт у поєднанні із ростом споживчого кредитування, дозволяє банкам утримувати процентні доходи на досить сталому рівні. За звітний квартал процентні доходи по банківській системі склали плюс 30,3 млрд грн. Відповідно, при менших процентних витратах збільшилась маржа між ставками за кредитами і депозитами, що підвищило чистий процентний дохід банків до 13,2 млрд грн за третій квартал 2017 року.

Збільшенню доходів фінансових установ сприяє й ріст попиту на такі банківські послуги як РКО. Чисті комісійні доходи банків демонструють стабільний ріст: 6,6 млрд грн за перший квартал, 7,2 млрд грн за другий і 7,7 млрд грн за третій квартал 2017 року.

Наступною важливою складовою звіту про прибутки та збитки банків є відрахування в резерви за активними операціями. Незважаючи на отриманий прибуток від операційної діяльності, вони часто є важливим фактором фінансового результату банків за звітний період. А в окремих випадках і цілої банківської системи. Якщо пригадати 2016 рік, то банківський сектор мав історично рекордний збиток – 194 млрд грн.

Загалом за дев'ять місяців 2017 року серед усіх платоспроможних банків 71 є прибутковими і 17 зазнали збитків. Найбільш збитковим є російський Промінвестбанк з результатом – 4,92 млрд грн. На другому місці – державний Приватбанк із збитком – 1,61 млрд грн. Також в топ-5 фінансових установ з від’ємним результатом увійшли Укрсоцбанк (1,56 млрд грн), російський ВТБ (1,45 млрд грн) і банк Кредит Дніпро, який спрацював із збитком в 0,49 млрд грн. Сукупний збиток цих сімнадцяти банків складає 10,98 млрд грн. Але відновлення кредитування, здешевлене фінансування та зменшення відрахувань резервів, яке мало місце у третьому кварталі, дозволили банківській системі перекрити отримані перед тим збитки і знову вийти на прибуткову діяльність.

Однак, попри покращення очікувань населення та бізнесу, ризики для банків все ж залишаються. Зростання економіки зберігається, але темпи сповільнюються: з 2,5% зростання ВВП за перший квартал і 2,3% за другий до 2,1% за третій квартал. Прогнозне зростання ВВП за підсумками 2017 року складає 2%. Тоді як фактичне зростання за 2016 рік становило 2,3%. Відхилення рівня інфляції від цільового рівня призвело до підняття Нацбанком облікової ставки 27 жовтня поточного року, що відбулося вперше з серпня 2015 року. Одночасно позитивом є нарощення банками кредитування. А завдяки видачі нових кредитів покращується якість банківських активів. Частка непрацюючих кредитів за вересень знизилась на 0,5 п.п. до 56,4% станом на 01 жовтня 2017 року.

Якщо керуватись тим, що всі банки вже належно оцінили можливі ризики невиконання контрагентами зобов’язань та вже в повному обсязі сформували резерви для відшкодування можливих втрат, можна очікувати, що банківська система України залишиться прибутковою за підсумком 2017 та 2018 років. Сприятимуть цьому подальше покращення кредитних портфелів, відсутність пікових відрахувань в резерви і зростання процентних доходів. Завдяки подальшому нарощенню об’ємів кредитування, незважаючи на ситуативне зростання ставок за депозитами фізичних осіб у четвертому кварталі.

Показати ще новини
Радіо NV
X