Про проблему блокування накладних

4 вересня 2017, 13:25
З 1 липня почала працювати система автоматичного блокування... саме блокування, а не моніторингу

В результаті бізнес виходить на вулицю , а журналісти не соромляться в виразах, кажучи про підрив економіки і створення концтаборів.

Проблема блокування накладних – це, в першу чергу, правова проблема. Ви ведете бізнес. З якихось причин "автоматична система" операцію заблокувала. І тепер ви повинні довести, що вели бізнес чесно. Порушена презумпція невинуватості. І так, відповідачем в суді має виступити "автоматична система".

Відео дня

Суспільство намагаються переконати статистикою, що проблема не носить масовий характер. Але статистика – це не аргумент юриспруденції. Ніхто, включаючи державу, яка не має права приносити в жертву навіть один чесний бізнес ідолу "детінізації економіки".

В результаті випадково втраплений "під ніж" реальний бізнес дає протилежний ефект. Всі, хто дізнається про цю історію, постараються піти в тінь – адже так само статистично випадково можуть і їх заблокувати. А там, де це не можливо – відмовляться від вигідною, з точки зору бізнесу, але ризикованою, з точки зору критеріїв блокування, угоди, тим самим зробивши і себе і суспільство біднішими.

Історія питання. Можу бути не точний в термінах, але суть така. Паралельно з реальними угодами в бізнесі рухаються ПДВ-накладні. Тобто без такої накладної в легальному полі угода не відбудеться. Накладні вже давно реєструються в електронному вигляді. Починаючи з 2015 року, введена система електронного адміністрування (СЕА) ПДВ.

Що б зареєструвати в СЕА податкову накладну, має бути позитивне сальдо з ПДВ. Тобто якщо ти хочеш зайнятися конвертаційним бізнесом, тобі спочатку треба покласти гроші на цей рахунок. Сильне рішення. В іншій країні за півроку така система напалмом випалила б залишки конвертаційних центрів. Але не у нас. Серед платників податків ходять чутки про "вкидання" ПДВ в систему. Якщо це правда, то зробити це можуть тільки ті, хто її контролюють.

Нагадаю, що спроби вивести цю систему з-під контролю ДФС під контроль Мінфіну закінчилися нічим. Якщо це не так, і система СЕА ПДВ працює справно, то з якими конвертами ми боремося в цей раз? За фактом конвертаційні центри існують і вони обходять СЕА ПДВ. І інструмент адміністрування, який в інших країнах використовувався як надзвичайна міра (!) до півроку, в нашій країні став всього лише інструментом збору ПДВ авансом.

Економічна сторона питання. На думку експерта Слави Черкашина, зараз є тільки одне істотне джерело появи податкового кредиту для продажу. Це коли виробник/імпортер, сплативши вхідний ПДВ постачальнику або на кордоні, потім свій товар продав за готівку. В результаті у нього немає товару, є виручка, але ще по бухгалтерії існує не погашений ПДВ. І тоді він може пробувати його продати.

Але, по-перше, таке підприємство – це реальний бізнес, а не фінансовий конвертаційний центр, а, по-друге, коло таких підприємств досить точно можна окреслити, щоб забезпечити моніторинг їх угод. І створюється враження, що ми не намагаємося вирішити проблему. Ми намагаємося загострити її, для того щоб серед дебатів і протестів приховати реальний стан справ.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Політекономічна сторона питання. Система блокування так налаштована, що вона не перевіряє підприємства з оборотом до 500 тис. І сумою податків понад 5 млн. Система орієнтована на контроль виключно підприємств середнього розміру. Чому саме їх? Тут можу висунути лише припущення. Конвертаційні центри кришуються представниками силової і виконавчої влади. Цей бізнес не помер і отримав щеплення від системи блокування, про що досить переконливо розповіла Тетяна Острикова в своїй публікації .

Крім цих груп, введення системи блокування могло зачепити так само бізнес представників "економічної влади". Їх вивели з під удару, ввівши "чесні" поправки зверху і знизу. Далі пообіцяли, що система блокування запрацює для великих підприємств з 1 січня 2018 року. І почали кошмарити інших. Періодично вкидаючи в інфополе інформацію про черговий закритий конвертаційний центр. Але, при цьому, приховуючи від підприємств, по якому з критеріїв ризику була заблокована конкретна накладна.

Серед шуму і протестів продовжують працювати ті, хто будує бізнес на фінансових схемах. Від їх діяльності відвели увагу в бік реального бізнесу. Заодно давши можливість підняти вартість податкового кредиту і запропонувати на ринку нову послугу – розблокування накладних за 1-2% від обороту. Це як міняйли, які заробляють на валюті – не важливо, росте або падає курс, вони отримують дохід тільки в період дестабілізації.

В підсумку. В.о. глави ДФС у своїй публікації лукавить, говорячи про систему "автоматичного моніторингу". Зараз програмне забезпечення працює в режимі "автоматичного блокування".

Моніторингова система виявлення ризикових операцій дійсно могла б працювати всередині ДФС – вона полегшила б роботу інспекторів. Завдяки їй увага перевіряючого концентрується на окремих ризикових операціях. Далі його робота - зібрати факти і довести, що угода була фіктивною. Пан Продан намагається перекласти проблему з хворої голови на здорову - це ж його компетенція організувати роботу системи (програмного забезпечення та персоналу ДФС) в режимі моніторингу. А це ой як важко в нереформованій ДФС.

Не беруся судити кому і навіщо все це було потрібно. Але лише повторю історію. У 2015 введення СЕА ПДВ супроводжувалося акціями протесту бухгалтерів. Законодавець залишився глухим до голосу вулиці - систему ввели. Конвертаційні центри не зникли. Уже сьогодні протести носять більш масовий характер, разом з бухгалтерами виходять власники. А в порядку денному Комітету з оподаткування питання... пенсійної реформи. Немає в державі проблеми блокування. Або просто голос українського бізнесу звучить слабше ніж голос зарубіжних кредиторів?

Показати ще новини
Радіо NV
X