Про (не) бізнес літературу

29 червня 2017, 16:15
Сьогодні модно читати розвивальні книги. Самовдосконалення стало такою ж частиною моди, як біг, детокс і гіроскутери

Полиці книжкових магазинів заполонили прекрасно надруковані видання в концептуально оформлених обкладинках про те, як працює Google, як побудувати успішну компанію з пилососа, сірників і павутинки, як залишатися високоефективним після смерті.

Відео дня

Ось іронізую над цим, а сам активно проріджую ряди бізнес-літератури. Щоб бути високоефективним читачем, навіть поставив собі обмеження: читаю одну бізнес-книжку після кожної "для душі". І в якийсь момент я помітив, що сам себе обманюю. Я вибирав найбільш тужливу бізнес-книгу, швидко її перегортав, а як тільки суть ставала зрозумілою (часто це бувало на п'ятдесятій сторінці), закривав і переходив до книг "для душі".

І ось недавно зрозумів, що бізнес-книги мало допомагають стати успішним. Звичайно, коли потрібна конкретна інформація, бізнес-література заходить на ура. Але читати її про запас - так само як від'їдатися наперед. Більшість прочитаних мною книг про те, як влаштовані великі компанії - це відлакований корпоративний погляд на самих себе. Такі книги створені, щоб наслідувати, але не стати більшим, ніж вони. Хоча, безумовно, чимало уроків звідти можна почерпнути.

Але є ще цілий пласт знань у художній літературі, яку обходять стороною видавництва типу МІФ. Та ж коротка історія часу Хокінга, на мій погляд, здатна краще змусити відчувати структуру часу і його природу, ніж книги з тайм-менеджменту. Нижче я приведу п'ять не-бізнес книг, які допомогли мені в бізнесі за минулий рік.

Молох. О. Купрін. Якщо чесно, то перечитав цю розповідь, а не прочитав вперше. Але зараз мені відкрився там прекрасний погляд на проблеми цілепокладання в сучасних компаніях. Що буде, якщо співробітники не бачать мети своєї роботи? Якщо вони керівництво перетворюють на ворога? Цукровий завод позаминулого століття - це вам не Starbucks, і рецептів вирішення проблеми тут не буде. Але сама проблема розкрита просто відмінно.

Волоколамське шосе. А. Бек. Книга генерала Другої світової здатна дати добру поживу для роздумів про методи і принципи керівництва командою в умовах стресу. Кризовий менеджмент, якщо по-сучасному. Адже ми часто чуємо порівняння бізнесу і війни. Так чому б не прочитати саме про війну.

Фінансист, Титан, Стоїк. Т. Драйзер. Як багато ми бачимо статей і книг про те, як досягти успіху. Ця трилогія, як на мене, чудово описує не тільки шлях до успіху, але і його ціну. Якості, якими потрібно володіти для великих звершень, часто мають чимало побічних ефектів. І бажано трохи краще зрозуміти їх, перш ніж копіювати поведінку людей, чиї портрети зображують на футболках. До речі, майже відразу після Стоїка я прочитав Справу Артамонових М. Горького, що відкрило цікаву картину. По суті, описуються два бізнесмена в практично у свій час в США і Російської імперії. Не буду вдаватися в деталі, але порівняння цих історій відмінно пояснює, чому США стали центром світової економіки, а ми маємо, що маємо.

Мартін Іден. Джек Лондон. Про ціну репутації на ринку. Один і той же товар (в цьому випадку - література) має абсолютно різну ціну, коли продається від різних брендів. Тому важливо вміти ловити хвилю успіху, і використовувати її по максимуму. А ще книга про наполегливу працю та саморозвиток. І про зворотний бік медалі цього самого саморозвитку.

SNUFF. В. Пєлєвін. Як багато фантастичних книг, він змушує міркувати про гіпотези розвитку суспільства. З іншої фантастики я вибрав саме цю книгу тому, що один невеликий епізод з неї дозволив оформитися одному legaltech стартапу в нашій компанії, який повинен бути випущений на ринок уже в цьому році.

Це - тільки п'ять книг, де мені було найпростіше вивести урок. Насправді, практично кожна книга здатна дати урок. Як мінімум, змусити задуматися про важливе. Життя складне й різноманітне. Спроба дистильованої, винятково ділової мудрості може привести до дисбалансу поглядів на життя. Тому не ігноруйте не бізнес-літературу - вона цілком може виявитися кориснішою від іншої для вашого бізнесу.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X