Post-BEPS. Що далі?

1 березня 2019, 12:39

Чому BEPS називають безпрецедентним поворотним моментом в історії оподаткування міжнародних компаній?

В останні роки оподаткування транснаціональних корпорацій привертає значну увагу в усьому світі. Податкова конкуренція дедалі частіше ставиться під сумнів широкою громадськістю, засобами масової інформації, політиками і науковцями. А чи знаєте ви, як країни конкурують за інвестиції?

Відео дня

Розвинені країни знижують податкове навантаження через зниження ставок корпоративного податку (податку на прибуток). У країнах, що розвиваються, конкуренція значною мірою характеризується наданням податкових пільг для забезпечення прямих іноземних інвестицій, що врешті решт призводить до зниження ефективних ставок податку на прибуток.

Так чи інакше, у виграші транснаціональні корпорації, які дуже швидко перерозподіляють прибуток для цілей оподаткування в юрисдикції з низькими податками. Тому підтвердження рішення Єврокомісії від 30 серпня 2016 року, яким доведено, що Ірландія надала американській компанії Apple податкові пільги на суму 13 млрд. євро.

За оцінками ОЕСР, втрачені доходи від зниження корпоративного податку складають приголомшливі $1-4 трлн на рік. Аби збалансувати бюджети, країни вдаються до підвищення податкового навантаження на споживання і робочу силу. Тобто тягар податкового навантаження лягає на плечі звичайних громадян, в той час як транснаціональні корпорації багатіють.

Розвинені країни знижують податкове навантаження через зниження ставок корпоративного податку

В опублікованій доповіді в 2017 році Європейська мережа з проблем заборгованості та розвитку (EURODAD) підрахувала, що, виходячи із загальних тенденцій в період між 1980 і 2015 роками, середня глобальна ставка податку на прибуток у 2052 році досягне нуля відсотків. Хто компенсує втрати державних бюджетів?

Міжнародна організація ActionAid International по боротьбі з бідністю і несправедливістю звертає увагу світу: “Ми глибоко стурбовані “гонкою на виживання” у встановленні ставок корпоративного податку, особливо в країнах ОЕСР. Це доповнює низку існуючих проблем для ефективного оподаткування транснаціональних корпорацій”.

Зниження оподаткування корпорацій, економічні та фінансові кризи, соціальні труднощі і суспільне невдоволення призвели до політичної пріоритетності саме корпоративного оподаткування. Так народився в 2015 році План дій BEPS і це стало безпрецедентним поворотним моментом в історії оподаткування міжнародних компаній.

Основна ідея Плану дій BEPS – забезпечити оподаткування прибутку там, де створюється додаткова вартість, де здійснюється економічна діяльність. І тому вимоги до економічної присутності посилюються.

Давайте проаналізуємо новації законодавства деяких країн, в яких вже запроваджені додаткові вимоги щодо “економічної присутності” , що мають підтвердити доцільність економічної діяльності в тій чи іншій країні. Приміром, Британські Віргінські острови, де ставки майже всіх податків складають нуль відсотків. Нові вимоги вимагатимуть, серед іншого: наявність прибуткової діяльності, достатню кількість кваліфікованих працівників для здійснення діяльності, які фізично перебувають на Віргінських островах (незалежно від того, чи вони працюють у відповідній юридичній особі або іншій організації, на тимчасових або довгострокових контрактах), понесення адекватних витрат для ведення діяльності, а також використання спеціального обладнання.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Чи є таки вимоги суттєвими для доведення фактору економічно присутності? Кажуть, якщо проблему можна вирішити за гроші, то це не проблема – це додаткові витрати. Цілком очевидно, транснаціональні компанії нестимуть додаткові витрати аби виконати нові вимоги. В результаті податкове навантаження трохи підросте, проте не на стільки, аби кардинально щось змінювати.

В світі снують два основні принципи міжнародного оподаткування:

-  принцип резидентності, за яким держава оподатковує своїх громадян та їхній світовий дохід

-  принцип оподаткування у джерела, згідно з яким країна оподатковує всі доходи, що походять з її кордонів, незалежно від того, чи вони припадають на резидентів або нерезидентів. Відповідно, доходи резидентів країни від іноземних джерел звільняються від податку.

Цікаво те, що жодна країна в світі не дотримується виключно одного з цих двох принципів. Обґрунтування просте – всім потрібні додаткові податкові надходження до державного бюджету. І тому більшість країн в світі використовують суміш цих двох принципів і тому виникають питання міжнародного подвійного оподаткування. Аби не оподатковувати доходи двічі, країни укладають угоди про уникнення подвійного оподаткування.

Чому BEPS називають безпрецедентним поворотним моментом в історії оподаткування міжнародних компаній? Фактично План дій BEPS вводить новий додатковий принцип міжнародного оподаткування – принцип економічної присутності.

Разом з цим в професійній спільноті вже обговорюється питання, а чи допоможе BEPS побороти несправедливість в царині оподаткування? А що, якщо BEPS не допоможе вирішити нагальні проблеми, то що далі?

Отже, які альтернативні ініціативи обговорюються в світі?

По-перше, існує думка, що дотримання існуючих податкових парадигм навряд чи допоможе досягти передбачуваного оподаткування в місці розташування вартості, як визначає Плані дій BEPS. Експерти виступають за «переворот» системи і пропонують ввести єдиний принцип для всіх країн - оподаткування пасивного доходу у джерела виникнення і активного доходу - за принципом резидентності. Чи погодяться з цим принципом всі країни? Думки експертів різняться.

По-друге, 25 жовтня 2016 року Європейська комісія оприлюднила пропозиції щодо:

-  Директиви Ради з єдиної корпоративної податкової бази - Council Directive on a Common Corporate Tax Base (CCTB);

-  Директиви Ради з єдиної консолідованої корпоративної податкової бази - Council Directive on a Common Consolidated Corporate Tax Base (CCCTB)

У разі прийняття директив CCTB/CCCTB, країни ЄС будуть ефективно впроваджувати єдину загальноєвропейську корпоративну податкову систему для великих транснаціональних корпорацій, замінюючи, таким чином, окремі національні системи, що діють в даний час в 28 державах-членах. Простими словами – єдина система оподаткування податком на прибуток. Чи буде так? Час покаже.

Країни, що розвиваються, здебільшого переймаються питанням відмінності в уявленнях про «справедливості» між розвиненими і країнами, що розвиваються, особливо в питаннях оподаткування транснаціональних корпорацій. Чи знаходить ініціатива BEPS справедливий баланс між їх потребами та інтересами?

Цілком можливо, що проект BEPS не є кінцевим пунктом призначення, разом з цим можна впевнено стверджувати, що саме він став першим кроком до фундаментальної зміни міжнародного корпоративного податкового режиму в світі.

Показати ще новини
Радіо NV
X