Популізм переміг здоровий глузд

31 липня 2017, 17:55
Саме так можна охарактеризувати той факт, що Міжнародний валютний фонд вивів питання введення ринку землі за рамки меморандуму з Кабміном

Цікаво те, що уряд сам включив цей пункт в угоду з МВФ на цей рік. Поява ринку землі дозволяла залучити в агропромисловий комплекс багатомільйонні інвестиції.

Вона дозволяла змінити вітчизняне фермерство і зробити його зовсім іншим. Справа в тому, що сьогодні в українському селі живе близько 14 млн людей. Але, якщо агрокомплекс буде розвиватися за тим же сценарієм, що і зараз, тобто високотехнологічна обробка земель великими агрохолдингами, то нам потрібно буде всього 4 млн людей. Решта 10 млн повинні або залишити село, або померти.

Відео дня

Варіант, як вирішити цю проблему, є. Потрібно розвивати дрібне і середнє фермерство, переробку продуктів харчування і виробництво локальних агропродуктів з високою доданою вартістю.

Але, гальмують розвитку фермерства на селі два фактори:

Ментальний. Більшість жителів села не знають, які продукти виробляти, як їх продавати і як почати свою справу.

Фінансовий. На бізнес ніде взяти оборотні кошти.

Перше питання вирішується за рахунок просвітницької кампанії, вже частково розпочатої в ЗМІ. Другий –декількома шляхами. Аграрії можуть взяти грант, залучити довгострокове фінансування від Європейського банку реконструкції та розвитку або Світового банку, отримати гроші під майбутній урожай від агрохолдингів, або взяти кредит у спеціалізованому аграрному банку.

Перший і другий варіант дуже довгий і дуже складний і забюрократизований для жителів села. Другий – обходиться дуже дорого, оскільки агрохолдинги видають свої кошти в результаті під шалені відсотки.

Залишаються кредити у спеціалізованих банків. Але, всі вони даються тільки під хорошу заставу. Перш за все під заставу землі.

І тут ми знову впираємося в земельну реформу.

І в постійні тужливі розмови популістів про те, що всі українські землі будуть за безцінь роздані іноземцям.

Ще раз повторюся, що є варіант реформи ринку землі, який був розроблений заступником міністра аграрної політики Максимом Мартинюком. Де пропонувалося продавати не більше 100-200 га землі в одні руки, тільки громадянам України і тільки фізичним особам. Ця реформа була націлена саме на відродження фермерства, як класу.

Оскільки, маючи в своїх руках землю, фермери могли б займати під неї гроші під найменший відсоток. Оскільки земля – це реальна застава.

І ця реформа розбивала всі аргументи популістів про те, що наші землі заберуть нові поміщики або росіяни.

Але і її не наважилися прийняти. І закінчилося все поки за найгіршим сценарієм з усіх можливих.

Вся країна опинилася в заручниках у популістів.

Показати ще новини
Радіо НВ
X