Податки і мотивація персоналу

10 листопада 2017, 11:56
Щоб фінансово заохотити співробітника — виплатити премію — роботодавцю потрібно закласти в бюджет 22% єдиного соціального внеску (ЄСВ), який сплачується за рахунок роботодавця ( "зверху" від суми премії)

А також відняти від суми премії 18% податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) і 1,5% військового збору (ВС)

ЄСВ сплачується за рахунок роботодавця і нараховується на суму, що не перевищує 42,1 тис. грн на місяць (станом на листопад 2017 року). ПДФО і ВС утримуються з суми премії і, по суті, сплачуються співробітником. Якщо компанія-роботодавець виплачує істотні офіційні заробітні плати (наприклад, понад 40 тис. грн), то питання ЄСВ при виплаті премій гостро не стоїть, оскільки він сплачувався б в будь-якому випадку при виплаті заробітної плати. А приурочити виплату премії до виплати заробітної плати – це справа техніки.

Відео дня

Разом з тим, при невисоких заробітних платах в компанії-роботодавці, сплачувані ПДФО, ЄСВ і ВС можуть перевищувати 50% від суми, отриманої співробітником на руки. Компанія-роботодавець, звичайно ж, врахує витрати на премії і на відрахування при розрахунку податку на прибуток підприємств, але це може виявитися малою розрадою на тлі помітного грошового відтоку: умовно 19,5% від суми "на руки" при великих заробітних платах і понад 50% при незначних зарплатах.

Альтернативою грошовим преміям в деяких компаніях може бути здійснення виплат співробітникам, зареєстрованим як підприємці, за "послуги", що дозволить знизити податковий тягар на премії до рівня 5% + мінімальний ЄСВ (704 грн/місяць для 2017 року). Разом з тим, таке "преміювання" вимагає реєстрації співробітників як ПП, подачу ними відповідної звітності, підготовку документів на неіснуючі послуги. Також, податківці можуть не погодитися з такими витратами для цілей податку на прибуток або навіть перекваліфікувати виплати співробітникам-ППшникам в заробітні плати з відповідним донарахуванням ПДФО, ЄСВ і ВС. Очевидно, що така альтернатива преміювання хоч і можлива, але не є прозорою, простою і зручною для всіх учасників. Більш того, в таких випадках, премії, як правило, не залежать від результатів фінансової діяльності роботодавця і можуть розглядатися деякими співробітниками як "подачки".

Податково-ефективним і прозорим (проте далеко не найпростішим) способом мотивування співробітників топ-рівня може бути надання співробітникам можливості взяти участь в капіталі компанії шляхом придбання опціонів та акцій (корпоративних прав) роботодавця. В такому випадку співробітники будуть зацікавлені в збільшенні прибутку свого роботодавця, оскільки від нього буде залежати і їх дохід.

Цей спосіб давно застосовується великими іноземними компаніями і може бути успішно застосований і в нашій країні. Питання за "малим" – бажання власників мотивувати своїх співробітників саме таким способом.

Найчастіше в українському бізнесі питання відчуження навіть найменшої частки корпоративних прав розглядається скоріше як ризик, ніж спосіб мотивації персоналу, навіть ТОП-ланки. Проте, досвід транснаціональних компаній в наданні своїм співробітникам найрізноманітніших способів придбання акцій (так звані Stock Plans, або Equity Compensations) може надихнути деякі українські компанії розглянути таку модель мотивації персоналу.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

У Штатах залучення і мотивування досвідчених співробітників через надання їм можливості придбати акції компанії є популярною практикою, яка, до того ж, супроводжується податковими пільгами. В Україні режим оподаткування також може сприяти поширенню подібних практик.

Зміни до Податкового кодексу України, внесені Законом України №1989-VIII від 23 березня 2017, знизили ставку ПДФО для доходів у вигляді дивідендів від нерезидентів з 18% до 9%. Що стосується дивідендів, що виплачуються українськими компаніями – платниками податку на прибуток на загальних підставах на користь фізичних осіб, ставка ПДФО і зовсім становить лише 5%.

До того ж, на суму дивідендів, що виплачуються співробітникам підприємства, не нараховується 22% ЄСВ (постанова Кабінету Міністрів №1170 від 22.12.2010). Очевидно, що ЄСВ відсутній, якщо дивіденди виплачуються компанією-нерезидентом.

У випадку з компаніями-нерезидентами на допомогу приходять також зміни валютного законодавства, прийняті постановою Правління Національного банку України №54 від 15.06.2017 року. Ці зміни дозволяють фізичним особам, які не є підприємцями, за спрощеною процедурою отримати електронну індивідуальну ліцензію (е-ліцензію) і придбати, наприклад, акції іноземної компанії на суму до $50 тис. (або еквівалент в іншій валюті) на рік. Національний банк видає е-ліцензії безкоштовно.

Позитивні зміни податкового і валютного законодавства можуть підштовхнути власників бізнесу придивитися до варіантів мотивування персоналу шляхом участі ключових співробітників в капіталі бізнесу. При придбанні співробітниками акцій іноземної компаній групи і подальшій виплаті їм дивідендів, податкове навантаження на співробітників буде істотно нижче, ніж при виплатах офіційних премій українськими компаніями. І хоча врегулювання багатьох корпоративних і регуляторних питань подібної мотивації персоналу на рівні українського законодавства можна назвати лише частковим, впровадження подібних мотиваційних стимулів за допомогою іноземних елементів може запропонувати ключовим співробітникам і менеджменту українських компаній варіанти компенсації праці як в найкращих компаніях світу.

Показати ще новини
Радіо NV
X