Підсумки реалізації Плану BEPS 2017

10 січня 2018, 15:00

У 2013 році Організація економічного співробітництва та розвитку (далі - ОЕСР) розробила План BEPS з 15 заходів (Action Plan on Base Erosion and Profit Shifting), спрямований на боротьбу з розмиванням оподатковуваної бази і переміщенню прибутку за кордон.

З метою вирішення основних проблем BEPS держави приєдналися до Мінімального стандарту BEPS (4 з 15 заходів) і зобов'язалися виконати основні мінімальні вимоги. На сьогоднішній день число учасників досягло до 110 (у т. ч. Україна з 1 січня 2017 року).

Відео дня

У 2017 році ОЕСР продовжила моніторинг за реалізацією Плану BEPS, активно збираючи і обробляючи інформацію про світовий податковій сфері. Результатом таких дій є випуск нових практичних рекомендацій, які поступово впроваджуються країнами-учасницями. Серед зроблених кроків ОЕСР слід виділити наступні.

Діджіталізація

Сьогодні ринок цифрових технологій стрімко розвивається і існування здорового фіскального клімату необхідно для подальшого його прогресу. Проблема розмиття оподатковуваної бази також торкнулася і цієї сфери, в наслідок чого виникла дискусія на рівні ОЕСР про місце стягування податків. Ключова теза про те, що:

 • податки повинні стягуватися і сплачуватися не в тій юрисдикції, в якій має місце споживання послуг;
 • необхідно досягти міжнародного консенсусу щодо обставин, при яких поставки вважаються фактом споживання в тій чи іншій юрисдикції.

Питання оподаткування цифрового ринку також знаходяться на порядку денному в Єврокомісії. Серед оголошених короткострокових ініціатив, які по ясним причин призвели до резонансного обговорення і опору з боку бізнесу, слід виділити наступні:

 • введення зрівняльного податку на оборот (а не на прибуток) цифрових компаній;
 • введення податку у джерела на цифрові транзакції (для операцій з нерезидентами);
 • введення збору на доходи, отримані від надання цифрових послуг або здійснення рекламної діяльності.

Варто відзначити, що спочатку грудня міністр фінансів ЄС дійшли згоди щодо впровадження більш простих і ефективних правил щодо справляння ПДВ для онлайн-бізнесу.

Боротьба з шкідливими податковими режимами

У жовтні ОЕСР випустила новий звіт з проміжними підсумками боротьби з шкідливими податковими практиками. Так, в даний час об'єктами спостереження є 164 податкових режиму по всьому світу. Ключовий мішенню виступає бізнес, який одержує прибуток від фінансових та інших видів послуг, а також від джерел, пов'язаних з об'єктами інтелектуальної власності. З одного боку, деякі країни, з метою залучення міжнародних інвестицій, дійсно можуть пропонувати інвесторам певні податкові переваги. Але якщо подивитися з іншого з боку, то подібні режими можуть бути сконструйовані таким чином, що сприяють розмиття оподатковуваної бази і переміщенню прибутку закордон. Відсутність вимог щодо здійснення значущої бізнес-діяльності (substance) є основним каталізатором зловживання і фактором шкодочинності режиму. Вбачаючи в подібних податкових режимах серйозну загрозу світовій економіці, ОЕСР продовжує активну боротьбу з подібною практикою і встановлює граничний термін - 30 червень 2021 рік - для скасування шкідливих податкових режимів.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

MLI Конвенція

У липні була підписана MLI Конвенція, яка вносить зміни в більш ніж 1100 Угод про уникнення подвійного оподаткування (далі - СОІДН). Основна мета MLI Конвенції - боротьба з практикою зловживання положеннями СОІДН. Так, передбачувані зміни суттєво посилюють положення двосторонніх податкових угод і у бізнесу залишається менше можливостей для "маневрів" з їх застосуванням на вигідних умовах. Конвенція також регулює питання гібридних невідповідностей (усунення подвійного оподаткування), визначення статусу постійного представництва, поліпшення механізмів вирішення податкових спорів.

Зокрема, найбільш значущими для бізнесу положеннями MLI Конвенції є:

 1. Тест основної діяльності (Principal Purpose Test або PPT). Пільги по Содіні не будуть надані бізнесу щодо доходу або капіталу, якщо на підставі всіх поточних фактів і обставин буде доведено, що отримання вигоди було однією з основних цілей будь-якої угоди або угоди, які в результаті прямо або побічно привели до вигоди. PPT за своєю природою схожий з широкозастосованою світовою практикою General Anti-Avoidance Rule (доктрина ділової мети операцій) і ґрунтується на детальній оцінці угод і транзакцій суб'єктів. Тест застосовується у всіх випадках за за замовчуванням, якщо договірні країни не вибрали інший тест обмеження вигод (Simplified Limitation on Benefits Provision);
 2. Тест обмеження вигод. Пільги по СОІДН, не надає, якщо:
  • акціонером (бенефіціаром) іноземної компанії, яка претендує на пільги, є нерезидент цієї юрисдикції (резидент юрисдикції з джерелом походження виплачуваних доходів);
  • він володіє принаймні 50% акцій цієї іноземної компанії в перебігу 183 протягом будь-яких 12 місяців.

Застосування цих тестів істотно ускладнить роботу бізнесу, особливо того, який виключно переслідує мінімізацію податкових зобов'язань. Хоча Україна ще не приєдналася до цієї Конвенції, її дія може вплинути на взаємини між другим і третім рівнем (міжнародним) корпоративної структури.

Трансфертне ціноутворення

Трансфертне ціноутворення (далі - ТЦО) одна з найбільш розвинених сфер діяльності ОЕСР. До 2017 року організація розробила вагомий обсяг інформації по підготовці документації по ТЦО. У поточному році доповнила його новими практичними рекомендаціями і прикладами (керівництво за липень 2017).

Обмін інформацією

У вересні відбувся перший автоматичний обмін інформацією (CRS обмін), що означає падіння завіси банківської таємниці. Однак дані про його результати і якісні показники поки відсутні. Швидше за все сьогодні у зарубіжних податкових органів достатньо роботи в зв'язку з завершенням річного податкового періоду, тому отримана інформація вже буде розглядатися в наступному році.

У 2018 році в CRS обмін включиться друга група країн з 54 учасників, тому він буде набирати все більше і більше обертів. Зі свого боку, ОЕСР видає значну кількість рекомендацій і роз'яснень для удосконалення інформаційного обміну, а також розробила платформу для збору повідомлень про лазівки і слабкі сторони автоматичного обміну.

Європейський Союз

Більшість членів Європейського Союзу (далі - ЄС) є двигуном прогресу в ОЕСР і виступають ініціаторами нововведень. Сьогодні в ЄС також відбувається багато змін, необхідно враховувати в подальшому бізнес-плануванні.

Боротьба з "tax rulings" та іншими антиконкурентними заходами

Єврокомісія продовжує боротьбу з незаконними "tax rulings" і в цей раз під удар потрапила компанія Amazon. "Tax ruling" - це угода (роз'яснення) між платником податків і уповноваженим органом держави про надання суб'єкту бізнесу можливості платити податок за меншою ставкою, ніж передбачено законом. Єврокомісія встановила, що компанія Amazon отримала від Люксембургу надмірну податкову перевагу у вигляді зекономлених €250 млн податкових відраховань і, як наслідок, зобов'язала їх сплатити. На думку Єврокомісії, таке рішення влади Люксембургу є незаконним і суперечить європейським правилам державної підтримки, тобто порушує справедливу ринкову конкуренцію.

Також в даний час почалося розслідування щодо "Британської податкової схеми", що передбачає податкову пільгу при груповому фінансуванні, і проти міжнародної компанії IKEA. А в 2018 році компанія Apple виплатить Ірландії €13 млрд недоплачених податків за рішенням в категорії справ про надання незаконних податкових переваг.

Незважаючи на те, що ведеться боротьба з податковими ухиленнями гігантів бізнесу, ці розгляду впливають на всю податкову систему держав і змушують останніх бути обачними у відносинах з платниками податків.

Прийдешні зміни податкових правил

З 1 січня 2019 року, бізнес в Європі очікують нові правила, передбачені Директивою 2016/1164 "Про правила запобігання ухиленню сплати податків" (Anti Tax Avoidance Directive), а саме:

 • оподаткування контрольованих іноземних компаній (КІК);
 • запобігання гібридних невідповідностей (подвійне НЕ/оподаткування);
 • оподаткування активів при їх переміщенні;
 • обмеження вирахування відсотків;
 • загальне правило щодо протидії ухиленню від сплати податків (протидіяти агресивному податкового планування, коли інші правила не застосовуються).

Нововведення істотно посилять фіскальні механізми членів ЄС і мінімізують можливість оптимізації податкових зобов'язань.

Що слід зробити?

З огляду на швидкоплинні процеси і мінливі тенденції, бізнесу вкрай важливо бути в тренді, своєчасно і ефективно реагувати на зміни.

Наступні кроки можуть поліпшити поточну ситуацію:

 1. Необхідно усвідомити ключовий факт - бізнесу потрібно змінюватися.
 2. Те, що добре діяло вчора, малоймовірно, що буде діяти завтра. Заручіться підтримкою юристів, проаналізуйте структуру бізнесу, виявите слабкі сторони і підсильте їх.
 3. Розглядайте альтернативи і не дуже економте. Пам'ятайте, витрачений долар може зберегти два.
 4. Наповніть бізнес економічною сутністю: реальний офіс, сайт, телефон, персонал, місцевий директор, рахунок в локальному банку, логічність і обґрунтованість операцій, несення загальногосподарських витрат і комерційних ризиків.

Ясна, логічна і прозора структура допоможе контролювати всі бізнес-процеси, при необхідності залучити інвестиції і зміцнити позицію при перевірці контролюючими органами.

У третій частині ми поговоримо про важливі тенденції і факти для бізнесу в Україні за 2017 рік, а також про подальші перспективи.

Показати ще новини
Радіо НВ
X