Пенсійний борг: а чи є рішення

14 серпня 2018, 09:00

Минулий липень виявився дуже непростим для літніх українців. "Дотягнути" до чергової пенсії, навіть якщо її затримали на 3-4 дні – серйозний виклик, особливо якщо врахувати, що її середній розмір приблизно 2,5 тис. грн.

А якщо згадати, що у 56% українських пенсіонерів, а це 6,5 млн осіб, пенсія менше ныж 2 тис. грн, то щоб прожити на ці гроші навіть протягом 30 днів, на мою думку, потрібні якісь неймовірні, немислимі навички.

Відео дня

Чому з пенсіями так складно? І чи не повториться ситуація із затримкою платежів у серпні?

Якщо не шукати "зраду" і "перемогу", а подивитися на прості розрахунки, все стане очевидним.

Відповідно до закону Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, Пенсійний фонд України може наповнюватися за рахунок шести різних джерел, включно, наприклад, із благодійними платежами. Але перше й основне джерело надходжень – це загальнообов'язкові страхові внески на пенсійне страхування. Той самий ЄСВ, єдиний соціальний внесок до солідарної системи, який платять усі підприємці і всі, хто офіційно отримує зарплату в Україні. Це ті гроші, які ми, працездатні громадяни, перераховуємо на утримання наших пенсіонерів. Саме на вирішення цього завдання, а не на свою пенсію, як дехто вважає. За перше півріччя 2018 року з цього джерела Пенсійний фонд України отримав 95,5 млрд грн.

Багато чи мало? З одного боку, це на 22,4 млрд більше, ніж за перші 6 місяців минулого року, приріст понад 30%. Але з іншого боку – для виплати всіх пенсій за цей період було потрібно приблизно 170 млрд грн. Тобто грошей від ЄСВ вистачало на 56% пенсійних виплат. Ще 44% надходили з іншого джерела, передбаченого законом – з коштів державного бюджету. Таким чином, майже половина грошей на виплату пенсій – це доплати з бюджету.

Крім того, у січні-червні 2018-го на виплату пенсій з єдиного казначейського рахунку залучалися позики в сумі 45,4 млрд грн. Більшу частину погасили, але станом на 1 липня, тобто місяць тому, залишок неповернених сум за позиками тільки поточного року становив 6,5 млрд гривень. У липні теж знадобилися позики, просто більше і позапланово.

Що відбувається, коли в бюджеті сім'ї з 3 осіб доходів вистачає тільки на 56% усіх витрат, а ще 44% доплачують родичі? А коли і цього не вистачає, рідня позичає гроші під невеликий відсоток? Відповідь очевидна: можливі збої з фінансуванням. У липні трапився саме такий збій – і вже не настільки важливо, з технічних або організаційних причин.

Принципово важливо інше. Що буде з бюджетом дотаційної сім'ї, якщо вона поповниться до 4 або 5 осіб? Водночас зростання доходів ні для самої сім'ї, ні для родичів не гарантоване. Очевидно, що підтримувати звичний рівень життя вже не вдасться. З нашою родиною, тобто солідарним Пенсійним фондом, це трапиться дуже скоро. Візьмемо відносно реалістичні прогнози. Припустимо, що в Україні:

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю
  • загальна чисельність нашого населення до 2040 року буде на рівні, спрогнозованому ООН – 38,7 млн ​​осіб, з них 21,9 млн – населення віком 15-59 років, 11,3 млн – літнє населення, старше 60;
  • частка громадян 18-59 років, які зайняті в нашій економіці і відраховують податки, буде скорочуватися за рахунок міграції в сусідні країни тільки в найближчі 3 роки, як прогнозує НБУ, і стабілізується на рівні 41-42% (замість 53% за станом на 2017-й).

Навіть за таких передумов уже до 2040-го року, тобто до пенсійного віку тих, кому зараз 35-45, співвідношення пенсіонерів і працездатного населення, яке платить податки, становитиме приблизно 4:3, а у 2050-му досягне 3:2. Хоча зараз ця пропорція майже 1:1.

Що буде з ЄСВ, із держбюджетом і його можливостями – теж питання. З великою ймовірністю, доведеться урізати витрати. Знижувати сьогоднішню пенсію, середній розмір якої і так менше ніж $100.

Стан пенсійної системи і демографічні прогнози, звичайно, не тішать. Але їх аналіз дає розуміння того, як діяти в обставинах, що склалися. Мій особистий список рекомендацій дуже простий.

  1. Бути "пенсійним фондом" для батьків. Можна стверджувати, що допомога батькам – це питання культури і традицій, і що старше покоління часто не вміє приймати нашу допомогу. Але, на моє глибоке переконання, у нинішній ситуації допомогу літнім батькам повинна стати виключно питанням можливостей. Якщо вони у Вас є, нехай навіть мінімальні – обов'язково допомагайте. Можете сказати татові і мамі, що при солідарній пенсійній системі це просто Ваш борг: тих коштів, що Ви відраховуєте опосередковано, через податки, зараз не вистачає. Ви просто додасте ще один прямий трансфер. У моєму випадку цей аргумент спрацював.
  2. Допомагати іншим пенсіонерам. Останнім часом я бачу багато спроб допомогти людям літнього віку, але також багато й осуду: "експерти" міркують про те, що нинішнє покоління літніх людей не думало про майбутнє, занадто розраховувало на державу, обирало не тих управлінців. Для мене це – виправдання власної неготовності допомагати. Якщо ми формуємо зріле громадянське суспільство, з проєвропейськими цінностями, у нас просто не може бути чужих людей похилого віку, як і чужих дітей. Допомагати просто. Сплатіть старенькому кошик із продуктами в супермаркеті або ліки в аптеці. Допоможіть фонду, який підтримує літніх людей у ​​Вашому місті. Прекрасно, якщо у Вас вистачить фінансів і щедрості на обидва варіанти.
  3. Стати "маленькою Грузією". Звичайно, варто сподіватися, що в Україні з'являться накопичувальні пенсії. Адже в підсумку саме цим шляхом йдуть практично всі країни – наприклад, приблизно два тижні тому державний накопичувальний рівень запроваджено у Грузії. Але якщо ми говоримо, що наші батьки занадто сильно покладалися на державні гарантії, то чи варто повторювати їхній шлях? Адже у нас більше інформації для планування та інструментів для накопичення, ніж було в їхній час.

Важливо навіть не те, що саме Ви оберете. Важливо займатися фінансовим плануванням своєї пенсії вже сьогодні. Тоді є всі шанси, що через 20 років ми все-таки будемо жити інакше, ніж сьогоднішні літні українці, і перші дві поради для наших дітей стануть просто не актуальними.

P.S. Використано дані http://www.pfu.gov.ua/, https://esa.un.org

Показати ще новини
Радіо NV
X