Чи обвалиться гривня ще більше

1 серпня 2018, 16:00

З переходом України до вільного курсоутворення динаміку курсу визначає попит і пропозиція валюти на ринку, і прямий вплив держави зведено до мінімуму.

На початку року на валютному ринку домінували продавці, що дозволило гривні стати найстабільнішою валютою світу за підсумками першого півріччя. Але ситуація змінилася, і естафету перехопили покупці.

Відео дня

Національний банк впливає на валютний ринок через інструменти грошово-кредитного ринку, а також через викуп і валютні інтервенції. Валютні операції регулятора спрямовані на пом'якшення коливань курсу, а також на поповнення золотовалютних резервів, але не стабільність курсу "за всяку ціну". Курс виконує роль інструмента впливу на інфляцію.

У першому півріччі Україна пережила справжній бум припливу іноземних інвестицій, завдяки високій обліковій ставці. При всіх існуючих ризиках, нерезидентам було вигідно купувати гривневі ОВДП, і в країну почав надходити "гарячий" капітал. Загальний тренд підтримали аграрії, що заводили валюту під посівну кампанію, а також експортери, для яких ціни перебували на максимальних рівнях.

Однак "гарячі" гроші швидко йдуть. І хоча обсяги виведення поки що не великі, нерезиденти мають намір закривати свої позиції, продаючи ОВДП на ринок або чекаючи їх погашення. У свою чергу, міцна гривня підірвала бюджетні надходження. При закладеному в бюджет середньому курсі 29,3 грн за долар, фактичний середній курс склав 26,7 грн за долар, що призвело до недонадходження до бюджету коштів за напрямами зовнішньої торгівлі і специфічних зборів, прив'язаних до курсу.

На валютний ринок вплинули також спекулянти і населення, коли стало очевидно, що після стабілізації курсу вище 26 грн за долар нижче курс не піде. При цьому зовнішня кон'юнктура погіршилася на тлі торгового протистояння між США, Китаєм, Європою, Канадою і Мексикою. Світові ціни на метали, руду і агропродукцію обвалилися. А це головні статті надходжень валюти в країну.

Відповідні дії Європи, яка для України є головним торговим партнером, розширили обмеження щодо металыв не тільки на США, але й на інші країни, і Україну зокрема. У зв'язку з цим валюти практично всіх торгових партнерів України девальвували, зробивши наш експорт менш конкурентним.

Ймовірно, нерезиденти продовжать закривати свої позиції в ОВДП, не чекаючи більш глибокої девальвації. Зберігається невизначеність щодо співпраці з МВФ, а швидше її відсутності в поточному році, високе боргове навантаження і вартість обслуговування боргу – підтримують негативний спекулятивний фон. Зберігаються очікування ослаблення гривні з огляду на несприятливі зовнішні чинники, а також погодні умови для аграріїв за нового врожаю, що погіршує прогнози надходжень валюти в країну.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Питання дефіциту бюджету залишається відкритим, і вимагає рішучих дій – або залучати кошти на внутрішньому ринку, або підвищувати курс для відновлення надходжень з митниці і операцій ЗЕД, або розкручувати інфляцію для надходжень за ПДВ і прибутку.

Тому висока ймовірність побачити курс гривні в серпні на позначці 28 грн за долар, і провести вересень на більш високих рівнях.

Показати ще новини
Радіо NV
X