Наслідки вибуху в Баумгартені

13 грудня 2017, 11:00
В австрійському місті Баумгартен на газорозподільній станції стався вибух

Баумгартен є одним з найважливіших хабів природного газу в Європі – газорозподільний центр входить до трійки найбільших в Європі.

Перше, з чим зіткнеться Україна – це наслідки зменшення транзиту природного газу через територію України в напрямку Європи. Друге, це те, що у нас на сьогодні достатньо газу для проходження зими. У нас є більше 15 млрд куб. м газу, тому цей вибух не вплине на український ринок.

Відео дня

Зараз буде прийматися рішення Газпромом щодо перерозподілу потоків. Якщо залишиться хоча б частково прокачування газу для Європи, то у нас і всередині України прокачування сильно не зросте. Тому що, якщо буде йти російський газ, тоді не потрібно буде включати додаткові потужності, щоб докачувати газ до споживачів по самій території України.

Що стосується проблемних регіонів, куди поставлявся газ через Баумгартен. Будуть проблеми нвсамперед у Італії. І зараз терміновим чином італійські державні органи шукають заміну російському газу.

Італія, Словаччина та Угорщина – це три країни які постраждають через недобір газу. Він повинен був йти через газорозподільну станцію з Баумгартена.

Сьогодні вже трохи зросла ціна на газ в Європі. Тому що одна справа, коли ти торгуєш газ з сьогодні на завтра, коли він постійно йде, а у тебе в підземних сховищах лежить газ, закачаний на якісь потреби. Наприклад, на підтримку, якщо складна холодна зима або десь дійсно є аварія.

Інша справа, коли зупиняється частина транзиту, частина потоку. І ти змушений зараз замінювати його, піднімаючи газ з підземних сховищ. Ще до цього не підійшло, але, швидше за все буде, якщо вони швидко не відновлять можливість прокачування газу. З іншого боку, знизилася вартість акцій на біржі компанії ONV, яка є найбільшим акціонером хаба в Баумгартені. Можна сказати, що Європа на сьогодні досить запаслася газом. Однак, можливість підвищення цін в Європі буде. Ринок, як завжди, зреагує.

Нам така ситуація не загрожує. Нафтогаз вже заявив, що у нас в країні достатньо газу. В Україні зараз називається цифра навіть на 15% більша, ніж в аналогічний період було закачано в минулому році. Але і без цього, нам впритирочку вистачить 12 млрд куб. м, щоб пройти опалювальний сезон.

Решта використовується для підтримки прокачування газу на Європу, а у нас зараз 15 млрд куб. м. Зрозуміло, що зараз якісь наші європейські партнери почнуть говорити, що "давайте побільше нам газу підтримайте нас в Європі". Але для цього потрібно буде якісь закупівлі в Росії робити. Тут вже потрібно насамперед думати про Україну. Лідери нашої країни повинні вести зважену політику, щоб це не вплинуло на підвищення цін на внутрішньому ринку.

Чому це сталось? Перше, може бути, це не технічна аварія. Тому що це все-таки Австрія, все-таки вони досить педантично ставляться до безпеки. Це всякі конспірологічні теорії. Тим більше, що такого роду спецоперації росіянами вже проводилися. Наприклад, операція зі зменшення або припинення поставок азербайджанської нафти. Коли, був вибух нафтопроводу Баку-Тбілісі-Джейхан.

Або техногенна аварія на її території з транспортування туркменського газу в бік Росії. Справа в тому, що Росія на 25 років законтрактувала туркменський газ. Зокрема й для того, щоб Україні він не дістався. Коли ж пішло падіння споживання природного газу, пішла криза в Європі, то стільки газу вже було не потрібно закуповувати. Але там був жорсткий контракт, що Газпром повинен закуповувати цей газ.

Тому сталася така техногенна катастрофа, яка дуже довго ліквідовувалася. І завдяки цьому був привід відмовитися від закупівлі того обсягу газу, який не потрібен був Газпрому. Такі речі відбувалися.

Але тут не можна сказати однозначно. Тому що, щоб насолити Україні і Європу спонукати до використання і будівництва додаткової гілки Північного потоку - 2, то потрібно було б такі речі робити на території України.

Друге, дуже багато зараз втрачають росіяни, як мінімум, тактично. Вони втрачають ринок італійський і якісь інші речі, які ми ще не можемо проаналізувати. Тому не можна сказати, що росіяни дуже зацікавлені в розвитку такої ситуації. Але виключати, як один з варіантів якоїсь стратегічної гібридної війни, не можна. Хоча, австрійці швидко заявили, що це технічні проблеми призвели до аварії.

Треба подивитися, чим замінять італійці російський газ в цій ситуації. І треба подивитися подальший розвиток ситуації. Теоретично в таких речах більше зацікавлені США. Тому що їм цікаво поставляти свій газ в уже налаштовані термінали і зріджений газ піде в Європу. У них є в цьому плані стратегічне бачення замінити взагалі весь російський газ в Європі на свій. Тому не можна на когось тикати пальцями. Це той зробив чи інший. Шукати якісь причини поза технічних, але їх не можна відкидати.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X