Лізинг нерухомості як альтернатива іпотеці

29 травня 2017, 11:00
Навіть в умовах скорочення фінансових інструментів купівлі житла (іпотечне кредитування для українців залишається недоступним), попит на житлову нерухомість у великих містах залишається

Крім того, продаж стимулюють самі забудовники, пропонуючи різні варіанти розстрочки без участі банків. Учасники кредитного ринку, через те ж згортання банківського кредитування і неможливість забрати у боржників гроші або заставу по іпотеці, стали замислюватися про лізинг.

Відео дня

На законодавчому рівні операція передбачає наявність трьох учасників операції — клієнт, забудовник і лізингова компанія, яка повинна мати відповідну дозвільну документацію. Процес має такий вигляд - лізингова компанія за домовленістю з клієнтом набуває квартиру у забудовника і передає її клієнту в користування на термін не менше одного року за встановлену плату (лізингові платежі). Таким чином, клієнт щомісяця сплачує гроші не забудовнику, а лізинговій компанії. Право власності він одержує тільки тоді, коли сума боргу буде повністю погашена. У цьому полягає одна з відмінностей лізингу від кредиту, тоді як у разі другого право власності оформляється одразу. Щоправда при цьому нерухомість перебуває в заставі у банку.

Паралельно з укладенням основного договору (лізингу) клієнт може укласти договір страхування і договір застави/поруки. Назвати лізинг нерухомості стандартним продуктом, з огляду на кількість учасників, комплексного характеру відносин, тривалості самої операції, - не можу. Думаю, що послуга може бути популярнішою у сфері комерційної нерухомості, яка більш ліквідна, відповідно, ризики лізингових компаній нижчі.

Лізинг вже давно відпрацьований і активно використовується на українському ринку при купівлі автомобілів, щоправда, тут мова йде скоріше про корпоративний сектор. На ринку житлової нерухомості України лізинг не отримав і не думаю, що отримає найближчим часом статус масової та популярної угоди. Причина криється в тих же «довгих» грошах. Сьогодні мало хто готовий вкласти гроші на 20 років. На жаль, реалії українського ринку допоки такі.

У 2008 році введено в обіг новий тип угод - «оренда житла з викупом». Для цього були внесені відповідні зміни до Цивільного кодексу України (ст. 810-1), а також Кабінетом міністрів України було затверджено постанову від 25 березня 2009 року (№ 274). Цей вид угод за своєю природою схожий на лізинг, але регулює виключно оборот об'єктів житлової нерухомості. Крім того, процедура не передбачає третьої особи, - лізингової компанії. Договір укладається між фізичною особою та компанією-орендодавцем. Вважаю, якраз у цього інструменту, як у «одного з» є шанс прижитися на ринку нерухомості України. І то, поки що тільки у виняткових випадках. Наприклад, коли практично всі квартири в житловому комплексі продані, залишилося кілька варіантів, які все ніяк не продадуть. Вибір між «тримати штат центру продажів» або скористатися «орендою житла з викупом», може випасти на користь другого. Але знову-таки, зважаючи на свою довгостроковість, нагадаю, що мова може йти про період до 20 років, і за наявності такого інструменту, як розстрочка, забудовникам опція буде малоцікава.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X