Куди зникають складські площі

5 вересня 2017, 11:00
Активність на ринку складів зростала, користувачі складських приміщень все частіше їх скуповують. Через що зменшилася загальна пропозиція площ, доступних в оренду, і поступово сформувався дефіцит площ на ринку

Серед головних тенденцій на складському ринку, які "задавали тон" протягом першого півріччя 2017-го, ми відзначили значне зміцнення попиту на складські приміщення. Це підтверджується 46% р/р ростом валового поглинання (включаючи угоди купівлі для власного використання), що склало близько 70 тис. кв. м у першому півріччі.

Відео дня

Такі суттєві зміни в динаміці попиту відбулись переважно за рахунок завершення однієї угоди. Національна мрежа дискаунтерів АТБ завершила угоду з придбання складського комплексу Kopylov Logistic Park (31 тис. кв. м) для власного користування у Ghelamco Group.

На ринку оренди обсяг валового поглинання склав близько 40 тис. кв. м. Це, однак, на 16,7% менше, ніж в аналогічний період минулого року. Хоча це не означає, що попит на складські приміщення став меншим. Зниження поглинання на ринку оренди є результатом того, що частина попиту була задоволена за рахунок придбання складських площ. Більш того, на ринку не так багато великих лотів в якісних складських об’єктах, що пропонувались в оренду, а нових площ з’являлось дуже мало.

Ще одним позитивним трендом є зростання запитів не лише зі зміни локації складу, а й значного розширення складських площ. Наприклад, логістичний оператор Нова Пошта орендував додаткові 8,6 тис. кв. м у комплексі Omega ІІ.

При цьому, девелопери майже не будували нових складських комплексів. У першому півріччі 2017-го лише розширювалися існуючі об’єкти, такі як SAN Factory та Щасливе 2. Нова пропозиція склала 8,2 тис. кв. м, а загальна пропозиція була на рівні 1,25 млн. кв. м станом на кінець червня 2017 року.

Оскільки введення в експлуатацію третьої черги Unilogic Park було перенесено на наступний рік, ми очікуємо, що обсяг нової спекулятивної (орієнтованої на здачу в оренду) пропозиції у 2017 році складе близько 9,3 тис. кв. м. Водночас, обмежена кількість об’єктів на стадії будівництва та зростання потреб у складських площах з боку ключових орендарів стимулювали девелоперську активність у секторі будівництва складських об’єктів для власного використання.

Щодо вакантності, то її рівень продовжував знижуватись протягом першого півріччя та склав 9,5% на кінець червня 2017 року. Основними передумовами зниження вакантності стало підвищення попиту з боку орендарів, обмежений обсяг нового будівництва та скорочення спекулятивної пропозиції на ринку.

Найвища орендна ставка на якісні складські приміщення у Київській області залишалась стабільною, перебуваючи на рівні $4,1 за кв. м на місяць (без урахування ПДВ та OPEX) на кінець червня 2017 року. Однак, ріст орендних ставок вже помітний, адже нижня межа діапазону ставок оренди продемонструвала зростання на 7% у об’єктах класу А, та на 23% – у класі В з початку року. Це було зумовлено зміцненням курсу гривні та зростанням попиту орендарів.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

У результаті, орендні ставки (без урахування ПДВ та OPEX) для складських приміщень класу A коливались у межах $3-$4 за кв. м/місяць (85-110 грн за кв. м/місяць). У той час як орендні ставки у приміщеннях класу В знаходились у межах $2,3-$3 за кв. м/місяць (60-80 грн за кв. м/місяць).

Загалом 2017 рік обіцяє бути активним роком для ринку складської нерухомості. Враховуючи існування значного обсягу незадоволеного попиту на ринку, ми очікуємо, що цей попит вірогідно реалізується до кінця року. Це, в свою чергу, призведе до зниження середньої ринкової вакантності та поступового росту орендних ставок.

Показати ще новини
Радіо NV
X