Коли запрацює FATCA в Україні

29 березня 2018, 12:00

У ВР зареєстрований проект закону №0179 про ратифікацію угоди між урядами України та США для поліпшення виконання податкових правил й застосування положень закону США Про податкові вимоги до іноземних рахунків (FATCA) та пов’язані законопроекти №8189 та №8190.

Законопроекти вносять зміни до Податкового кодексу України та до галузевого законодавства для врегулювання порядку виконання фінансовими установами України вимог закону FATCA.

Відео дня

Якщо парламент ратифікує міжурядову угоду та пов’язані законопроекти найближчим часом, то вже до вересня цього року банки та інші фінансові установи будуть зобов’язані відзвітуватись про "американські" рахунки, а 30 вересня відбудеться перший обмін інформацією зі США.

Чому Україні важливо ратифікувати угоду про виконання закону FATCA в цьому році

FATCA є внутрішнім актом законодавства США та застосовується з 1 липня 2014 року. Попри це, закон встановлює вимогу для іноземних банків та деяких інших видів фінансових установ, які зареєстровані в інших країнах, ідентифікувати рахунки, які контролюються резидентами США. Відповідно до закону, іноземним фінансовим установам потрібно визначати ті рахунки, які належать фізичним і юридичним особам – резидентам США, та компаніям, які контролюються резидентами США, і передавати певну інформацію про ці рахунки та про їхніх власників до податкової служби США (Internal Revenue Service – IRS).

Законодавство багатьох країн світу, серед яких Україна, не дозволяє своїм фінансовим установам передавати інформацію про власників рахунків іноземним контролюючим органам. Водночас, якщо неамериканська фінансова установа (де б вона не знаходилась) своєчасно не зареєструється як агент, відповідальний за виконання вимог FATCA, та не буде передавати інформацію IRS, закон FATCA вимагає від усіх фінансових установ, які виконують вимоги FATCA, утримувати податок за ставкою 30% з певних видів транзитних платежів, що здійснюються на користь або через фінансову установу, яка не виконує вимоги FATCA.

Іншими словами, якщо законодавство країни забороняє фінансовій установі виконувати вимоги FATCA, установа наражається на один з двох ризиків: порушити законодавство своєї країни і надати інформацію (з усіма можливими наслідками та санкціями), або не надавати, розуміючи, що іноземні банки можуть відмовитись здійснювати платежі на користь або через установу чи будуть утримувати з таких платежів 30% податку.

Тому Україні потрібна міжвідомча угода, в якій врегульовано, яким чином Уряд забезпечить можливість виконання вимог американського закону українськими фінансовими установами (в першу чергу – це банки), та як саме буде передаватись інформація. Уклавши угоду зі США у 2017 році, уряд України фактично взяв на себе зобов’язання внести всі необхідні зміни до національного законодавства для забезпечили виконання FATCA в Україні.

Завдяки тому, що в 2014 році уряди України та США досягли згоди щодо укладення угоди, Україна потрапила до "білого списку" країн для цілей FATCA. Укладення угоди дозволило відтермінувати настання негативних наслідків, пов’язаних з невиконанням FATCA, для українських фінансових установ (з умовою, що будуть докладені зусилля для виконання зобов’язань за угодою).

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Ратифікація потрібна, щоб угода набула чинності. Але це лише одна з умов, яку потрібно виконати, щоб вимоги FATCA почали застосовуватись. Важливим завданням залишається внесення змін до законодавства, які б дозволяли банкам збирати та розкривати інформацію, що становить банківську таємницю, затвердження підзаконних актів, які врегулюють форму та порядок подання звітності, режим збереження конфіденційності інформації, отриманої ДФС для цілей FATCA.

Якщо Україна не виконає всі умови протягом цього року, і у вересні не відбудеться першого обміну інформацією, США можуть виключити Україну з "білого" списку країн, яким надано "відстрочку" з виконанням вимог FATCA. Це може спричинити негативні наслідки для українських банків та репутаційні ризики для України.

Що чекати українським банкам після того, як в Україні запрацює FATCA

Зміни, запропоновані у проектах законів, стосуватимуться більшою мірою банків, але вимога звітувати поширюватиметься й на інші види фінансових установ (депозитарних установ, страховиків, що здійснюють страхування життя, та інших).

Більшість банків вже зареєструвались на електронному ресурсі IRS та розробили внутрішні процедури, необхідні для ідентифікації "американських" рахунків. Тобто, окремі банки вже вимагають від клієнтів заповнювати опитувальники, в яких потрібно вказувати про наявність або відсутність контролерів – резидентів США, а в договори включають положення про згоду клієнта на розкриття інформації за рахунком для виконання вимог FATCA. Насамперед, підготовку розпочали банки, які входять до міжнародних фінансових груп з компаніями в країнах, які вже виконують FATCA.

Якщо в цьому році будуть ухвалені всі необхідні зміни до законодавства України, банки будуть зобов’язані подавати звіти з інформацією про "американські" рахунки до ДФС. ДФС самостійно або через Міністерство фінансів буде передавати отриману інформацію в США.

Окрім звітності, банкам потрібно буде адаптувати внутрішні процедури з ідентифікації клієнтів та моніторингу операцій за рахунками, щоб встановлювати підзвітні рахунки та перевіряти, чи контрагенти клієнтів в інших країнах мають серед контролерів американських осіб.

Варто пам’ятати, що відповідно до угоди зі США, вимоги щодо подання звітності не поширюватимуться на невеликі банки виключно з місцевими операціями та відповідним клієнтським портфоліо.

Що чекати українському бізнесу після початку обміну інформацією за угодою FATCA

Важливо пам’ятати, що метою FATCA є виявлення активів осіб, які є резидентами США та які приховують свої статки від оподаткування в США. Якщо обмін запрацює, то США отримають інформацію про рахунки, відкриті в Україні, які контролюються резидентами США. Інформація про рахунки власників українського бізнесу не буде надаватись.

Угода зі США передбачає надання інформації Україною в односторонньому порядку: ДФС не зможе отримувати інформацію про рахунки в США, що належать або контролюються резидентами України. Щоб отримувати інформацію зі США, потрібно вносити зміни до угоди.

Для українського бізнесу виконання вимог FATCA передбачатиме необхідність надання банку додаткової інформації: по суті це підтвердження відсутності у структурі бізнесу американських осіб, які підпадають під дію FATCA.

Для українських банків, які будуть зобов’язані подавати звітність, виникне необхідність налагодження/адаптації внутрішніх функцій контролінгу та комплаєнсу, спрямованих на збір та обробку необхідної інформації та підготовку звітів для FATCA.

Враховуючи, що перший обмін зі США може відбутись вже у вересні цього року, на підготовку залишається не так багато часу.

Показати ще новини
Радіо NV
X