Кінець страшного Роттердаму

20 серпня 2018, 16:30

Національна комісія з регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), яка встановлює тарифи на електроенергію, зробила гучну заяву.

НКРЕКП заявила, що 23 серпня 2018 року на засіданні комісії скасує низку постанов про регулювання тарифів, зокрема і постанову №289 від 3 березня 2016 року, яка вводить скандальну формул Роттердам+.

Відео дня

Формула Роттердам+ встановлює ціну на електроенергію яку виробляють теплові електростанції. За основу розрахунку ціни вона бере вартість вугілля, що формується виходячи з котувань у Роттердамі плюс транспортування в Україну.

Формула скандальна тому, що за Роттердам+ обчислюють і вартість електроенергії, що виробляється з вітчизняного вугілля, а воно дешевше. Вартість українського вугілля нижча, тому що заробітна плата шахтарів в Україні менша ніж за кордоном. Та й вугілля менш якісне.

Головне, що непокоїть опонентів цієї формули – те, що головним отримувачем коштів за цією формулою є ДТЕК Ріната Ахметова. І от нарешті, скажете ви. НКРЕКП встановлює справедливість.

Але не все так просто.

По перше припинити дію формули миттєво не можливо, бо виникне юридичний вакуум. Буде не зрозуміло за якою новою формулою розраховувати вартість електроенергії та які тарифи встановлювати. То ж скоріш за все формула діятиме й далі, поки не запрацює ринок електроенергії.

В Україні новий ринок електроенергії запрацює з липня наступного року. До речі з того моменту припинять дію усі постанови про регулювання ринку і ціна буде регулюватися виключно ринковим попитом і пропозицією.

Саме з 1 липня 2019 року почнуть діяти ринкові ціни на електрику. А вони можуть бути набагато вищі ніж зараз. Що з цим робитимуть зараз достеменно не відомо. Скоріш за все, на Енергоатом навісять обов’язок поставляти соціальну електроенергію. Як зараз це відбувається з ціною на газ та Нафтогазом.

Але ж навіщо тоді заявляти про відміну формули Роттердам+. НКРЕКП каже – щоб просуватися до ринку. Але таке рішення також дасть можливість НКРЕКП говорити, що це ми скасували Роттердам+. Хоча він і працюватиме тимчасово далі. А як відомо немає нічого більш вічного, ніж тимчасове.

Показати ще новини
Радіо NV
X