Контрольована іноземна компанія. Нові податки і санкції
У вас є КІК? Тоді у BEPS на вас план
Питання далеко не риторичне. І правильна відповідь вже зараз зможе заощадити час, гроші і здоров’я в найближчому доступному для огляду майбутньому. Отже, чи володієте ви безпосередньо, опосередковано чи через юридичну особу резидента України нерезидентською структурою за кордоном з часткою понад 10%? Відповідь «так» вже має на увазі те, що варто пильніше поглянути на пропоновані законодавчі ініціативи і зрозуміти глибину питання. Отже, про ініціативи.
Законопроект 1210 (1210−1) запроваджує поняття «Контрольованої іноземної компанії». Річ для Заходу нова і з успіхом застосовується вже роками на теренах старенької Європи. Першими розумниками, хто запровадив правило КІК до законодавства, були американці в 1962 році, потім, трохи пізніше, — Канада і Німеччина. Аж ніяк не бідні країни, як бачимо. Зрозуміло, що платити податки, наприклад, в США за ставками 35% та на Кіпрі за ставкою 12.5% — це велика різниця. Підприємець, прагнучи мінімізувати витрати на податки, створює власні структури в таких низькоподаткових юрисдикціях, залишаючись при цьому резидентом своєї великої і неосяжної батьківщини. Авжеж, щоб прищепити почуття патріотизму та з користю для справи поправити державні фінанси, вводилися і вводяться правила КІК. Все дуже просто: частина доходу таких іноземних компаній включається до доходу такої фізичної чи юридичної особи за місцем її податкового резидентства. Далі зупинимося на найцікавіших і яскравих моментах, до яких важливо правильно підготуватися.
Хто такий контролер і чому варто замислитися про важливості, IP-адреси і телефонні дзвінки?
Контролером може бути як фізична, так і юридична особа. Пряме і одноосібне володіння корпоративними правами понад 50% або через групу товаришів, які володіють понад 10% таки прав. Складніші справи з так званим «фактичним контролем». Це управління компанією, використання довіреності, здійснення банківських операцій, переговори від імені контрагента
Хто є платником податку?
Платником податку є контролер. Ним може бути як «фізик», так і «юрик». Якщо фізичну особу включено до загального річного оподатковуваного доходу, то юридична збільшує фінансовий результат до оподаткування.
Що є об'єктом оподаткування КІК?
Об'єктом оподаткування є скоригований прибуток КІК пропорційно до частини володіння. Вам надто пощастить, якщо загальний дохід всіх КІКів не перевищує 2 мільйонів євро на кінець звітного періоду. Ви можете просто взяти величину такого прибутку і співвіднести її з часткою володіння, задекларувавши зобов’язання. Все. І можете спати відносно спокійно. Якщо ж сума такого доходу перевищила 2 мільйони євро, тоді готуйтеся коригувати фінансовий результат такого КІК на величину збитків від операцій з цінними паперами, переоцінки, усушки і утряски. І, найголовніше, будьте готові підтвердити рівень цін відповідно до принципу «витягнутої руки». Так-так, контролюючий орган може запросити документацію про ТЦО КІКа, яка, увага, складена на підставі нашої 39 статті ПКУ! Враховуємо також те, що фіскали можуть самостійно визначити розмір доходів і витрат з усіма наслідками, що випливають.
Як звільнити дохід КІК від оподаткування?
Не перейматися з цього приводу можуть ті, хто виконав всі чотири умови одночасно:
— Наявність договору про уникнення подвійного оподаткування з країною юрисдикції КІК.
— Зазначений КІК не має бути в переліку низькоподаткових юрисдикцій.
— КІК оплачує податок не менше 5% нашої ставки податку на прибуток, і частка пасивних доходів такого КІК не перевищує 50% всіх доходів.
— Якщо ваш КІК — публічна компанія, акції якої розміщені на відомій біржі (перелік бірж визначається Кабміном), або він / вони заробляють в сукупності не більше 1 мільйона євро на рік.
Декларування і санкції. Що робити?
Необхідно подавати звіт про контрольовані іноземні компанії разом з річною декларацією про майновий стан для фізосіб. Для юросіб — і з річною декларацією з податку на прибуток. А також потрібно повідомляти фіскальні органи про будь-які зміни: продаж, підстава, придбання, дарування
Імплементація КІК в наше податкове законодавство — це питання найближчого часу і, зважаючи на глобальну деофшоризацію, вже зараз варто замислитися про низку речей. А саме, структура володіння КІК, потенційні податкові наслідки такого володіння, фактичний контроль і пов’язані з ним ризики, а також організаційні зміни в структурі. Час на адаптацію ще є. І, безсумнівно, його необхідно інвестувати в підготовку до таких змін. Чого й вам бажаю.
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.