Японські уроки для України

28 жовтня 2016, 12:42
Незважаючи на географічну віддаленість, в України набагато більше спільного з Японією, ніж ми звикли думати

І ще більше того, чого нам варто повчитися у Країни висхідного сонця. Після 2 світової війни Японія заново створює себе, і в голову приходить термін «redesign the country». Чим не приклад для України?

Відео дня

«Японське економічне диво» відбулося завдяки хай-тек компаніях. При цьому сегмент венчурних інвестицій на ринку досить малий порівняно зі світовими лідерами, наприклад, США. У Японії він становить трохи більше $ 1 мільярда в рік. Хоча Україну такий результат теж порадував би - так у 2015 році загальний річний обсяг венчурних і прямих інвестицій у нашій країні склав $ 132 мільйони (згідно з оглядом Української асоціації венчурного капіталу та прямих інвестицій UVCA).

Але є велика відмінність Японії від України: основний інвестиційний фокус спрямований на компанії, орієнтовані на локальний ринок, який досить великий. Тоді як в Україні інвестори укладають угоди тільки з тими компаніями, які спрямовані на глобальний ринок, краще навіть, якщо вже є перші продажі за межами країни. Українські компанії частіше розглядають внутрішній ринок як «пробний» для відкатки продукту отримання перших клієнтів.

У рамках поїздки була проведена зустріч із директором JVCA (Японська асоціація венчурного капіталу та прямих інвестицій). Він повідомив, що тільки 5-6 фондів японських фондів дивляться за межами країни. Також, за його словами (і це підтверджували багато хто), Японія хороша в хардверних технологіях, але слабка в софті.

Чому б не використати українські технології в японських розробках? Інвестори Японії сфокусовані на технологіях майбутнього, таких як штучний інтелект (AI), віртуальна і доповнена реальність (VR/AR), робототехніка. Для України є унікальна можливість зробити стратегічне партнерство, пропонуючи свій софт. І якщо в робототехніці нам, звичайно ж, далеко до Японії, то в проектах віртуальної та доповненої реальності вже є багато компаній і розробок і, я впевнений, з'явиться ще більше. Для цього потрібно використовувати всі наші напрацювання в computer vision й інших предметних областях. Це дозволить українським компаніям виходити на глобальні ринки і залучати міжнародних, у тому числі і японських, інвесторів.

До речі, успішні приклади українсько-японських ІТ-угод уже є. Так, у листопаді 2014 японський гігант Rakuten купив компанію Slice (e-commerce платформа). Сума угоди склала сотні мільйонів доларів.

Які ж іще можливості для України та наших ІТ компаній?

По-перше, це сектор Агротек. З одного боку, Україну прийнято вважати аграрною країною, і в нас є багато стартапів на стику, які розробляють технології для поліпшення результатів сільського господарства. Японія ж, у свою чергу, сфокусована на нових можливостях вирощування продуктів (nutrition and artificial created "new food") і нових технологіях в агросекторі.

По-друге, як я згадував раніше, використання українського софту в японських розробках. Наприклад, у сфері IoT (інтернет речей). Це можуть бути ще одні успішні приклади створення спільних підприємств із міжнародними, у цьому випадку японськими, партнерами.

Також українські компанії можуть вийти на японський ринок через місцевий Kickstarter. Так японська платформа Kidibango пропонує насамперед допомогу в локалізації. Тому навіть тим українським компаніям, які раніше успішно займалися краундфандінгом в Америці, допоможуть зацікавити продуктом саме місцеву аудиторію. А азіатський ринок дуже цікавий і перспективний, чому б не спробувати?

Головне знайти свою нішу і розробити модель, якої в Японії не було раніше. Це не так складно, як здається. Так нещодавно на японський ринок успішно вийшов російський проект carprice.ru (аналог українського e-tachki) – маркет-плейс для оцінки та продажу автомобілів.

Окремі сегменти для спільних проектів і аутсорсингу, знову-таки, можуть бути в області ігор (gaming) або мультиплікації (animation). Кому як не японцям «продавати» технології, пов'язані з аніме :-)

10 років тому Японія визначила 5 пріоритетних напрямків розвитку, серед яких була робототехніка. І зараз Японія на кілька кроків попереду всього світу в цьому напрямку. Тож чому б Україні не скласти такий самий список в ІТ зараз? І внести туди, в першу чергу, проекти штучного інтелекту. Особливо з огляду на те, що в недалекому майбутньому все (у тому числі й усі гаджети) буде управлятися саме AI.

Але не тільки стартапам є «про що спілкуватися» з японськими колегами. Більші японські інвестори інвестують у міжнародні фонди, наприклад в Ізраїльські та Американські. Останній фонд SoftBank у $ 100 млрд із саудами підтверджує це. Тому і ми може запрошувати їх інвестувати в українські фонди і, зокрема, у фонд фондів - один із проектів UVCA. Це стане каталізатором зростання українського інвестиційного ринку, а загальна сума інвестицій (з урахуванням об'єднання з місцевим капіталом) досягне півмільярда доларів. Вкладення стануть поштовхом для розвитку малого і середнього бізнесу в країні, і, як результат, стимулюють розвиток всієї економіки країни. І, цілком можливо, через пару років уже японські підприємці будуть "ламати голову" над тим, як їм стати партнерами українських компаній або як вийти на український ринок.

В Україні люди звикли звинувачувати у своїх невдачах кризу, війну та інші зовнішні чинники. Японці ж вчать дивитися на проблеми по-іншому: використовувати енергію противників проти них самих. Цей принцип працює не тільки в айкідо, але і в бізнесі. Його ж можна використовувати проти будь-яких супротивників України, для того щоб це стало поштовхом для редизайну або реінжинірингу країни. У країни повинен з'явиться новий унікальний, а головне успішний, вигляд. Але яким йому бути, це залежить від нас: чого ми хочемо і яку країну ми будуємо. А головне, чи скористаємося можливостями і досвідом світових лідерів.

Показати ще новини
Радіо НВ
X