Який потенціал ІТ-індустрії

22 квітня 2016, 12:03
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
У Польщі, яка є #1 Business Process Outsoursing локацією у Східній Європі, обсяг ринку становить 8 мільярдів євро, що в рази перевищує власне IT-ринок. Якщо вдуматися, то Польща – країна з дуже схожою з Україною розмірами, культурою, менталітетом

Що ж заважає Україні трохи "відсунути" сусідні країни на ринку ВРО послуг і зайняти своє хлібне місце? А якщо нічого не заважає, коли варто очікувати справжнього буму аутсорсингу бізнес-процесів? Поділюся своїми спостереженнями.

Відео дня

До приходу в SBT Systems Ukraine я 8 років працювала керівником фінансової служби EPAM в Україні, найбільшої компанії з розробки програмного забезпечення у Східній Європі. Я була в складі "якірної" команди і мала можливість разом з компанією пройти через декілька етапів розвитку. Отримавши величезний досвід, я дивлюся набагато ширше на ІТ-ринок в розрізі послуг аутсорсингу бізнес-процесів.

1 Зростання привабливості України як локації для розробки програмного забезпечення (або ITO) є підґрунтям для зростання ВРО
Екосистемою для ІТО ринку в Східній Європі виступає ринок аутсорсингу бізнес–процесів (BPO). Фактично ВРО компанія пропонує кілька рівнів фінансових сервісів. По-перше - аутсорсинг рутинних щомісячних фінансових, бухгалтерських, кадрових процесів. Це коштує набагато дешевше, ніж утримання компанією власного штату співробітників. По-друге - високорівневий фінансовий консалтинг з окремих питань: опціони, міжнародний фінансовий облік та інше. SBT Systems - аутсорсер повного циклу бек-офісу. Відкриття офісу в Україні, реєстрація компанії, питання оподаткування (юридичний аутсорсинг), найм персоналу (HR і IT рекрутинг), маркетинг, візова підтримка тощо Для України також популярними є унікальні види юридичного консалтингу – підготовка до можливих "маски-шоу" (обшукам) з боку силовиків або консультування ІТ-фахівців з питань мобілізації. Тобто BPO-компанія – це зручна "хмара", якій компанія-розробник ПЗ може віддати всі адміністративні процеси, отримуючи можливість сфокусуватися безпосередньо на основному бізнесі. Вже сьогодні лише SBT Systems Ukraine, перша BPO компанія для ІТ-ринку в Україні, обслуговує більше 15 клієнтів, серед яких: Luxoft, Wargaming, Ciklum, NetCracker, Grammarly. Такого списку замовників немає навіть у "великої четвірки".

2 Спіробітництво з BPO гарантує IT-компаніям юридичну чистоту всіх процесів, оперативність роботи і здешевлення обслуговування контрактеров

Тему співпраці IT -компаній з СПД протягом останнього року представники IT індустрії обговорювали і з міністром фінансів Наталією Яресько, і з екс-міністром економічного розвитку і торгівлі Айварасом Абромавичусом, і зовсім недавно з екс-спікером парламенту Володимиром Гройссманом. У наш непростий час з курсом гривні та економічною кризою IT індустрія в 2015 принесла до 2,5 мільярдів доларів живий валюти в Україну, що вже є 3% від всього ВВП країни. За результатами року податкові ставки для IT-СПД залишилися майже без змін. Саме SBT Systems обслуговує тисячі СПД, з якими великі компанії укладають договори на послуги по розробці ПЗ. Надаючи послуги з обслуговування СПД, ми тим самим допомагаємо компаніям концентруватися на їх бізнесі.Локальний ринок розробки ПЗ в Україні практично відсутня, тому більшість IT компаній працюють з іноземними клієнтами. Жоден великий замовник з Fortune 500 не підпише контракт з ІТ-компанією, якщо є сумніви у відповідності її стандартів міжнародного (трансфертного), так і внутрішнім законодавством. Саме ВРО компанія виступає юридичним консультантом, забезпечуючи юридичну чистоту всіх договорів і трансакцій.

3 Український ринок вже конкурує з глобальним і цілком імовірно, що в перспективі 5 років подвоїться

Напевно, немає жодної країни в світі, яка б не заявляла в своїх пріоритетах розвитку IT. На противагу традиційним індустріям це унікальний шанс розігнати свою економіку і отримати доступ до величезного фінансового hi-tech пирога. При цьому світовій кон'юнктурі немає справи до особливостей внутрішніх законодавств – їм важлива підсумкова ціна. І десять з 11 країн-сусідів України, щоб створити зручні умови для своїх виробників прийняли певні пільги для розвитку IT в тому чи іншому вигляді. Чи то парк високих технологій в Білорусії або знижені податки для креативних професій в Польщі. Законодавча можливість працювати як СПД в Україні дозволила вітчизняної IT-індустрії виглядати привабливо на тлі сусідів і активно розвиватися останні 15 років. Галузь методично підростає в середньому на 20-30% в рік. Приватні підприємці заводять все більше валютної виручки в країну, обійшовши в 2015 році хімічну промисловість і вийшов на чисте 3-е місце після аграріїв і металургів. В результаті, прямі доходи в бюджет зростають двічі і на обсязі. Якщо тренд збережеться, до 2020 року в галузі може працювати до 200 000 фахівців, експорт послуг складе до 7-8 мільярдів доларів в рік, а ВВП може зрости до 7%.

4 Зростає усвідомлення важливості IT-індустрії, що буде позитивно впливати на зростання обох ринків – і IT і ВРО.

Міжнародні компанії і в цілому IT спільнота дуже позитивно оцінили прагнення та зусилля нашої країни приєднається до європейської сім'ї країн і цінностей. Тому для українського бізнесу з'явилося ряд нових можливостей. З іншого боку, конфлікт на сході України або тривала політична криза додає скептицизму з боку наших європейських партнерів. Щоб схилити цю чашу терезів на нашу користь нам не вистачає більш усвідомленого ставлення до розвитку IT-індустрії з боку держави. Якби IT компанії на додаток до роботи з СПД отримали б ще адекватну альтернативу фрілансерам у формі пільгового режиму оподаткування ІТ-компаній при прийомі програмістів в штат (не більше 15-20% сумарного оподаткування і роботодавця, і програміста) - це було б потужним поштовхом виведення індустрії на революційно нову орбіту. Разом з колегами з IT індустрії ми зокрема, на зустрічі з Гройсманном показали публічні розрахунки, які дозволять наростити потенціал індустрії до 7-8 мільярдів доларів в рік і 7% ВВП відповідно – вже до 2020 року. Але думати треба швидко – адже вже через 5 років подібні спецумови можуть мати мінімальний ефект, так як ніша в динамічному світі буде зайнята нашими найближчими сусідами і шанс буде втрачено.

5 Зростає інтерес до українського ринку з боку іноземних компаній

Помітні європейські та американські гравці, незважаючи на певний обсяг співпраці з Україною, розробку комп'ютерних програм традиційно віддають все ж в Азії (Індія, Китай). А ось аутсорсинг таких «чутливих» адміністративних процесів як фінансовий облік або HR воліють віддавати «поруч з домом» - у Польщі, Румунії, Болгарії, Прибалтики та ін. Україна може скласти гідну конкуренцію цим країнам і SBT Systems Ukraine планує запустити такий сервіс у 2017 році.

6 SBT Systems як перша ВРО-компанії для IT-індустрії розвивається фахівцями, які вийшли з IT-компаній

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X