Як змінити Роттердам+

31 серпня 2017, 10:43
Формула Роттердам+ неправильна з економічної точки зору

Я не візьмусь зараз коментувати кримінальні провадження, які є з цього приводу. Але з економічної точки зору вона неправильна по тій причині, що враховує у наших тарифах ціну вугілля, як вугілля в Роттердамі, плюс 8,5 тисяч кілометрів доставки з цього Роттердаму ми оплачуємо в тарифах. Але насправді доставки з Роттердаму немає.

Відео дня

Іде оплата цих 8,5 тисяч кілометрів, але по факту цих витрат немає, бо цього транспортування не здійснюється. Це по-перше. По-друге, в Роттердамі, де визначається індекс API2, вугілля однієї якості. Там вміст сірки до 1%. Тобто воно є менш екологічно шкідливим. А в Україні вміст сірки у вугіллі понад 2%, а буває і понад 3%. Тобто це вже вугілля абсолютно зовсім іншої якості, відповідно, зовсім іншої ціни. Тому прирівнювати вугілля гіршої якості по ціні до вугілля набагато кращої якості – це неправильно.

Іноді формулу Роттердам+ порівнюють із формулою цін на газ. Але окрім факторів вище, на газ була введена рента: Укргазвидобування у цьому році таким чином заплатить 25 млрд. грн. І послідовність була саме така: спочатку рента, а потім формула ціни. На вугілля ніякої додаткової ренти введено не було, надприбутки лишаються у компаній (у більшості це приватні компанії).

Відповідно, така формула Роттердам+ призводить до переплат. І з квітня минулого року, з моменту дії формули, вже зібрали біля 18 мільярдів гривень додатково через цю формулу, які пішли тепловій генерації. У тепловій генерації 75% належить компанії ДТЕК Ріната Ахметова. Ще працюють Центренерго та Донбасенерго.

Якщо ж говорити про те, що варто змінити, то, звичайно, формульна ціна може бути. Але ця формула має бути коректною. Якщо цієї достатки з Роттердаму немає, то і у тарифи вона зараховуватись не має. Тому з цієї формули "Роттердам+" цей "+" треба прибрати. Це перше. І друге: якщо у вугіллі вищий вміст сірки, тоді має дисконт до ціни, ціна має бути нижчою. Якби формула була, як ціна в Роттердамі і якийсь дисконт на гіршу якість, то тоді ця формула могла б працювати і до неї не було би нарікань, по ній спокійно могла би рахуватись ціна електроенергії.

Якщо говорити про довгостроковий період, то потрібно переходити до того, коли ціна встановлюється ринком. Але ринком встановлюється тоді, коли він дійсно є висококонкурентним. Тому що дуже часто є бажання все назвати ринком. Але якщо на ринку монополія, тоді ніякої справедливої ціни не може бути. На сьогоднішній день в українській енергетиці на ринку є монополія. І якщо просто лібералізувати всі ціни, то звичайно вони не будуть ні справедливими, ні ринковими.

Щоб ринок був ринком, його дійсно треба побудувати на висококонкурентних засадах. А конкуренція – двигун прогресу, від неї виграє кінцевий споживач.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Показати ще новини
Радіо NV
X