Як заробити на зарубіжних стартапах

17 жовтня 2018, 17:00

Ринок венчура не зможе розвиватися, якщо досвідчені гравці не будуть ділитися своєю експертизою. Важливо, щоб більше людей дізнавалися, як влаштований венчурний бізнес. Тоді вони зможуть вигідно вкласти свої кошти і заробити, допомагаючи стартапам розвиватися.

За 2017 рік в Україні втричі зріс обсяг венчурних інвестицій: $258,6 млн проти $88 млн в 2016-му. А кількість угод майже не змінилася: 89 проти 87. Такі цифри наводяться в звіті Ukrainian Venture Capital and Private Equity Overview 2017.

Відео дня

Прогрес вражає, але попереду багато роботи. Ми повинні збільшувати і обсяг угод, і кількість — на всіх стадіях. І якраз про відмінності між стадіями в Україні поки що говорять мало. Наприклад, у медіа часом ставлять знак рівності між early stages і венчуром в цілому, хоча інвестиції ранніх і пізніх стадій дуже відрізняються.

Так, в країні є фахівці, які розуміють нюанси роботи венчурного капіталу (VC), невелике коло «втаємничених». Але ринок не може розвиватися, якщо не відкрити ці знання іншим. Важливо, щоб більше людей дізнавалися, як влаштований венчурний бізнес. Тоді вони зможуть вигідно вкласти свої кошти і заробити, допомагаючи стартапам розвиватися.

Стартапи і венчур в Україні

Українці сприймають венчур в контексті ранніх стадій: pre-seed, seed, максимум — series A. У нас практично немає стартапів, які доходили б до більш пізніх етапів. У звіті The DealBook of Ukraine 2018 наводяться такі цифри: у 2017 році в Україні було укладено 44 угоди з фінансування стартапів, з них 13 — series A і тільки одна — series B.

Причина в тому, що Україну не можна розглядати як самостійний ринок для стартапу. Стартап майже в 100% випадків прагне до глобальної експансії. А якщо компанія хоче працювати на міжнародному ринку, вона швидко перестає бути українською: зазвичай їй потрібно перевозити штаб-квартиру до США або Західної Європи. Ті ж Grammarly і Petcube мають офіси в Сан-Франциско, Preply — в Бостоні і в Берліні.

У Західній Європі та США стартапів на порядок більше. Але і фондів, які в них інвестують, теж більше. Там розвинена екосистема в цілому, і стати її частиною не так і просто. Втім, вкладатися в закордонні стартапи з України і заробляти на цьому все ж реально. Щоб зрозуміти, як це зробити, розберемося з «внутрішньою будовою» венчурного бізнесу.

Венчур — це не тільки ранні стадії

Поки в Україні укладали 44 договори про фінансування, американські VC-інвестори і фонди закрили 8076 угод, європейські —- 3 306 (дані Statista і PitchBook ). Звичайно, порівнювати Україну з Європою чи США не зовсім коректно: різний масштаб ринків і рівень розвитку. Тому розрахуємо умовний показник «кількість угод на $1000 ВВП на душу населення» (спираючись на статистику Світового банку за 2017 рік). Отримуємо: США — 136 угод, Євросоюз — 98 угод, Україна — 17 угод.

В Україні, згідно з The DealBook of Ukraine 2018, загальний обсяг всіх угод склав $265 млн. А в США тільки в компанії пізніх стадій вклали $48 млрд венчурного капіталу, повідомляє Statista. Пізні стадії — це завжди великі суми. Все та ж Statista наводить цифри по США: середній обсяг угоди пізньої стадії $11,4 млн, стадії Series D + — $35 млн.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Якщо говорити спрощено, це гроші, без яких компанія могла б працювати. Фінансування потрібно, щоб зміцнитися в лідерській позиції в ніші, зайняти нові ринки, вийти на прибутковість. Наш фонд інвестує в компанії на стадії sustainable innovation. Така компанія впроваджує інновації в реальний бізнес — там, де вони потрібні і приносять прибуток. Тож інвестор (limited partner фонду) може розраховувати на заробіток. Фонди пізніх стадій в середньому показують прибутковість вище, ніж фонди ранніх стадій, — за рахунок більшої виживаності проектів.

Як працюють фонди пізніх стадій

Багато хто вважає, що венчурний інвестор — це така людина, до якого завжди стоїть черга за грошима. Але для VC важлива не довжина черги, а наявність перспективних проектів у ній. І за ці проекти інвестори конкурують.

Потрібно, щоб інші учасники ринку могли за вас поручитися. Так само, як стартапам необхідно warm intro при знайомстві з інвестором, фонду потрібна рекомендація, щоб ко-інвестувати у вартий того проект.

Ми знаємо, що фаундери і ко-інвестори збиратимуть інформацію, запитають, чи варто з нами працювати. І почують: так, ми разом інвестували в такі-то проекти. Скажімо, в січні ми брали участь в Series C компанії Azimo, де лід-інвестором виступив Rakuten Capital. У липні з ними ж інвестували в Glovo (за участю Idinvest Partners, Cathay Innovation, Seaya Ventures). Rakuten Capital — відомий корпоративний фонд, і те, що нам вдалося побудувати з ними хороші стосунки, — велика перемога.

Чотири поради українському венчурному інвесторові

Наостанок — кілька порад, які допоможуть зробити перші кроки в інвестуванні на пізніх стадіях.

#1. Шукайте «провідників» на зарубіжні ринки

Вкладатися можна не тільки в українські стартапи, але й у зарубіжні. Так, це непросто. Найкраще інвестувати в фонд. Це не обов'язково повинна бути велика фірма. Розгляньте тих, хто ко-інвестує з гігантами. Ризики менші, шанси отримати прибуток вищі. До того ж, укласти угоду із закордонним стартапом без підтримки досвідченого гравця — майже нереально.

#2. Вибирайте фонд за якістю аналітики

Якщо збираєтеся вкластися в фонд або ко-інвестувати з ним, подивіться, як в ньому відбирають проекти для фінансування. В хорошому фонді аналітики досконально вивчають проект перед угодою, не менше місяця.

#3. Займайтеся нетворкінгом

Щоб успішно виконати попередні два пункти, потрібно будувати відносини з учасниками ринку: через друзів і колег, через організаторів івентів. Ми, наприклад, в Україні підтримуємо тісні зв'язки з UNIT.City, в Європі — з NOAH Conference. Будуємо нетворк інвесторів, який дозволяє нам заходити в привабливі проекти.

#4. Знайте переваги свого ринку

Шукайте на «рідному» ринку те, що може бути корисно закордонним колегам. Скажімо, сильна сторона України — висока якість розробки при відносно невеликій вартості. Тому ми пропонуємо допомогу портфельним компаніям з розвитком R&D в регіоні.

У світі венчура взаємодопомога цінується високо, і це той ключ, який може відкрити українському інвестору двері глобального ринку. Ми в GR Capital будуємо міст між двома екосистемами. З одного боку, ми промотуємо Україну як новий ринок для зарубіжних компаній, допомагаємо їм з розвитком у регіоні, з іншого — допомагаємо українським інвесторам (нашим limited partners) вкладати гроші в світові стартапи і заробляти на них. Це принцип win-win.

Показати ще новини
Радіо NV
X