Як закриваються ФОП

3 лютого 2017, 11:43
З кінця минулого року в Україні почали масово закриватися фізособи-підприємці (або як їх ще називають ФОП)

Більшість ЗМІ відразу зарясніло повідомленнями на кшталт "малий бізнес вбивають" та коментарями експертів. Винною виявилася влада, яка не дає простому підприємцю працювати. Я спеціально пишу це в грубій формі, яка недалека від громадської думки.

Відео дня

Весь шарварок почався з внесення змін у порядок оподаткування ФОП, а саме в закон "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування". Тепер повинні платити всі, навіть ті, хто не працює. Раніше в Україні ти міг бути підприємцем, не працювати, не платити податки, тільки час від часу подавати звітність. Одночасно з цим була піднята мінімальна зарплата. Від її розміру залежить сплата такого податку як єдиний соціальний внесок - умовно кажучи "на пенсію". Причому піднявся податок помітно - у два рази, приблизно з 57 доларів за місяць до 130. І останній штрих - зміни набули чинності за кілька днів до нового року.

Таким чином, всі ФОП повинні платити податки. Ситуація з цифрами не дуже зрозуміла, поки ми не побачимо офіційної статистики. Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман заявив про закриття 128 тисяч ФОП в січні 2017 року. А з моменту підписання закону загальна кількість закритих ФОП досягає близько 213 тисяч. Про це повідомляє сайт opendatabot.com, який навіть відкрив окремий розділ, присвячений закриттю ФОП. Сам сайт спочатку створювався для захисту від рейдерських атак шляхом моніторингу реєстраційних даних українських компаній.

Ось, власне, графік на сайті, що зображає падіння. Рекомендую уважно подивитися на цифри вертикальної осі й кількість зареєстрованих підприємців. Ми повернемося до нього пізніше.По-перше, хто закрився? Якщо у підприємця є діяльність, постійний дохід, то сумнівно, щоб він побіг закриватися. А пішли ті, хто або давно не працював, або хто мав декілька угод на рік. Іншими словами ті, для кого підприємництво не було основним джерелом доходу. Вони створювали видимість існування підприємництва, враховувалися в статистикою, але при цьому не вели діяльності. По цифрах у нас, скажімо, малий бізнес розвинутий, кількість підприємців на тисячу населення умовно "гарне", а на практиці незрозуміло, як вони працюють.

Ці люди навряд чи потраплять в статистику безробіття, оскільки мають інше постійне місце роботи.

Далі, а яка загальна чисельність ФОП? Про це якось замовчується. На наведеному вище графіку "круте піке" маніпуляційне. Графік бере початок не від нуля, а від точки найменшої кількості підприємців за останні півроку. Так, він показує, що в такі-то дати відбувається різке падіння. Але давайте візьмемо статистику з 2010 року згідно з даними Держслужби статистики України.

Рік

Кількість ФОП

2010

1805118

2011

1325925

2012

1235192

2013

1328743

2014

1591160

2015

1630878

на 27.01.2017*

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

1791196

* за даними opendatabot

На графіку це буде виглядати так

Зверніть увагу, що нижня межа графіка дорівнює 1 млн.

Також додані дані за 2016 рік, які не є точними і були отримані шляхом додавання до кількості ФОП на 27 січня кількості закритих підприємців.

Що можна сказати? Кількість ФОП не є постійною. Вона весь час змінюється, при цьому спостерігаються як "злети" і "падіння". Після 2013 року кількість ФОП поступово збільшується. І згідно з тими ж даними opendatabot сьогодні вона більша, ніж рік тому на 160 тисяч. Цікаво, що в 2011 році також спостерігалося суттєве зменшення кількості ФОП – майже на 480 тисяч.

Кількість ФОП на 27 січня 2017 року, навіть з урахуванням закритих підприємців, більше показника 2015 року. Тут випливає ще один висновок – у період 2016 року було різке зростання реєстрації фізосіб-підприємців, коли їх кількість досягла шестирічного максимуму.

Тому можна говорити про закриття саме «непрацюючого» сегмента малого бізнесу. Образно кажучи, малий бізнес «очищається» і тільки зараз ми зможемо побачити справжнє положення справ.

Той же opendatabot наводить динаміку закриття ФОП з 22 грудня 2016 по 27 січня 2017 року. Пік закриття припадає на період декількох днів до нового року і після. З 5 січня графік стабілізується. Не в останню чергу це викликано необхідністю сплати єдиного соціального внеску за весь місяць, навіть якщо ФОП працював тільки один день. Ті, хто встиг до нового року, платити за січень не будуть.

Тут цікаво згадати законопроект 5633, яким пропонується до 1 квітня 2017 не стягувати податок з ФОП, які не працюють. Законопроект рекомендований Комітетом Верховної Ради з питань промислової політики і підприємництва. Залишаються питання, наприклад, як бути з ФОП, що заплатили податок?

Необхідно також поглянути на проблему фізосіб-підприємців з інших сторін. Той же opendatabot дає ще кілька даних. Це припинення ФОП по областях на 27.01.2016 і по галузях. За кількістю закритих ФОП лідирують три області – Київська, Дніпропетровська та Харківська. Однак ви можете бути зареєстрованими в одному місці, а вести діяльність в іншому. Звичайно, платите податки за місцем своєї реєстрації.

Але цікавіше подивитися не на кількість закритих ФОП, а на частку закритих ФОП від загальної кількості. Тут ситуація змінюється. «Лідерами» є Волинська (17%), Тернопільська (15%) та ще п'ять областей, де показник дорівнює 14% - Запорізька, Вінницька, Закарпатська, Житомирська, Херсонська. В середньому така частка 11%.

Саме тут кількість «непрацюючих» ФОП найбільша, які при цьому допомагали розвивати статистику малого бізнесу. Створення нових підприємств вважається показником зростання, автоматично приєднуючи до цього зростання продуктивності. Наприклад, регіональна програма розвитку малого і середнього підприємництва у Волинській області на 2015-2016 роки, метою ставить «Зростання кількості суб'єктів малого і середнього підприємництва, зокрема у сфері агропромислового виробництва і переробки сільськогосподарської продукції...».

Цікаво також, що 609 тисяч ФОП мають борги перед державним і місцевим бюджетами на загальну суму 3,5 млрд гривень (на 29.01.2016). Це третина від усіх підприємців. При цьому менше всього «винні» в Тернопільській, Чернігівській, Волинській областях, дві з яких з найбільшою часткою «непрацюючих» ФОП.

Також необхідно подивитися на галузі, в яких закриваються ФОП. Людину, знайому з ситуацією «у світі малого бізнесу», ситуація не здивує. Більш 50% усіх підприємців відкриті в галузі «Оптова і роздрібна торгівля; ремонт автотранспортних засобів і мотоциклів». Відповідно, тут падіння буде найбільшим – більше 71 тисячі ФОП. Цікавим є аналіз закриття за частками у галузях. У середньому частка закриття становить 11%. Найбільша частка закриття в галузях з малою кількістю ФОП, де будь-який підприємець суттєво впливає на статистику. Наприклад, 25% підприємців закрилося в галузі «Діяльність домашніх господарств як роботодавців для домашньої прислуги», але загальна кількість ФОП тут 28, а закрилося 7.

Нарешті давайте уточнимо роль «малого бізнесу» в українській економіці. Зрозуміло, що закриття 213 тисяч не є незвичайним в українській історії, тим більше що це тимчасові або непрацюючі ФОП. Візьмемо офіційну статистику за 2015 рік, яка зараз доступна. Обсяг реалізованої продукції (товарів, послуг) суб'єктів господарювання у 2015 році становить 5716431 млн гривень. Обсяг реалізованої продукції (товарів, послуг) ФОП складає 397473,3 млн гривень. Якщо перевести у відсотки, то це близько 6,95% від загальної кількості. Решту реалізовано іншими підприємствами.

Іншими словами, створення малого підприємництва ще за горами. Обов'язкове оподаткування всіх необхідно розглядати не тільки як бажання збільшити доходи держави. Це також створення стимулу для конкуренції, коли перед підприємцем постає вибір – «працюй або закривайся».

Показати ще новини
Радіо НВ
X