Як Україні стати енергонезалежною

20 вересня 2018, 14:55

Я не політик, а управлінець. Державна компанія Укргазвидобування (УГВ), якою я керую, піднімає з надр 75% українського газу.

Три роки тому, коли я тільки очолив УГВ, видобуток падав. Для цього були об’єктивні причини: ми працювали на застарілому обладнанні, компанія була знекровлена корупційними схемами – договорами спільної діяльності (СД), не застосовувалися сучасні технології інтенсифікації видобутку. До того ж, ми втратили частину газу на територіях, окупованих Росією.

Відео дня

Але є й інші причини – як правило, штучно створені.

Десятиріччями в Україні не проводилися широкі геологорозвідувальні роботи, не відкривали нові великі родовища, саме тому більшість родовищ наразі виснажена на 70%. І це саме ті родовища, які дають нам 95% блакитного палива.

Як результат – Україна й досі залежить від імпортованого газу. Адже ми й досі імпортуємо приблизно 35% спожитого газу.

Для виправлення ситуації УГВ паралельно проводить швидкі зміни та реформує свою роботу для забезпечення тривалого збільшення видобутку.

Що ми вже зробили:

 • Досягли рекорду видобутку – уперше за 24 роки він сягнув 15,25 млрд куб. м;
 • впроваджено сучасні технології – гідророзрив пласта (ГРП), колтюбінг (використання гнучкої труби для технологічних операцій на свердловинах), 3D-сейсморозвідку;
 • на 50% оновили парк спецтехніки;
 • збільшили на третину комерційну швидкість буріння;
 • зробили 3D-сейсміку на загальній площі 1680 кв. км;
 • знищили корупційні схеми на підприємстві – розірвали левову частку договорів СД, укладених за попередньої влади;
 • залучили провідну світову компанію Schlumberger до 3D-моделювання наших родовищ;
 • виконали 1277 операцій з капітального ремонту свердловин;
 • 222 операції з гідророзриву пласта;
 • отримали понад 3 млрд куб. м додаткового видобутку;
 • додатково передали населенню орієнтовно 300-400 млн куб. м газу в річному еквіваленті завдяки розірванню договорів спільної діяльності.

Так, багато з цих процесів невідомі і непомітні широкому загалу. Але вони гарантовано дадуть додаткові куби газу та покращать роботу компанії.

Однак лише наших зусиль недостатньо. Ми працюємо на старих виснажених родовищах. І при такому стані справ не слід очікувати, що видобуток газу у довгостроковій перспективі істотно підвищиться.

Є чинники, які залежать винятково від дій органів державної влади. Головний – поновлення ресурсної бази. І з цим є проблеми.

Ресурс родовищ вичерпаний. А процес видачі спеціальних дозволів на нові перспективні площі заблокований через відсутність аукціонів на нові ділянки та, зокрема, блокування погодження спеціальних дозволів Полтавською облрадою. Депутати з Полтави не дали нам жодного погодження, відмовивши 61 раз!

Загалом у 2016-2017 роках УГВ понад 160 разів подавало пакети документів на нові ділянки та на розширення меж наявних. У відповідь отримали десятки відмов!

Стратегія 20/20 щодо збільшення газовидобування передбачає отримання 15-20 спецдозволів на рік. Проте за три роки ми маємо лише 17 на дрібні площі!

Саме через це Україна у 2018 році недоотримає понад 1 млрд куб. м газу. А до 2020 року розрив із стратегією (недовидобуток за три роки) збільшиться до 5,5 млрд куб. м.

Цьогоріч за допомогою виданих раніше спецдозволів УГВ відкрило три нові родовища. Їхня розробка тривала близько двох років. Ми ефективно вивчаємо нові ділянки, коли надають спецдозволи.

І тому десятки недоотриманих спецдозволів – це міна уповільненої дії з досить прогнозованими наслідками.

Попри цей штучний "шлагбаум" ми шукаємо шляхи збільшення запасів газу. Ми подали заявку на роботу на шельфі Чорного моря. Подаємо заявки на всі регіони, де тільки можна видобувати: Закарпатська, Чернівецька, Волинська області. Крім цього, вперше у своїй історії УГВ намагається здійснювати розвідку у Чернігівській області.

Але ми не можемо працювати у вакуумі. Компанії необхідні серйозне партнерство та допомога з боку органів державної влади.

За умови невидачі необхідної кількості спецдозволів для поновлення ресурсної бази ми очікуємо, що видобуток УГВ у 2018 році буде у діапазоні 15,4-15,9 млрд куб. м. А продовження реалізації Стратегії 20/20 можливе тільки за умови належного виконання держорганами своєї роботи.

Зауважу, що на сході України розташовані потенційно значні поклади газу, розробка яких є набагато складнішою через значну ущільненість газоносних порід. Ми освоюємо їх через безвихідь з отриманням ліцензій на нові родовища на Полтавщині. Ресурсна база цих покладів може становити понад 200 млрд куб. м. Але їхня розробка вимагає сучасних методів інтенсифікації, значно більших інвестицій та значно менших ставок ренти.

Два роки ставимо ці питання перед урядом, щоб домогтися мінімальної ставки ренти для видобутку газу щільних колекторів. На жаль, нашу ініціативу поки не підтримали. Це блакитне паливо може залишитися у надрах назавжди та не принести нам, українцям, жодної користі.

Тому, наголошую, що українська газова енергонезалежність можлива тільки за умови освоєння нових родовищ.

Що потрібно зробити терміново:

 1. Держгеонадра мають налагодити ефективне, постійне, публічне та прозоре проведення аукціонів із продажу спеціальних дозволів на користування надрами. Адже наразі перспективні ділянки видають компаніям, які їх не розробляють.
 2. Необхідно опублікувати довгоочікувані акти уряду, зокрема, новий порядок користування геологічною інформацією та порядок проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами шляхом проведення електронних торгів з урахуванням пропозицій бізнесу та Державної регуляторною служби.
 3. Потрібно належним чином втілити норми законодавства у підзаконних актах, зокрема, закон Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення деяких аспектів нафтогазової галузі (ЗП № 3096-д) та ухвалити необхідні нормативно-правові акти, які б враховували особливості та стимулювали видобуток нетрадиційних покладів блакитного палива.
 4. Створити ефективний, прозорий і швидкий механізм отримання усіх дозвільних документів у єдиному органі влади для видобування вуглеводнів, за прикладом Канадської Альберти.
 5. Знизити ренту для видобутку газу щільних колекторів, як це зроблено в багатьох країнах, де ми купуємо газ та з якими конкуруємо за інвестиції.

Урядовцям та депутатам Верховної Ради необхідно проявити насправді державницьку позицію, підтримати вітчизняний газовидобуток та грати на полі інтересів України.

За умов партнерства, довіри та відповідальності, Україна справді зможе досягнути омріяну енергонезалежність.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X