Як правильно утеплювати будинки

19 вересня 2018, 14:15

Сірі, жовті або яскраво-рожеві "латки" на будинках – видовище, до якого жителі великих міст давно звикли. Кожна сім'я намагається утеплити квартиру як може – іноді самостійно, іноді – скооперувавшись з сусідами.

Часто ці латки псують зовнішній вигляд будинку на превелике незадоволення урбаністів і противників засклених балконів. Окрім того, таке утеплення не завжди буває ефективним. По-перше, люди часто орієнтуються на вартість матеріалів і намагаються заощадити. А по-друге, не знають, як правильно утеплювати квартиру, адже замерзнути можна і в теплій шубі, якщо ноги в босоніжках. Те саме і з житлом: немає сенсу утеплювати стіни, якщо вікна не найкращої якості. Але якщо з одягом ми можемо і самі дати раду, то для утеплення будинку потрібен професійний підхід. У підсумку це допоможе значно заощадити сімейний бюджет, а в масштабах країни, з урахуванням енергоефективності всіх будівель, – економія буде мільярдною.

Відео дня

Від теплої квартири до державної стратегії

На перший погляд, зв'язок між правильним утепленням будинків і енергетичною незалежністю цілої країни не дуже помітний. Але вигода від енергоефективності будинків – колосальна. Наприклад, склопакети та утеплення вікон може забезпечити понад 70% економії тепла, утеплення стін – до 30%. Єдина вимога – утеплення має бути правильно підібраним: не 5 см пінопласту, а 10 – мінеральної вати. Або, наприклад, замість утеплення стін краще поставити хороші вікна в під'їзд, тому що саме там можуть бути максимальні тепловтрати.

Природно, енергоефективність на рівні житлового фонду – це тільки один аспект енергонезалежності. Інші сектори – транспорт, промисловість, енергетика – теж повинні включатися в ці програми. Україна споживає 31 млрд куб. м газу, а видобуває 20 млрд куб. м, і фактично 11-12 млрд куб. м щороку доводиться купувати за колосальні кошти. Вирішити проблему енергетичної безпеки потрібно двома шляхами, по-перше, збільшити кількість видобутку українського газу. А по-друге, істотно і кардинально підвищити саму енергоефективність в Україні.

Тільки в такому разі вдасться досягти значного скорочення споживання енергоресурсів. А це, своєю чергою, зменшує залежність від імпортних ресурсів та екологічно шкідливих, невідновлюваних видів палива. Тому створення системи енергоефективності України, її якісна оцінка і аналіз є основою енергетичної безпеки України.

У житловому секторі впровадження системи енергоефективності зараз на початковому етапі, проте розвивається вона досить швидко. Наприклад, програма "теплих кредитів" працює на повну силу: цьогоріч українці "розібрали" всі 400 млн грн на утеплення будинків. До кінця року стартує Фонд енергоефективності, який частково перебере на себе функції "теплих кредитів". "Фонд буде спрямований саме на багатоповерховий сектор і ОСББ.

Що таке енергоаудит і з чим його їдять

Специфіка житлового фонду в Україні – це його різноманітність. Практично в усіх містах є забудова 50-60-х років – панельні хрущовки, які можна назвати лідерами з тепловтрат. А є і нові житлові комплекси, де вже з самого початку використовують нові матеріали і технології, які дають можливість управляти споживанням енергії – ті ж лічильники і регулятори температури в кімнатних батареях. Тому єдиного підходу до його утеплення та впровадження енергоефективних технологій загалом бути не може. У кожному конкретному випадку необхідна спеціальна перевірка стану будинку та формування індивідуального проекту утеплення і модернізації будинку.

Днями перший енергетичний сертифікат отримав будинок 1965 року забудови, ОСББ "Мотор". Цей документ було видано на підставі проведення енергоаудиту – комплексної перевірки будинку. Сертифікат містить загальну інформацію про будівлю і її характеристики, клас енергетичної ефективності, дані про викиди парникових газів і споживанні первинної енергії. Будівля отримала клас енергоефективності Е (загалом їх шість: від А – найвищого, до F – найнижчого). Сертифікат надалі буде необхідний, щоб ОСББ отримало державну підтримку на модернізацію будівлі.

Окрім того, власники квартир сертифікованого будинку в принципі матимуть розуміння, де у них найбільші тепловтрати, і навіть самі можуть робити якісь кроки щодо поліпшення ситуації.

Аудит енергетичних характеристик будівлі можуть проводити тільки сертифіковані фахівці. Їх в Україні на сьогодні лише 5, але вже зараз університети готуються навчати студентів нової спеціальності.

Незважаючи на невелику кількість сертифікованих фахівців, ОСББ вже можуть починати працювати, не чекаючи кінця року, коли почне функціонувати Фонд енергоефективності. Зараз ОСББ немає необхідності чекати, поки запрацює фонд, вони можуть починати, передусім, проводити сертифікацію будівель, працювати над рекомендаціями з проектними організаціями, тому що всі ці заходи можуть бути компенсовані під час роботи з фондом. Головне, не втрачати час, а перша умова отримання сертифіката енергоефективності – це бажання щось змінювати.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X