Як передбачити економічну кризу

14 червня 2018, 19:00

З кожним днем ​​з'являється все більше і більше людей, які пророкують економічну кризу, що настане зовсім скоро. Пояснення такої величезної кількості пророкувань дуже просте – всі знають про циклічність ринку.

З кожним днем ​​з'являється все більше і більше людей, які пророкують економічну кризу, що скоро настане. Пояснення такої величезної кількості пророкувань дуже просте – всі знають про циклічність ринку.

Відео дня

Якщо поспостерігати за динамікою фондового ринку, то за останні 40 років кризи трапляються з циклічністю 8-10 років:

  • Нафтова криза 1973 року;
  • Криза комп'ютерних приставок 1983 року;
  • Чорний понеділок 1988 року;
  • Криза інтернет компаній 1998 року;
  • Фінансова криза 2008 року.

Люди, що працюють на фондовому ринку, теж знають, що ринок не може нескінченно зростати. Йому потрібна корекція.

Проте, причини економічних криз глибше, ніж звичайна циклічність. Кожна криза має своє економічне обґрунтування. Я міг би виділити дві основні причини, через які трапляються кризи: криза перевиробництва і боргова криза. Можна сказати, що обидві причини тісно переплітаються між собою і відокремити одну від одної дуже складно.

Криза перевиробництва трапляється тому, що ринок стає перегрітим від виробленої продукції, що в кінцевому підсумку веде до падіння продажів. Відповідно, інвестиції, які були зроблені у виробництво, не окупаються і починають приносити збитки.

Щоб вирівняти ситуацію, компанії починають урізати витрати. В першу чергу фонд оплати праці. Це веде до зменшення сукупного попиту, який генерували співробітники компанії. Адже зниження зарплат і звільнення тягне за собою зменшення покупок товарів і послуг, які робили люди, що раніше працювали. Якщо звільнення мають місце тільки в одній компанії, то це не так вже й страшно. Проблеми починаються, якщо масові звільнення починаються в цілій галузі або в декількох галузях. Це веде до подальшого падіння продажів і урізування витрат за спіраллю. Саме так починаються кризи.

Криза боргового ринку має тісний зв'язок з кризою виробництва через те, що компанії розширюють виробництво за рахунок позикових коштів. Проте, боргову кризу потрібно виділити як окрему причину, оскільки вона може бути першопричиною кризи, за якою слідує криза перевиробництва.

Дуже добре причину боргової кризи показав Хайман Мінскі. Він говорив, що тривалі періоди процвітання ведуть до збільшення вартості інвестицій. Зростання вартості інвестицій призводить до зростання кредитного забезпечення, під яке можна взяти кредит.

Спочатку виплати за кредитами повністю покриваються витратами. Пізніше компанії починають спекулювати позиковими засобами. Роблять це з різних причин. Бажання зайняти більшу частку існуючого ринку або компанія прогнозує, що ринок буде збільшуватися. Якщо прогнози виявляються помилковими, то компанії потрапляють в кризу перевиробництва.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Через помилку в оцінці ринку, доходу, який генерують активи, недостатньо для виплат за заборгованістю. І тому бізнес змушений брати нові кредити, щоб покривати старі. Наростання заборгованості веде до того, що зростання заборгованості перетворюється на піраміду і нових кредитів недостатньо.

В кінцевому підсумку, бізнес починає продаж активів, щоб покрити заборгованість. Його доходи падають. Перевищення пропозиції активів над попитом веде до падіння вартості на них. Це веде до зростання кредитної заборгованості та невиконання зобов'язань. А далі до урізання витрат і в кінцевому рахунку до кризи. До речі, саме кризою в 2008 підтвердилася теорія Мінські, а його вважають першим хто передбачив цю кризу задовго до її початку.

До чого, я веду? Щоб передбачити майбутню кризу, то потрібно мати дуже специфічну інформацію. І при тому в глобальному масштабі. Крім того, її потрібно правильно інтерпретувати, щоб не помилитися у виборі моменту. Тому більшість прогнозів – це не більше ніж ворожіння на кавовій гущі.

Показати ще новини
Радіо NV
X