Як не стати сировинним придатком

14 грудня 2017, 14:15
Виробництво сої в Україні знаходиться на стабільному рівні останні кілька років. Щорічний обсяг виробництва цієї культури сягає 4,5 млн т з поступовою тенденцією до зростання

За прогнозами фахівців, до 2020 року Україна буде виробляти близько 13 млн т насіння соняшнику, 6-7 млн т сої і 2-3 млн т ріпаку.

За 20 років в Україні була побудована одна з кращих в світі конкурентна маслопереробна галузь. Звичайно, в світі, де ця галузь контролюється транснаціональними корпораціями. Не всі цим задоволені. Тим більше, що в Україні місцеві компанії в змозі конкурувати з дочірніми підприємствами світових гігантів.

Відео дня

Всі країни борються за те, щоб додана вартість від переробки олійних залишалася у них, тому будують переробні потужності і прагнуть продавати продукти максимально глибокої переробки і імпортувати сировину.

Практично всі держави займаються протекціонізмом в цій галузі. Методи від введення імпортних мит на сировину і дотації на будівництво заводів, терміналів, субсидування подальшого реекспорту кінцевих продуктів. Наприклад, імпортні мита на олію в Туреччині, Індії, ЄС і США. При цьому Туреччина, імпортуючи насіння олійних і пшеницю, є найбільшим світовим трейдером борошна і постачальником номер один бутильованої олії в Африку і Близький Схід.

Крім того, застосовується різного виду нетарифне регулювання. Посилений ветеринарний, фітосанітарний контроль, різні сертифікації і т.д. У той же час на примітивну сировину (насіння олійних) зелене світло. Це прийняті практики протекціонізму в тому числі в Євросоюзі. Квоти на українські продукти переробки вкрай малі.

Кому вигідно

Хто цим скористається? Для переробки української сої і ріпаку російська компанія Співдружність будує в Білорусі завод потужністю 1 млн т на рік. Цей проект користується державною підтримкою і податковими пільгами.

Вони вже оперують декількома заводами в Калінінграді і страждають від неможливості купувати сою в Україні через заборону торгівлі після окупації Криму і Донбасу. Хоча, судячи з експортної статистики, вони, можливо, вже освоїли імпорт через Білорусію з подальшою переробкою в Калінінграді і подальшим експортом шроту в ЄС. Тому терміново будують завод в Білорусії. На думку учасників ринку, як тільки вони побудують завод і отримають доступ до дешевої української сировини, з експортом українських шротів в Білорусію можуть бути певні труднощі. В результаті, ми будемо експортувати ріпак і сою, а натомість отримувати білоруське м'ясо та молоко. А російська компанія Співдружність буде заробляти на поставках соєвих продуктів в Євросоюз.

У Польщі транснаціональна компанія Glencore перепрофілювала завод в Бодачеве на роботу з українським рапсом і соєю (близько 300 тис.т на рік). Крім того, будуються кілька середніх за розміром заводів кожен 50-100 тис. в рік. Деякі інші заводи, підконтрольні транснаціональним компаніям, також планують перейти на українську сою.

У Німеччині в Штраубінгу (транснаціональна компанія АDM) працює в більшій частині на українській сої. У Румунії і Нідерландах pаводи Bunge. В Угорщині завод компанії Van Dam.
Важливий момент — всі ці заводи імпортують українську не геномодифіковану сою. Середній їх заробіток — $100 на тонні переробки. Сьогодні на українську не ГМО сою бум в ЄС.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Всі ці компанії представлені в Україні. При цьому вони не вкладають в будівництво потужностей з переробки сої в Україні. Вони життєво зацікавлені в імпорті сої і ріпаку та створенні перешкод імпорту продукції.

Але вони разом з українськими експортерами зерна є активними учасниками лобістських організацій ЄБА, АСС, УЗА і т.д. Від них найбільший шум.

Міф про збитки фермерів

Сьогодні на ринку переробки сої і ріпаку немає монопольних гравців конкуренція велика. Побудовано 6 великих заводів і будується ще 2. Всі належать різним українським компаніям.
Крім того, існує безліч невеликих підприємств з потужністю переробки до 50 тис. т в рік. Всі вони належать українським компаніям. Частина існуючих заводів може також переробляти всі види олійних.

Всі виробники успішно пробивають дорогу на європейський ринок, минаючи посередників у вигляді транснаціональних трейдерів. Тобто конкуренція між переробниками буде досить серйозна. Тому, коли приводять мільярди гривень збитків фермерів, це маніпуляція.

Ці експерти просто відокремлюють ПДВ від усього ріпаку, соняшнику і сої. Але це не так. На прикладі соняшника, виробництво і переробка якого ростуть з року в рік, ті ж аналітики роблять висновки про вкрай низьку маржу заводів на переробці.

Оскільки повернення ПДВ на кінцеві продукти буде збережене, то конкуренція між переробниками змусить їх віддавати цей ПДВ постачальникам сировини. Тобто фермерам.
Крім того, за прикладом розвитку ринку соняшнику, переробники для підтримки сировинної бази змушені фінансувати дрібних і середніх сільгосптоваровиробників навколо своїх підприємств.

Економічний ефект

Додаткова переробка кожного мільйона тонн — це в середньому 1000 робочих місць із зарплатою значно виший середньої по Україні. І це в регіонах. Навіть не в обласних центрах. У світовій практиці одне робоче місце в промисловості дає 5 в суміжних галузях.

Плюс це додаткові $50-100 за тонну переробки, що залишаються по ланцюжку в країні. І десь $250 млн прямих інвестицій в основні фонди і інфраструктуру. У разі збереження даного закону, корпорації та місцеві компанії вкладуть в будівництво заводів і інфраструктури хв $1 млрд протягом 3-4 років.

Також це послужить стимулом для виробництва продуктів більш глибокої переробки — концентратів, ізолятів, лецитинів ферментованих і ензимних продуктів, які сьогодні в Україні не виробляються, а імпортуються з ЄС і Китаю.

Промислове виробництво різних протеїнів приведе до здешевлення і підвищення ефективності кормів для тварин і як наслідок збільшення рентабельності тваринництва.

Хто найбільше протестує проти скасування повернення ПДВ

Представництва транснаціональних корпорацій, зацікавлених в імпорті сировини, а не продуктів переробки (через різні асоціації та об'єднання). Великі холдинги, які не розвивають переробку і орієнтовані тільки на експорт. Трейдери.

Вибір дуже простий — створити високоефективну галузь переробки олійних. Стати постачальниками не ГМО продуктів з сої в ЄС номер один. Залучити не менше $1 млрд прямих інвестицій, забезпечивши додаткові $500 млн доданої вартості в рік і створення не менше 10 000 робочих місць в регіонах.

Або залишатися сировинним придатком, що живе на кредити країн, які переробляють нашу сировину.

Показати ще новини
Радіо НВ
X