Як не програти тендер на ProZorro

22 серпня 2016, 15:30
Принцип тендерів на ProZorro простий, як абетка, – відкритий аукціон, де всі бачать все

Однак на практиці все виявляється набагато складнішим в умовах “домінуючої” позиції закупівельника.

Після переходу на систему ProZorro всіх державних підприємств у надпорогових закупівлях (понад 200 тис. грн для товарів і понад 1,5 млн грн – для робіт) інтерес до участі в державних тендерах серед українського бізнесу значно пожвавився. І це не дивно, оскільки майданчик працює за принципом “всі бачать все” і дозволяє виключити корупційну складову із ланки “замовник–постачальник”.

Відео дня

Сьогодні кількість замовників, які приєдналися до ProZorro, перевищує 8 тисяч, постачальників - більше 26 тисяч. Буквально на днях сума зекономлених бюджетних коштів через цю систему 3 млрд грн при загальній сумі проведених торгів 68,15 млрд грн. По суті, переформатувався багатомільярдний ринок збуту, що дає нові можливості для розвитку бізнесу.

Проте, у представників бізнесу все ж залишаються деякі побоювання стосовно прозорості нової системи та рівності умов проведення тендерів, пов’язані із недовірою до держави, невпевненістю, браком знань.

Насправді ж, часто критичну роль відіграє саме останній фактор: недосвідчені постачальники припускаються помилок, які в результаті призводять до програшу в тендері. При цьому і пропозиція ніби була хороша, і якість товарів/послуг – не гірша за конкурента, але торги завершились, а замовлення отримує інший постачальник.

Ось 10 основних помилок, яких припускаються постачальники під час роботи в системі ProZorro.

1. Неуважне читання тендерної документації. Через це пропозиції для участі у торгах часто не відповідають вимогам організаторів. Найсумніше те, що причиною цього стає банальна неуважність, через яку учасника і дискваліфікують. Пам’ятайте, що система дозволяє задавати уточнюючі питання до організатора торгів. Цією опцією варто користуватися.

2. Небажання постачальника скаржитися на недобросовісного організатора торгів. Система ProZorro тим і цінна, що дозволяє оприлюднювати всі неправомірні дії гравців. Якщо постачальник впевнений у тому, що умови тендеру є несправедливими або дії організатора були неправомірними, він має право оскаржити результати торгів. Звісно, часто учасник просто змовчує, задовольнившись отриманим досвідом участі й підготовки до тендеру, адже не має бажання втягуватися у процедуру оскарження. Але це неправильно – свою позицію варто відстоювати.

3. Зниження ціни собі у збиток. Постачальник повинен розуміти свою мінімально можливу пропозицію та відштовхуватися від неї. Якщо виникає ситуація, коли під час редукціону конкуренти явно демпінгують, не варто грати за їх правилами. Цілком імовірно, що учасника із нереально низькою ціною можуть дискваліфікувати за невідповідність умовам закупівлі. Були випадки, коли перемогу отримували компанії, що були і в п’ятій черзі на виграш.

4. Небажання відмовитися від частини маржі. Це інший крайній варіант. У погоні за прибутком постачальник часто не хоче поступатися ціною в момент подання пропозиції і в результаті програє тендер. Адже ми знаємо, що той постачальник, який надав свою тендерну пропозицію з мінімальною ціною, буде останнім робити крок у першому раунді і зможе понизитись більше за всіх. Система побудована таким чином, що постачальник із мінімальною ціною попереднього раунду буде закривати наступний. Слід врахувати, що умови торгівлі із державними підприємствами відрізняються від комерційних. Це – стабільніший ринок (обсяг якого становить близько 250 млрд грн), тому часом варто пожертвувати частиною прибутку заради стабільності каналу продаж.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

5. Переоцінка своїх можливостей. Постачальник, подаючи свою заявку на тендер, повинен точно розуміти, що в разі виграшу він буде зобов’язаний поставити товари чи послуги вчасно і в повному обсязі. Тут важливо пам’ятати про свою репутацію як надійного постачальника та тверезо оцінювати власні сили.

6. Обрання ненадійного торгового е–майданчика. Торговий маданчик, через який постачальник під’єднується до ProZorro – це головний партнер у правильній організації участі в тендерних закупівлях. Якщо майданчик надійний, а співробітники – компетентні й гарно орієнтуються в нюансах роботи системи, вважайте, що ви маєте гарного порадника і партнера. Часто саме ненадійність обраного електронного майданчика стає причиною програшу в тендері – особливо серед недосвідчених постачальників.

7. Несистемний підхід до організації роботи з тендерним майданчиком. Якщо постачальник хоче бути завжди в курсі справ на ринку, вчасно реагувати на актуальні можливості, важливо постійно слідкувати за новими оголошеннями від організаторів, пропозиціями конкурентів, аналізувати ринок та актуальні новини. У торгових майданчиків є опція надходження оперативних повідомлень на телефон або на е–пошту. ProZorro ж функціонально оснащено прекрасною пошуковою системою та хорошим аналітичним порталом bi.prozorro.org, на якому можна знайти будь–яку інформацію, що може цікавити кожного учасника торгів. Головне – правильний підхід і системність.

8. Затягування подачі пропозицій на торги. Раніше така стратегія була досить розповсюджена, але тепер ми перейшли на електронні закупівлі й слід забувати звички часів “паперових” тендерів. Система ProZorro надійно захищена й конкуренти не можуть дізнатися про деталі пропозицій один одного. А затягування може призвести до того, що постачальник банально не встигне завантажити тендерну документацію в останню хвилину через низьку швидкість інтернету і взагалі не отримає можливості взяти участь у тендері. Подавати тендерну пропозицію і завантажувати тендерну документацію радимо всім постачальникам мінімум за одну годину до закінчення етапу прийому пропозицій, при виникненні непередбачених питань у вас буде можливість звернутись у службу підтримки майданчика та вчасно вирішити всі питання.

9. Капітуляція після першого програшу. Навіть якщо ви не змогли виграти в тендері, не варто відмовлятися від участі в державних електронних закупівлях у майбутньому. По–перше, постачальник може оскаржити неправомірні дії організатора (якщо такі були). По–друге, в майбутньому можна буде врахувати власні помилки та переваги конкурентів. Бо, можливо, в азартних іграх новачкам і щастить, але в таких справах, як виграш у державному тендері, практика не завадить.

10. Нестабільний Інтернет або ненадійний комп’ютер. Як би це банально не звучало, але є випадки, коли тендер триває від 30 хвилин до кількох годин, і через технічні причини учасник не встигає зробити свою ставку. Краще перестрахуватися й не втрачати свого шансу через таку дрібницю.

Показати ще новини
Радіо NV
X