Як купували готель у Дніпрі

4 червня 2018, 09:00

З електронного молотка у системі ProZorro.Продажі пішов готель у Дніпрі за 55 мільйонів гривень.

У травні банк Новий оголосив на торги будівлю готелю у Дніпрі з усіма меблями, шафами, телевізорами, автомобілями, пральними машинами, ліжками, та навіть постільною білизною, та рушниками. Загалом майже 700 найменувань ТМЦ (товарно-матеріальних цінностей) у лоті та будівля у 10 тис. квадратних метрів. Уявіть, яка ж вартість такого об’єкту за ринковими цінами? Банк оцінив такий актив у 115 млн гривень, але процес продажу активів неплатоспроможних банків організований таким чином, що у разі непродажу лоту на перших торгах, вони оголошуються повторно зі зниженням ціни, і так максимально до 8 торгів. Процедурно це виглядає наступним чином:

Відео дня

Враховуючи особливості класичної моделі аукціонів від Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, які відбуваються у 8 етапів, покупці прийшли на 7-мі торги – ціна знизилась на 60% і стартовою вартістю активу стало 46 млн гривень. Ніби і непогано, зі 115 млн грн учасник отримав знижку у 69 млн грн, але справа у тому, що чим дедалі лот знижується у ціні, тим більший ризик конкуренції. Так і сталось – на торги зареєструвались три учасники та змагались за лот шляхом поетапного підвищення ціни під час раундів аукціону.

За результатами аукціону початкова ціна підвищилась на 9 млн грн і фактично за результатами конкурентної боротьби склала 55 млн грн, але все одно, навіть така ціна є приємною для учасника, адже ми пам’ятаємо, що оціночна початкова ціна складала 115 млн.

Звісно, вкладники банків, що ліквідуються, можуть закидати в адресу Фонду те, що лоти продаються за меншою ціною. Що надто велика знижка, а як виручити більше коштів, то можна покрити більше виплат постраждалим вкладникам. Проте, чи краще чекати вічно продажу, чи все ж таки продати зараз? За класичним аукціоном фактично реалізовується близько 10% активів, тож продаж майна навіть зі знижкою у 50-60% є позитивним результатом, в тому числі й для вкладників, які очікують виплат. Такі умови аукціонів формують ринок, а через те, що Фонд має виконати свою функцію по виплатах коштів вкладникам, його головна ціль отримати навіть 55 млн грн, які вже сьогодні реально підуть на виплати громадянам, а не будуть роками продаватись та "висіти" як нереалізовані.

Ми працюємо з системою ProZorro.Продажі з початку створення пілоту, і вже отримали великий досвід співпраці з покупцями як окремих кредитів, так і великої нерухомості та кредитних портфелів. До того ж, ми маємо запит на нерухомість, як від бізнесу, який шукає приміщення для офісів та складів, так й від інвесторів, які готові вкладати кошти у розбудову та реставрацію приміщень з метою подальшої роботи. Але "смачної" нерухомості залишилось зовсім мало, а тим паче у таких великих містах, як Харків, Київ, Дніпро, Одеса. Тож, якщо Фонд оголошує подібні лоти, то маємо понад 10 пропозицій та високу конкурентну боротьбу на аукціоні, на якому вже і визначається новий власник. Це позитив для Фонду та рівні правила для учасників. Хочеш мати бажану нерухомість – запропонуй гарну ціну і купуй. Власне, принцип дуже простий, а головне – дієвий.

Показати ще новини
Радіо NV
X