Як "ділять" ремонт доріг в Україні

14 серпня 2017, 14:06
Однією з особливостей закупівель дорожніх ремонтних робіт є поділ таких закупівель на лоти – окремі відрізки дороги

Що це означає? Суцільна ділянка дороги, яка підлягає ремонту, ділиться на кілька окремих невеликих відрізків (1км, 2км, 10 км тощо). І для кожного з цих відрізків оголошується окремий тендер.

Відео дня

Отож під час підготовки до закупівлі ремонтних робіт служби автомобільних доріг в областях (САД) мають вирішити важливе питання: оголосити одну закупівлю на весь обсяг робіт чи поділити відповідну ділянку на декілька лотів і провести декілька тендерів?

Аналіз закупівель верифікаторами CoST показав, що практика поділу закупівлі ремонту дороги на лоти є дуже поширеною і має як позитивні сторони, так і негативні.

Позитивний аспект: це дозволяє залучити до тендерів більшу кількість учасників із середнього та малого бізнесу у межах відповідного регіону, які мають власні або орендовані потужності поруч, а також стимулювати таким чином розвиток конкуренції.

Негативний аспект: поділ закупівлі на лоти робить її нецікавою для великих компаній, що працюють на крупних дорожньо-ремонтних проектах по всій території України, оскільки перевозити асфальтний завод та обладнання до місця будівництва/ремонту – економічно невигідно (адже мова йде про коротку ділянку в 2-4 км).

Пропонуємо розглянути цю проблему на конкретному прикладі.

У Полтавській області відбулася закупівля робіт з поточного середнього ремонту дороги М-22 Полтава – Олександрія на ділянці км 32+000 – км 48+000, загальна протяжність якої – 16 км. Згідно з тендерною документацією, ці 16 км були поділені на п’ять окремих лотів: 3 лоти по 4 км та 2 лоти по 2 км.

Якщо ми подивимось на цю закупівлю з точки зору можливих переваг, а самe – максимального залучення малого і середнього бізнесу, то результати вельми цікаві. Адже переможцем за всіма 5-ма лотами стало ТОВ Ростдорстрой.

Важливо також наголосити, що вартість поточного середнього ремонту в Україні станом на сьогодні коливається від 2,5 до 15 млн гривень за кілометр. Остаточна цифра, звісно, залежить від кількості смуг руху, їх ширини та конструктивного рішення ремонту. У нашому випадку (ремонт дороги М-22) загальна очікувана вартість робіт за всіма лотами (16 км) склала 207,8 млн гривень. Тобто досить багато. Підкреслимо, що найбільша очікувана вартість 1 км була за лотом №2 і дорівнювала 14,175 млн гривень, а найменша – за лотом № 4 і становила 11,85 млн гривень. Отже, різниця в очікуваній вартості за 1 км становить 2,325 млн гривень, або 16% (і мова йде, нагадаємо, про поточний середній ремонт!), хоча дорога М-22 на цій ділянці має 2 технічну категорію, тобто площа ділянок, що ремонтується є однаковою.

А тепер подивімося на показник економії в Prozorro, тобто на різницю між очікуваною вартістю та вартістю, яку запропонував переможець тендеру. За всіма 5-ма лотами така економія становила від 0,8% до 2.1% (усього лише).

Верифікатори CoST звернули увагу і на інші особливості цієї закупівлі також:

  • Різниця між ціновою пропозицією переможця тендеру – Ростдорстрой – і наступною ціновою пропозицією учасника торгів максимально сягнула усього лише 0,5 % (у всіх 5 тендерах). Що може бути ознакою попередньої домовленості учасників.
  • Участь у торгах за кожним із 5 лотів брали всього 3 компанії: Ростдорстрой, Дорлідер, ШРБУ-48. Що викликає занепокоєння і теж наштовхує на думку про попередню домовленість учасників.

Отже, в даному випадку поділ ділянки на окремі невеликі лоти ставить під сумнів зацікавленість замовника у присутності на українському ринку великих дорожньо-будівельних компаній, у тому числі й іноземних, які мають значні логістичні витрати та великі початкові витрати на локалізацію машин і механізмів.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X