ЕСКО-процедура – лайфхак для держсектору

24 жовтня 2017, 21:00
Позначка ртутного стовпчика спускаються все нижче, а держбюджет лишає бажати кращого, тож держпідприємствам варто поквапитися з утепленням й у держави є приємні новини

Починається опалювальний сезон, а держбюджет лишає бажати кращого, тож варто поквапитися з рішенням, як утеплити своє приміщення. Енергозбереження в цьому випадку – це більше, ніж сучасний тренд, а справді дієвий хід. Особливо, коли справа стосується держпідприємства, якому просто гріх не економити.

Відео дня

23 жовтня я брав участь у прес-конференції на тему “Крок України до енергоефективності: укладання ЕСКО договорів через систему електронних публічних закупівель ProZorro”. Серед запрошених - представники Кабміну, Верхновної Ради, бізнесу.

На прес-конференції ми розповіли про ЕСКО-контракти, які вже більше 20 років застосовуються у ЄС, а відтепер доступні і для державних установ України.

Державні підприємства отримали можливість закуповувати енергосервісні послуги через ProZorro. Це гідний вияв українського електронного врядування і нової опції системи електронних закупівель ProZorro.

Що таке ЕСКО-процедура?

Енергосервісний договір передбачає здійснення енергоефективних проектів (наприклад, оновлення системи опалення, освітлення, утеплення будівель) за допомогою енергосервісних (ЕСКО) компаній. ЕКСО-процедура - це "утеплення" в кредит - чим скоріше підприємство знизить витрати на тепло, тим більше грошей отримає.

Що важливо – це все може відбуватися за кредитні кошти інвестора. Як варіант, інвестором може виступати міжнародна фінансова інституція.

Тобто ЕСКО-процедура – це така новація у сфері держзакупівель, що дозволяє державному підприємству утеплити будинок за рахунок інвестора. Віднині держпідприємство стає найбільш зацікавленим у економії через новації.

У подальшому виникає закономірний ефект важливий для населення – потрібно менше платити за комунальні послуги.

За даними Урядового порталу, тільки бюджетних будинків, які потребують енергомодернізації, налічується біля 90 тисяч. Упровадження ЕСКО-процедур дозволить економити до 700 млн. кубів газу в рік, а ще – електрику і тепло.

Як це працює?

Фінансування бере на себе найнята енергосервісна компанія, що укладає зі споживачем контракт. Модернізація виконується за проектом «під ключ». Уряд моделює типову ситуацію так: інвестор утеплює фасад, міняє вікна, дах, систему опалення, утеплює підвальні приміщення, завдяки чому школа вдвічі скорочує споживання тепла, а отже — оплату за тепло: витрачає вже не 500 тис. грн., а 250 тис. грн. При цьому бюджет оплати, як і раніше, закладає 500 тис. грн., щоб 250 тис. з них повернути інвестору. Таким чином, за 10 років інвестору повертаються всі вкладені ним кошти з певною рентабельністю, а далі підприємство вже платить менше.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Заступник міністра економічного розвитку і торгівлі України Максим Нефьодов ілюструє всю суть ЕСКО-процедур наочним прикладом. Уявіть реальну ситуацію: школа витрачає на комунальні послуги умовно один мільйон гривень на рік. Інвестор вкладає свої кошти, рахунок стає – 600 тисяч гривень. Школа продовжує платити 1 млн, але 10% економії йде місцевим органам влади, решта сплачується інвестору для компенсації його витрат і прибутку. Через 3-5 років після виплати, рахунок зменшується з 1 млн. до 600 тис.

"Замовник повертає інвестиції залежно від досягнутої економії енергоресурсів, якщо ЕСКО не досягли економії оплачені послуги не будуть", стверджує директор Департаменту стратегії реформування та розвитку ЖКГ Мінрегіону Наталія Олійник.

Що каже закон?

За станом на сьогодні, в державі є всі правові засади для реалізації енергосервісних договорів. Справи регулює Закон "Про запровадження нових інвестиційних можливостей, гарантування прав та законних інтересів суб'єктів підприємницької діяльності для проведення масштабної енергомодернізації".

Що варто врахувати?

Є два етапи енергоефективних проектів за участі ЕСКО: інвестиційний та експлуатаційний. Договори з енергосервісу – це договори, де клієнт і ЕСКО зацікавленні в досягненні одного результату, тому як правило, будь-які розбіжності без проблем врегульовуються сторонами.

Енергосервісна компанія зазвичай здійснює розрахунок замовника за таким порядком:

  1. Витрати на придбання обладнання та його експлуатацію (утримання та баланс) несе ЕСКО,
  2. Отримана економія споживаних енергоресурсів у вартісному вираженні розподіляється між замовником та компанією у відсотковому співвідношенні, зазначеному у контракті,
  3. Встановлене обладнання передається замовнику по закінченню контракту за залишковою чи викупною ціною.

Які перспективи?

Бізнес інвестує, отримуючи гарантовані виплати, держава економить бюджетні кошти й стає більш енергетично незалежною, громадяни ж отримують енергоефективне житло та підвищення соціальних стандартів.

Тендер на закупівлю енергосервісного контракту передбачає: переможцем стає той, хто керується найвищим коефіцієнтом економії, що розраховують за формулою енергоефективності. Таким чином, йдеться про створення ринку на засадах чистої конкуренції. Адже переваги у тендерних змаганнях матимуть саме інноваційні постачальники, які мислять стратегічно.

Просування ЕСКО-договорів – це зелене світло для енергоощадних проектів у ЖКГ, де потенціал капіталовкладень становить 225 млрд гривень, а економія газу в сфері централізованого теплопостачання може сягнути 2,25 млрд куб м/рік.

Отже, після дев’яти місяців робота із реалізації ЕСКО-контрактів у ProZorro, Україна стала першою країною в світі, яка проводить тендери на енергосервісні контракти онлайн. З 13 жовтня перші 30 тендерів вже є в системі і вільно доступні для відстежування й аналізу. Це колосальний крок для України не лише внутрішньо політично, а й на міжнародній арені.
Показати ще новини
Радіо NV
X