ЕСКО-процедура – лайфхак для держсектору
Починається опалювальний сезон, а держбюджет лишає бажати кращого, тож варто поквапитися з рішенням, як утеплити своє приміщення. Енергозбереження в цьому випадку – це більше, ніж сучасний тренд, а справді дієвий хід. Особливо, коли справа стосується держпідприємства, якому просто гріх не економити.
23 жовтня я брав участь у прес-конференції на тему “Крок України до енергоефективності: укладання ЕСКО договорів через систему електронних публічних закупівель ProZorro”. Серед запрошених - представники Кабміну, Верхновної Ради, бізнесу.
На прес-конференції ми розповіли про ЕСКО-контракти, які вже більше 20 років застосовуються у ЄС, а відтепер доступні і для державних установ України.
Державні підприємства отримали можливість закуповувати енергосервісні послуги через ProZorro. Це гідний вияв українського електронного врядування і нової опції системи електронних закупівель ProZorro.
Що таке ЕСКО-процедура?
Енергосервісний договір передбачає здійснення енергоефективних проектів (наприклад, оновлення системи опалення, освітлення, утеплення будівель) за допомогою енергосервісних (ЕСКО) компаній. ЕКСО-процедура - це "утеплення" в кредит - чим скоріше підприємство знизить витрати на тепло, тим більше грошей отримає.
Що важливо – це все може відбуватися за кредитні кошти інвестора. Як варіант, інвестором може виступати міжнародна фінансова інституція.
Тобто ЕСКО-процедура – це така новація у сфері держзакупівель, що дозволяє державному підприємству утеплити будинок за рахунок інвестора. Віднині держпідприємство стає найбільш зацікавленим у економії через новації.
У подальшому виникає закономірний ефект важливий для населення – потрібно менше платити за комунальні послуги.
За даними Урядового порталу, тільки бюджетних будинків, які потребують енергомодернізації, налічується біля 90 тисяч. Упровадження ЕСКО-процедур дозволить економити до 700 млн. кубів газу в рік, а ще – електрику і тепло.
Як це працює?
Фінансування бере на себе найнята енергосервісна компанія, що укладає зі споживачем контракт. Модернізація виконується за проектом «під ключ». Уряд моделює типову ситуацію так: інвестор утеплює фасад, міняє вікна, дах, систему опалення, утеплює підвальні приміщення, завдяки чому школа вдвічі скорочує споживання тепла, а отже — оплату за тепло: витрачає вже не 500 тис. грн., а 250 тис. грн. При цьому бюджет оплати, як і раніше, закладає 500 тис. грн., щоб 250 тис. з них повернути інвестору. Таким чином, за 10 років інвестору повертаються всі вкладені ним кошти з певною рентабельністю, а далі підприємство вже платить менше.

Заступник міністра економічного розвитку і торгівлі України Максим Нефьодов ілюструє всю суть ЕСКО-процедур наочним прикладом. Уявіть реальну ситуацію: школа витрачає на комунальні послуги умовно один мільйон гривень на рік. Інвестор вкладає свої кошти, рахунок стає – 600 тисяч гривень. Школа продовжує платити 1 млн, але 10% економії йде місцевим органам влади, решта сплачується інвестору для компенсації його витрат і прибутку. Через 3-5 років після виплати, рахунок зменшується з 1 млн. до 600 тис.
"Замовник повертає інвестиції залежно від досягнутої економії енергоресурсів, якщо ЕСКО не досягли економії — оплачені послуги не будуть", — стверджує директор Департаменту стратегії реформування та розвитку ЖКГ Мінрегіону Наталія Олійник.
Що каже закон?
За станом на сьогодні, в державі є всі правові засади для реалізації енергосервісних договорів. Справи регулює Закон "Про запровадження нових інвестиційних можливостей, гарантування прав та законних інтересів суб'єктів підприємницької діяльності для проведення масштабної енергомодернізації".
Що варто врахувати?
Є два етапи енергоефективних проектів за участі ЕСКО: інвестиційний та експлуатаційний. Договори з енергосервісу – це договори, де клієнт і ЕСКО зацікавленні в досягненні одного результату, тому як правило, будь-які розбіжності без проблем врегульовуються сторонами.
Енергосервісна компанія зазвичай здійснює розрахунок замовника за таким порядком:
- Витрати на придбання обладнання та його експлуатацію (утримання та баланс) несе ЕСКО,
- Отримана економія споживаних енергоресурсів у вартісному вираженні розподіляється між замовником та компанією у відсотковому співвідношенні, зазначеному у контракті,
- Встановлене обладнання передається замовнику по закінченню контракту за залишковою чи викупною ціною.
Які перспективи?
Бізнес інвестує, отримуючи гарантовані виплати, держава економить бюджетні кошти й стає більш енергетично незалежною, громадяни ж отримують енергоефективне житло та підвищення соціальних стандартів.
Тендер на закупівлю енергосервісного контракту передбачає: переможцем стає той, хто керується найвищим коефіцієнтом економії, що розраховують за формулою енергоефективності. Таким чином, йдеться про створення ринку на засадах чистої конкуренції. Адже переваги у тендерних змаганнях матимуть саме інноваційні постачальники, які мислять стратегічно.
Просування ЕСКО-договорів – це зелене світло для енергоощадних проектів у ЖКГ, де потенціал капіталовкладень становить 225 млрд гривень, а економія газу в сфері централізованого теплопостачання може сягнути 2,25 млрд куб м/рік.