Дурість і рейтинг

28 жовтня 2016, 15:59
Україна посіла 80-е місце серед 190 країн світу в рейтингу Doing Business-2017, який готує Світовий банк. Це більш ніж скромний результат, оскільки країна піднялася лише на три пункти

Влада країни, незважаючи на неодноразові попередження експертів, намагається робити вигляд, що просування країни в Doing Business Світового банку може служити гарантією залучення інвестицій в її економіку, хоча це не так.

Шаноавний інструмент комунікацій

Doing Business був створений Світовим банком не для того, щоб його використовували як бенчмарк, а насамперед для роз'яснення урядам країн, що таке хороший бізнес-клімат, а що таке поганий. Рейтинг побудований на розрахунку середніх величин, як і будь-який табличний продукт, заснований на публічній інформації. Це означає, що реальне оціночне значення рейтингу визначається місцем у таблиці, але якщо це місце відрізняється на 5-6 позицій, то це зовсім не означає, що у того, хто вище за нас, бізнес-клімат кращий і інвестиції до нього течуть рікою.

Відео дня

Якщо взяти скромне 80-е місце України, то обігнали нас: Сан-Марино, Китай, Туніс, Мальта, Киргизстан, ПАР, Бутан і Ботсвана. Перші позиції в рейтингу зайняли Нова Зеландія, Сінгапур і Данія. Так от, різниця в бізнес-кліматі між Ботсваною і Данією колосальна, а от між Ботсваною і Україною – практично не відчутна. На практиці це означає, що для істотного прогресу Україні потрібно рухатися в рейтингу Doing Business не на 2-3 позиції вгору, а на 20-30 позицій. Замість цього наша країна спромоглася погіршити свої позиції за такими параметрами:

  • вирішення проблем з неплатоспроможністю - з 141-го до 150-го місця;
  • міжнародна торгівля - з 109-го до 115-го місця;
  • реєстрація власності - з 61-го до 63-го місця,
  • доступ до отримання кредитів - з 19-го до 20-го місця.

Конкретними справами прославитися не можна?

Я б рекомендував, напевно вже втретє, уряду та Адміністрації президента України змінити платівку і не використовувати Doing Business як єдиний бенчмарк, нав'язуючи електорату +2-3 позиції як дані про значні здобутки. Цей рейтинг зовсім не гарантує залучення інвестицій в країну, це лише методичні орієнтири для урядів, як зробити свій ринок цікавішим для інвесторів, однак іноді інвесторам цікаво зовсім інше.

Зверніть увагу, що в рейтингу 2017 року ми відстаємо від Китаю лише на дві позиції. Проте в КНР присутні, напевно, 60% з ТОП-100 найбільших компаній світу. Це широкий ринок збуту для більшості глобальних брендів і величезний полігон для промисловців усіх галузей. Щодо інвестиційного потенціалу ми навіть поруч не стоїмо з Китаєм, хоча рейтинг показує інше. Таке буває, коли рейтинг побудований на теоретичних факторах або не враховує якоїсь важливої особливості, на яку дивляться інвестори, наприклад, широта ринку збуту.

Якщо уважно ознайомитися з методикою рейтингу, то видно, що Світовий банк ніколи й не ставив перед собою такої мети. Рейтинг не відповідає на запитання: куди вигідніше вкладати кошти. Рейтинг відповідає на запитання – що треба зробити, щоб було легше вести бізнес. Але на практиці так буває, що зроблено все добре, а інвестицій немає. Наприклад, країна віддалена від потенційних ринків збуту, або є інші проблеми. Тому якщо хтось у високих кабінетах уявляє собі, що інвестменеджер корпорації DELL або General Electrics використовує рейтинг Світового банку для того, щоб визначити, де краще розмістити виробництво, то це зовсім не так.

Показати ще новини
Радіо NV
X