Добре, але недостатньо

30 жовтня 2017, 22:40
У мене є друг, який вирішив побудувати собі дачу власними руками. Нещодавно, коли я був у нього в гостях, він поцікавився, чи подобається мені будинок, який мало-помалу набирає обрисів

Я відповів, що мені дуже подобається - я вражений, однак, як на мене, справа просувається повільно і такими темпами на завершення будівництва у нього піде кілька років. Добре, але недостатньо.

Відео дня

Саме така атмосфера панувала під час панелі макроекономістів, що представляють Moody's, ЄБРР, НБУ і провідних банкірів, яку мені пощастило модерувати на банківському форумі CIS Bankers.

Що добре і чому цього недостатньо?

Спостерігається прогрес з точки зору макроекономічної стабілізації, рейтинг України був підвищений, прогноз - позитивний. Добре, але недостатньо. Рейтинг як і раніше залишається дуже і дуже низьким. Україна вийшла на ринок єврооблігацій, але відсотки, тобто, ціна ресурсу, неймовірно висока.

Банківська система знову почала працювати в прибуток і позбулася банків, що представляють системні ризики. Добре, але недостатньо. Система все ще навантажена проблемними кредитами, а механізмів їх скорочення немає, оскільки завжди знаходиться некерований прокурор або податківець, який для особистої або політичної вигоди тримає нас в заручниках ситуації.

Приватбанк націоналізований. Добре, але недостатньо. Немає ніякої стратегії, що робити з 60% часткою держави у банківському секторі, а грошей платників податків не вистачить, щоб підтримувати їх капіталізацію вічно.

Нацбанк був реформований і тепер сходиться в підходах з будь-яким західним регулятором. Добре, але недостатньо. З політичних міркувань, посада голови залишається вакантною ось уже кілька місяців. (Екскурс: на форумі ми дізналися про плани НБУ в рамках нагляду проводити перевірку життєздатності бізнес-моделей банків. З моєї точки зору, для очищення системи це буде таким же важливим інструментом, як і так звана перевірка якості активів).

Обсяг нововиданних кредитів банківською системою значний. Вже до кінця літа обсяг нових кредитів всіх головних гравців досяг минулорічних показників. Якість нових кредитів висока, а конкуренція зростає. Добре, але недостатньо.

У порівнянні з міжнародною практикою, проникнення банківського сектора залишається низьким. Співвідношення корпоративних кредитів до ВВП - в 2 рази нижче середнього по Євросоюзу, але, принаймні, близько до показників країн Центральної Європи. Співвідношення роздрібних кредитів до ВВП - в 10 разів нижче середнього по Євросоюзу і в рази нижче, ніж в будь-якій європейській країні.

Звідки ж повинен прийти те зростання, в якому ми так сильно потребуємо?

Це велике питання, над яким ми працювали на форумі, але так і не змогли знайти простої відповіді. Юридичні ризики і як і раніше високі процентні ставки залишають місце лише для поступового прогресу. Добре, але недостатньо.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Як сказав СЕО одного великого банку: такими темпами нам знадобиться 10 років тільки на те, щоб повернутися на рівень 2013 року.

Добре, але для мільйонів українців недостатньо. Мільйони українських громадян змушені залишати батьківщину. За приблизними оцінками, зараз від 4 до 8 мільйонів українців живуть і працюють за кордоном, що призводить до демографічної катастрофи і позбавляє країну її потенціалу.

"Добре" - недостатньо.

Показати ще новини
Радіо NV
X