До чого призведе воєнний стан

26 листопада 2018, 12:06
15915
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Ніхто не стане вкладати гроші в країну, де ось-ось може початися континентальна війна.

Формально введення воєнного стану вкрай негативно вплине на економіку, оскільки дозволяє:

  • експропріювати належні бізнесу активи (автомобілі, обладнання);
  • використовувати приміщення і обладнання заводів і фабрик, офіси, меблі та оргтехніку, якщо військове командування вирішить, що так потрібно для цілей оборони;
  • проводити евакуацію населення і підприємств із небезпечних районів;
  • вводити нормоване забезпечення продуктами і ліками.

Де-юре введення воєнного стану дозволяє всім, у кого укладені контракти, відмовитися від їх виконання, оскільки мова йде про форс-мажор. Це безумовно створить плутанину в розрахунках і дещо ускладнить їх. Безумовно, цей крок не сприяє приходу інвесторів у країну, в якій і без того обсяг інвестицій залишає бажати кращого.

За фактом, усе виявиться не так драматично. НБУ вже заспокоїв усіх тим, що банки працюватимуть у штатному режимі.

Міжнародний валютний фонд також заявив про те, що готовий продовжувати переговори про виділення траншу. І хоча за статутом МВФ, не можна давати транш країнам, у яких діє воєнний стан, кредит може формально надійти відразу після його закінчення. Може надійти і раніше, якщо воєнний стан буде запроваджено тільки на частині території.

Тепер головне: якщо говорити про інвестиції – їх, звісно ж, не буде. Ніхто не вкладатиме гроші в країну, де ось-ось може початися континентальна війна. А саме так сприймають воєнний стан інвестори. Інше питання, що цих інвестицій і без того не було. Втім, напередодні наймасштабнішої за всю історію економічної кризи інвестувати кудись гроші нерозумно.

Питання в економічній площині лежить в іншому. Чи варто було Україні у відповідь навіть на закриття судноплавства через Азовське море (хоча його вже дозволила Росія) запроваджувати воєнний стан. Зрозуміло, що президент Петро Порошенко керувався не тільки економічними аргументами при цьому. Але навіть економічних аргументів було б достатньо, щоб все-таки зробити це.

Порти Маріуполя і Бердянська, особливо першого, який перевалив цьогоріч півмільйона тонн вантажів, безумовно, вкрай важливі для української економіки. І їх зупинка і особливо втрата ними обсягів перевалки якраз набагато швидше призвела б до долара по сорок, ніж будь-який воєнний стан. Тому домогтися від Росії поступок і права на безперешкодний прохід українських суден дійсно вкрай важливо для економіки. І тому дії Порошенка з економічної точки зору абсолютно виправдані.

Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською